قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا لثه های ناسالم با مواد غذایی مصرفی رابطه دارند؟
علل بیماری های لثه
علل بیماری های لثه

آیا لثه های ناسالم با مواد غذایی مصرفی رابطه دارند؟

آیا لثه های ناسالم با مواد غذایی مصرفی رابطه دارند؟

علل بیماری های لثه:

اگر به مقدار کافی در رژیم غذائی از مواد غذای دارای ویتامینC استفاده نشود لثه ها ضعیف می شوند. این موضوع از دیرباز مورد توجه دانشمندان بوده است و در تاریخ کشف ویتامین C و شیوع بیماری کمبود ویتامینC (اسکوروی) آمده است، ملوانانی که مدت درازی در مسافرتهای دریائی بسر می برده اند و دسترسی به میوههای تازه نداشته اند به این بیماری مبتلا می شدند.img_20160314_225934

بیماریهای لثه و رابطه آن با مواد غذایی:

در شرح بیماری کمبود ویتامینC ملوانان آمده است که دهانبن دندان از بین رفته بود. درمان بیماری کمبود ویتامینC توسط پزشکی به نام جیمز لیند در سال ۱۷۴۷ کشف و معلوم شد که این بیماری در اثر نخوردن میوههای تازه بخصوص مرکبات ایجاد شده که بعداً نام عامل مؤثر موجود در مرکبات و میوههای تازه ویتامینC گذارده شد. تحقیقات جدید نیز تأیید می کند که کمبود ویتامین C در رژیم غذای موجب خونریزی لثه ها و سایر بیماریهای لثه می شود.

در آزمایش ها مشاهده شده است هر وقت میمون ها و سایر جانوران آزمایشگاهی برای مدتی از خوردن غذاهای دارای ویتامینC محروم باشند لثههای آنها ورم کرده خونریزی می کند و گوشت لثهها فاسد شده و بتدریج از بین می رود و بن دندانهای آنها شل شده و به اصطلاح دندان هالق می شوند. در مورد انسان نیز عیناً همین آثار ایجاد میشود. محققان کانادای در آزمایشی رژیم غذای عده داوطلب را برای مدتی از مواد غذای بدون ویتامینC انتخاب کردند و پس از آن روزانه ۷۰- ۶۰ گرم ویتامینC به آنها میدادند، ۶۰ گرم ویتامینC مقداری است که تقریباً دریای پرتقال متوسط وجود دارد.

در این آزمایش نشان داده شده است که ویتامینC اثر کرده و خونریزی لثهها قطع شد و گوشت لثه ها تقویت شده و افزایش یافت و لثهها از نظر بیولوژی به شکل سالم در آمدند. البته توجه شود که این آزمایش به این معنی نمیباشد که اگر به مقدار زیادی ویتامینC خورده شود وضع سلامت لثه ها بهتر می شود زیرا ویتامینC برای اشخاصی که لثه های آنها در حال پوسیدگی است کمالی می کند ولیآزمایش های دیگر نشان داده است اشخاصی که در رژیم غذای خود به مقدار زیادی از ویتامینC استفاده می کنند با احتمال کمتر دچار بیماری های لثه می شوند. پیام این ازمایش ها این است که برای داشتن لثه های سالم و بهداشتی از میوه ها و سبزی های تازه که سرشار از ویتامین C هستند استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *