قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / آیا غده جزایر لانگرهانس را می شناسید؟
تعریف غده لانگرهانس و عملکرد آن
تعریف غده لانگرهانس و عملکرد آن

آیا غده جزایر لانگرهانس را می شناسید؟

آیا غده جزایر لانگرهانس را می شناسید؟

تعریف غده لانگرهانس  و عملکرد آن

جزایر لانگرهانس (به انگلیسی: Islets of Langerhans) سلول‌هایی درون لوزالمعده هستند که به ترتیب هورمون‌های گلوکاگون، انسولین و سوماتواستاتین را از سلولهای آلفا (۲۰٪ سلولها)، بتا(۷۵٪ سلولها) و دلتا(۵٪)ی خود ترشح می‌کنند.[۱].

این سلول‌ها در سال ۱۸۶۹ توسط کالبدشناس، آسیب شناس آلمانی پاول لانگرهانس کشف شدند. جزایر لانگرهانس ۱ تا ۲ درصد از از حجم لوزالمعده را گرفته‌اند. حدود یک میلیون از این جزایر در بدن فرد بالغ وجود دارد. سلولهای جزیره‌ای هورمونهای پلی پپتید پانکراسی را نیز ترشح می‌کنند.

صدها هزار خوشه ی سلولی بسیار ریز در سر تا سر لوز المعده یا پانکراس پراکنده است که هر یک از این خوشه ها به شکل یک جزیره به نظر میرسد. این جزایر متعدد و مشابه، بافتی کاملاً مجزا و متفاوت از بافت اصلی لوزالمعده دارند. دانشمندان این خوشه های ریز فراوان را اصطلا حا جزایر   لا نگرهانس می نامند

 ۱) اسم جزایر لانگرهانس از نام دانشمندی آلمانی که در سال ۱۸۶۹ آنها را شناسایی و معرفی نمود گرفته شده است.

۲) چیزی بیش از دو میلیون خوشه ی سلولی با  جزیره در لوزالمعده وجود دارد.

۳) هر یک از این جزایر یا خوشه های سلولی بسیار ریز، یک غدهی درونریز میکروسکوپی به حساب می آیند

غدد موجود در جزایر لانگرهانس هورمون بسیار مهم و حیاتی انسولین را تولید و ترشح می کنند. در صورت ایجاد اختلال در عملکرد این دسته از غدد درون ریز، بیماری دیابت در فردبه وجود می آید که نیاز به کنترل و درمان سریع و مستمر دارد. در عمل، جزایر لانگرهانس مسئول تولید و ترشح هورمون وابسته ی دیگری به نام گلوکاگن دو هورمون انسولین و گلوکاگن مشترکاً مسئولیت تنظیم میزان قند خون (گلوکز) و مقدار استفاده ی سلول ها و بافتها ی بدن را از قند موجود در جریاتن خون را بر عهده دارند  وقتی که انسولین و گلو کاگن  به میزان کافی تولید و ترشح نشوند توانایی سلولها برای جذبو مصرف گلوکز  موجود در جریان خون کاهش می یابد و درصد فراوانی از قند خون بدون اینکهمورد استفاده ی صحیح سلولها قرار بگیرد توسط ادرار دفع می شود. این وضعیت نامطلوبدر واقع به معنای بروز بیماری دیابت یا مرض قند میباشد. که نام کامل علمی آن دیابت ملیتوس  می باشد.

۱) باتوجه به این که توانایی بدن برای دریافت انرژی از مواد غذایی یکی از ارکان تداوم حیات انسان محسوب می شود؛ لازم است عدم توانایی بدن در استفاده از قند خون که یکی از حیاتی ترین مواد برای سلولها میباشد را مورد درمان دقیق قرار دهیم.

۲) یکی از بزرگترین موفقیتهای علم پزشکی در قرن بیستم میلادی تولید نوع دارویی هورمون انسولین و فراهم کردن امکان استفاده ی آسان بیماران از این دارو میباشد.

۳) با تنظیم انسولین بدن به وسیله ی داروهای موجود، بیماران دیابتی هم قادر می شوند که زندگی عادی خود را برای مدت زمان طبیعی ادامه دهند.”

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *