قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا فلج اطفال قابل درمان است؟!
فلج اطفال
فلج اطفال

آیا فلج اطفال قابل درمان است؟!

آیا فلج اطفال قابل درمان است؟!

فلج اطفال

فلج اطفال یا (پولیو polio) یک بیماری حاد ویروسی است که بر روی نخاع و تارهای عصبی اثر میگذارد و با علایمی از جمله تب، گلودرد، سردرد، استفراغ، و خشکی گردن مشخص می شود (البته این علایم ممکن است فقط حاکی از یک بیماری خفیف باشد). بیماری فلج اطفال منجر به فلج شدن پا و دشواری و یا حتی ناتوانی مطلق در راه رفتن می شود. عامل بیماری فلج اطفال در مدفوع شخص مبتلا وجود دارد و به سرعت منتقل می شود، حتی میتواند به مرحله  همه گیری (اپیدمی) برسد. ولی این بیماری امروزه به وسیله واکسیناسیون (قطره  خوراکی فلج اطفال) به طور کامل قابل پیشگیری است.

آیا فلج اطفال خطرناک است ؟

فلج اطفال همیشه خطرناک است. اگر این بیماری به وسیله واکسیناسیون پیشگیری نشود و یا درصورت ابتلا، تشخیص آن به تأخیر بیفتد و بیماری پیشرفت کند،

کودک برای همیشه فلج خواهد ماند.

علائم احتمالی فلج اطفال

تب در حدود 39 درجه سانتی گراد

گلودرد

درد و خشکی گردن

استفراغ

فلج عضلات به خصوص پاها و سینه و گاهی دشواری به علت گرفتگی عضله سینه

در ابتدا چه باید بکنم؟

اگر فرزندتان به تازگی با فرد مبتلا به فلج اطفال در تماس بوده است، مشاهده علایمی شبیه به آنفلوآنزا به همراه خشکی و دردناک بودن گردن زنگ خطر است و باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کرد.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده  علایم آنفلوآنزا، خشکی گردن و دشواری در حرکت دادن دست وپا و تنگی نفس، حتی اگر فرزندتان را نسبت به فلج اطفال واکسینه کرده اید، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

اقدامات پزشکی

 در صورتی که پزشک نسبت به ابتلا کودک به فلج اطفال مشکوک شود، برای بررسی دقیق تر کودک را به بیمارستان میفرستد. از آنجایی که آنتی بیوتیکها اثری بر عفونتهای ویروسی ندارند، تنها راه برای تسکین علایم، آرامش مطلق و استراحت در رختخواب است.

اگر فرزندتان از بیمارستان مرخص شود و شما در منزل از او پرستاری کنید، پزشک و فیزیوتراپیست در مورد برنامه غذایی و حرکت های ورزشی که کودک باید انجام دهد به شما توضیح می دهند.

چه کمکی میتوانم بکنم؟

در اولین سال تولد، کودک را نسبت به فلج اطفال واکسینه کنید. (این واکسن به شکل قطره خوراکی است و طبق برنامه واکسیناسیون به همراه واکسن سه گانه مورد استفاده قرار میگیرد)

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *