قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا عفونت معده و روده به دیگران منتقل میشود؟
عفونت معده و روده
عفونت معده و روده

آیا عفونت معده و روده به دیگران منتقل میشود؟

آیا عفونت معده و روده به دیگران منتقل میشود؟

عفونت معده و روده 

به تورم و التهاب معده وروده ها گاستروآنتریت میگویند. علایم این بیماری عبارتند از: استفراغ، حالت تهوع، اسهال، گرفتگی عضلات شکم و کم شدن اشتها، معمولاً عامل اصلی گاستروآنتریت در کودکان روتا ویروسها هستند. عفونت باکتریایی رودهها که معمولا از طریق غذای آلوده وارد بدن می شود نیز می تواند موجب گاستروآنتریت شود این باکتریها در ابتدا موجب مسمومیت غذایی می شوند .انگلیها و بعضی اوقات اسهال خونی نیز زمینهای برای بروز این بیماری به شمار میآیند. بیماری آنفلوآنزا نیز ممکن است موجب بروز گاستروآنتریت شود. وقتی اسهال و استفراغ همراه با علایم آنفلوآنزا باشد به آن آنفلوآنزای گاستریک میگویند.  گاستروآنتریت نوزادان در شیر خوارانی که با بطری تغذیه می شوند، شایع تر است و این مشکل معمولاً در نتیجه ی ضدعفونی نکردن کافی وسایل تغذیه و بطری ایجادمی شود.

عوارض عفونت معده و روده 

گاستروآنتریت کودکان، به خصوصی شیرخواران بی نهایت خطرناک است، زیرا موجب استفراغ و اسهال و به سرعت منجر به کم آبی بدن (دهیدراسیون) می شود.

علایم عفونت معده و روده 

استفراغ

گرفتگی عضلات شکم  و دل پیچه

تهوع و دل به هم خوردن

اسهال

کم شدن اشتها

بالا رفتن درجه حرارت بدن ( تب )

درمان عفونت معده و روده 

تغذیه  کودک به وسیله  غذا و شیر را قطع کنید و هر ۱۵ دقیقه فقط به میزان کم و به تکرار به او آب و مایعات بدهید.

کودک را به رختخواب ببرید و در کنار تخت او یک کاسه یا لگن کوچک بگذارید تا در هنگام استفراغ بتواند از آن استفاده نماید.

به منظور جلوگیری از انتشار عفونت، هر بار پس از رفتن به توالت دست هایش را باصابون بشویید.

اگر فرزندتان اسهال و استفراغ دارد و پس از ۶ ساعت با اقدامات اولیه (استفاده از مایعات و قطع غذا) قادر به کنترل اسهال و استفراغ او نبودید، فوراً به پزشک مراجعه کنید

احتمال دارد پزشک پودری را تجویز کند تا آن را به مایعات نوشیدنی کودک اضافه کنید. این پودر حاوی گلوکز و مواد معدنی به منظور جبران مواد از دست رفته توسط اسهال و استفراغ است. به منظور پیشگیری از کم آبی بدن (دهیدراسیون) باید در اولین روز اسهال و استفراغ، به ازای هر ۱ کیلوگرم از وزن بدن کودک در هر ۲۴ ساعت شبانه روز به او ۲۰۰ میلی گرم آب بدهید.

تا برطرف شدن اسهال و استفراغ پزشک توصیه می کند که کودک در رختخواب بماند و از مایعات استفاده کند. در صورتی که شیرخوار مبتلا به گاستروآنتریت شده باشد، در صورت استفاده از شیر خشک، ممکن است پزشک توصیه کند محلول گلوکز جایگزین شیرخشک شود و پس از بهبود وضعیت، دوباره شیر خشک به رژیم غذایی کودک اضافه شود.

اگر شیرخوارتان خیلی بد حال و بیمار باشد، پزشک او را به بیمارستان میفرستد تا با وصل کردن سرم و مایعات وریدی از کم آبی بدن او جلوگیری شود.

– اگر فرزندتان در بیمارستان بستری شده است، سعی کنید نزد او بمانید. اکنون اکثر مسئولان بیمارستانها، والدین را به این کار تشویق میکنند.

در رعایت بهداشت دقیق باشید. در صورت تغذیه  شیرخوارتان با شیرخشک، بطری و وسایل جانبی را به طور کامل ضدعفونی کنید. قبل از آماده سازی شیر و غذا و پس از تعویض پوشک فرزند تان، دست هایتان را بشویید.

– در هنگام بروز بیماری گاسترو آنتریت از دادن نوشیدنیهای اسیدی، از قبیل آب پرتقالو گریپ فروت اجتناب کنید، زیرا موجب تحریک بیشتر معده می شوند.

– در هنگام تمایل کودک به غذا، کم کم به کودک غذاهای سهل الهضم، از جمله ژله، ماست، سوپ و غذاهای کم چرب بدهید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *