قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا ضرورتی برای استفاده از نخ دندان وجود دارد؟
ضرورت استفاده از نخ دندان
ضرورت استفاده از نخ دندان

آیا ضرورتی برای استفاده از نخ دندان وجود دارد؟

راهنمای استفاده ی صحیح از نخ دندان!

آیا ضرورتی برای استفاده از نخ دندان وجود دارد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان نیازمند داشتن اطلاعات وسیع در این زمینه است و این اطلاعات وسیع شامل شناخت اجزاء مختلف و بافت های موثر در سیستم تغذیه ای بدن، تغذیه و نقش آن در بهداشت دهان و دندان، رابطه صحیح با دندانپزشک خانواده، ترمیم به موقع مشکلات بوجود آمده در دهان و دندان؛ از جمله پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای و … می باشد.%d9%86%d8%ae-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان است به جرات می توان گفت که 90 درصد مردم از آن استفاده نمی کنند و بیش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده می کنند، از استفاده صحیح از آن بی خبر هستند.
لذا لازم است که درباره ی روش استفاده ی صحیح از نخ دندان، توضیحات کاملی را به همراه تصاویر مربوط به هر قسمت برای شما بیان کنیم.

به علت تماس محکمی که بین سطوح جانبی دندانها وجود دارد، مسواک قادر به تمیز کردن این سطوح نبوده همواره قسمتی از آنها مسواک نخورده باقی میماند. مطالعات دانشمندان نشان داده که شروع بیماریهای لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت میگیرد لذا کسانی که نمیخواهند دچار بیماریهای لثه شوند باید کوشش فراوانی در جهت تمیز کردن فضاهای بین دندانی بنمایند. بهترین و مؤثرترین وسیله ای که تاکنون برای تمیز کردن این قسمت از دندان شناخته شده نخ دندان است و اهمیت استفاده از آن کمتر ازمسواک نیست.

استفاده از نخ دندان میتواند سبب کاهش بوی بد دهان گرددم نخ دندان میتوان موم دار یا بدون موم باشد. در حال حاضر استفاده از نخ دندان بدون موم رایج تر است زیرا الیاف این نوع نخ دندان در حین کار از هم باز شده و باعث برداشت پلاک و مواد زائد بیشتری می شود و بدین ترتیب فضاهای بین دندانی را تمیزتر می نماید. هنگامی که لثه های بین دندانی تحلیل رفته باشد مسواک های بین دندانی این نواحی را بهتر از نخ می تواند تمیز کند ولی قبل از ایجاد تحلیل باید از نخ دندان جهت بهداشت نواحی بین دندانی استفاده کرد

نحوه ی صحیح نخ دندان کشدن:

1- از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به اندازه ی 25-20 سانتیمتر ببرید.
2- دو سر نخ دندان را به یکدیگر گره بزنید تا حلقه ای تشکیل شود که این حلقه ی نخ به درستی بین انگشتان دو دست قرار گیرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشید.
همانطور که در تصویر بالا می بینید حلقه ی نخ دندان را در لای انگشتان دست طوری بگیرید که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد. بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط شما را به نخ دندان کمتر می کند، لذا بعد از مدتی استفاده، مقدار(طول) نخ دندانی را که باید ببرید تا مناسب اندازه ی انگشتان دستتان باشد، بدست خواهید آورد.
3- مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.

4- قرارگیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله ی دو انگشت دست بین 2-5/1 سانتیمتر باشد که بهترین موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش یا کاهش قطر حلقه ی نخ می توانید بدست آورید.

5- تصویر روبرو نحوه ی استفاده از نخ دندان را در فک بالا به خوبی نشان می دهد. نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.
نخ دندان را به عقب و جلو حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که نخ را از بین همه دندان‌ها گذرانیده‌اید. هیچگاه نخ دندان را با زور و فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب لثه‌ها می‌شود. بلکه آن را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.
6- تصویر آخر هم نحوه ی استفاده از نخ دندان را در فک پایین نشان می دهد. در این قسمت هم باید همان توصیه های لازم برای فک بالا(شماره ی 5) را اجرا کنید.
شاید دفعات اول، مانور دادن با نخ دندان حلقه شده کمی مشکل باشد، ولی به مرور کار کردن با آن راحت خواهد شد.
در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد غذایی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهید کرد.حلقه بودن نخ دندان این مزایا را دارد که از کل طول نخ استفاده می کنید، حتی نزدیکی های محل گره زدن نخ.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *