قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا ماءالشعیر برای رفع استرس مفید است؟
ماء الشعیر
ماء الشعیر

آیا ماءالشعیر برای رفع استرس مفید است؟

آیا ماءالشعیر برای رفع استرس مفید است؟

ماء الشعیر چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ماء الشعیر است

طرز تهیه ماءالشعیر

بیست گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بریزید و روی آتش بگذارید؛ هنگامی که به جوش آمد فوراً آب آن را دور بریزید و دوباره یک لیتر آب سرد جدید بر آن ریخته و مجدداً روی آتش گذارده بجوشانید تا دانه ها جو شکفته و دهن آنها باز شود، بعد در صافی یا پارچه ای بریزید و بدون آن که بمالید آب آن را صاف کنید، آن آب را برای مصرف در جای خنک نگه دارید.

طبیعت آن: سرد و تر است.

ویتامین ها:3B و H در آن وجود دارد.

خواص ماء الشعیر 

روزی سه فنجان از آن را به نوبت بخورید. سردرد گرم را تسکین می دهد، مسکن حدت خون، صفرا، اخلاط سوخته، تب ها و امراض گرم می باشد، حرارت باطنی را تسکین می دهد و حرارت کبد و عطش مفرط را فرو می نشاند، برای سل، دق، زخم ها ریه و ذات الجنب، نافع است، مولد خون صالح می باشد.  (خون ساز است)، در کودکان و پیران باعث محکم شدن استخوان می شود.

ان را با تخم خشخاش کوبیده به صورت حریره دراورید و بخورید. برای سردرد گرم نافع است.

با آن روزی چهار مرتبه در گلو قرقره کنید. درد گلو را تسکین می دهد و آنژین را درمان می کند.  برای زیاد کردن شیر هر روز آن را با شربت نیلوفر مخلوط کرده و بنوشید.

عوارض مصرف ماءالشعیر

بسیاری از افراد تصور می کنند که ماءالشعیر نوشیدنی مغذی است که نه چاق می کند و نه مضرات نوشابه را دارد بنابراین در هر وعده، بدون هیچ محدودیتی آن را نوشیده و پس از مدتی دچار مشکلات متعددی می شوند. در حقیقت ماءالشعیر، نوشیدنی است که از جو تهیه می شود. درست زمانی که جو جوانه می زند آن را خشک و بعد عصاره گیری می کنند. عصاره به دست آمده از جوانه که اصطلاحاً به آن مالت می گویند را ماءالشعیر می نامند. ماءالشعیر کلمه ای عربی به معنی آب جو است.
زیاده روی در مصرف ماالشعیر ، بعلت داشتن قند و گازCo2 برای سلامتی مضرّ است، زیرا قند و اسید موجود در آن باعث پوسیدگی دندان ها می شود. قند هم باعث ایجاد کالری اضافی و چاقی می شود.
مصرف نوشابه ها گازدار برای افرادی که مشکلات معده دارند ضرر دارد زیرا گاز موجود در نوشابه CO2 است که بصورت محلول به حالت اسید کربنیک است.برای کسانی که معده ها حساسی دارند ورود این اسید در معده( اگر چه ضعیف است)، میزان اسیدیته  معده را بالا می برد و دو اثر دارد:در ابتدا ممکن است فرد دچار التهاب ها یا زخم ها گوارشی شود. در بخش بعدی پس از مدتی به دلیل هضم سریعتر غذا به کمک این اسید اضافی معده تنبل شده و در صورت نخوردن نوشابه براحتی نمی تواند غذا را هضم کند.

 خواص نوشیدنی ماء الشعیر

ماءالشعیر یکی از نوشیدنی‌ها معمول است که از جوانه «جو» حاصل می‌شود و در رفع تشنگی مؤثر است.

هر ۱۰۰ سی سی ماءالشعیر معمولی حدود ۲۵ کالری انرژی دارد.

ویتامین‌ها گروه B محلول در آب هستند و به راحتی وارد فاز آبی ماءالشعیر در حین جوشش می‌شوند که در سنتز میانجی‌ها عصبی نقش مهمی دارند، باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.

ماءالشعیر به دلیل داشتن ویتامین‌ها گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مفید است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌ها دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی مؤثر است.

ماءالشعیر در رفع خستگی اعصاب، مؤثر است و به دفع سنگ‌ها کلیوی کمک می‌کند. ماءالشعیر در تأمین آب و الکترولیت‌ها بدن مؤثر است همچنین ماءالشعیر از استحصال دانه‌ها جو به دست می‌آید و علاوه بر جو از آب رازک و سایر افزودنی‌های مجاز خوراکی در آن به کار می‌رود.

ماءالشعیر دارای چند نوع ترکیب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین C، ویتامین‌ها گروه B، اسیدها آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *