قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مو و ناخن / آیا طاسی سر درمان قطعی دارد؟
طاسی
طاسی

آیا طاسی سر درمان قطعی دارد؟

 آیا طاسی سر درمان قطعی دارد؟

طاسی با الگوی مردانه ریزشی پیشروندهای موی سر است که اغلب دارای یک الگوی مشخص میباشد. درہ طاسی مردانه که آلویسی آندروژنیک ھم خوانده

می شود موها در عرض چندین سال ابتدا در نواحی گیجگاهی و سپس از فرق سر میریزند و حلقه ا ی از مودورتادور سر تشکیل میگردد. این وضعیت در مردان مُسن تر از ۳۰ سال خیلی شایع است، اما احتمال دارد زودتر هم اتفاق افتد. در موارد نادر در زمان بلوغ شروع می شود. این نوع طاسی مردانه اغلب پیشرونده بوده و به نظر میرسد به دلیل حساسیت بیش از حد فولیکول ها به هورمون مردانه تستوسترون رویوابستگان مرد طرف مادری وجود داشته باشد.

طاسی مردانه

آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه ریزش مو تیپ مردانه را نمی‌توان یک بیماری محسوب نمود. این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد.

موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه (آندروژن) دارند، امّا دارای گیرندهٔ خاص هورمونهای جنسی می‌باشند و به همین دلیل این هورمونها می‌توانند بر ریزش مو مؤثر باشند. در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

برای درمان الوپسی مردانه از مینوکسیدیل موضعی و روشهای جراحی مختلف می‌توان سود برد. بهترین کاندیداهای درمان با مینوکسیدیل مردان با سن کمتر از ۳۰ سال هستند که کمتر از ۵ سال است دچار ریزش مو شده‌اند.

طاسی زنانه

آلوپسی آندروژنیک زنانه یا طاسی زنانه را گاهی آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه هم می‌خوانند، چرا که در برخی از این زنان سطح سرمی دهیدرواپی آندروسترون سولفات (DHEAS) که نوعی آندروژن غده فوق کلیه (آدرنال) است، بالا می‌باشد. در این زنان طرح مشخصی از آلوپسی مرکزی اسکالپ بدون فرورفتگی فرونتوتمپورال پدید می‌آید ولی دز زنان کاهش مو در تمام سر بطور یکسان پدید می‌آید و زنان مانند مردان دچار طاسی سر نمی‌شوند.

پیوند مو

طاسی را می توان با روش های متعدد و جراحی پیوند مو، درمان نمود. نواری از پوست و مواز محلی که معمولاً در پشت سر یا پشت گوشها قرار دارد، برداشته می شود. سپس موهای برداشته شده و فولیکولی های چسبیده به آن ها، در ناحیه طاس روی سرکه محلگیرنده نام دارد فرو برده میشود.

مطلب پیشنهادی

لولایت(low light)وهای لایت:(high light)

تفاوت لولایت و های لایت در چیست؟

تفاوت لولایت و های لایت در چیست؟ لولایت(low light)وهای لایت:(high light) رو ی مو چگونه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *