آیا مالیخولیا درمانی هم دارد …؟؟؟


آیا مالیخولیا درمانی هم دارد …؟؟؟

آیا مالیخولیا درمانی هم دارد ...؟؟؟

 

مالیخولیا چیست ؟

مالیخولیا  دارای علائمی متغیر و ناثبات که با تغییر افکار، گمان فاسد، زمانی با ترس و وحشت همراه است، از حالت درندگی و بی قراری تا مرز آدمکشی پیش می رود. در نزد مزاج  سوداوی بیشتر خودنمایی می کند. بعضی دیدن شئی وحشتناک و عده ای احساس چیزی در گلو، دسته ای با وحشت و اضطراب بیماری را نشان می دهند.

درمان مالیخولیا

برحسب مزاج درمان را بایستی شروع کرده، به طور کلی این بیماران را باید از غذا مقوی و دارو پرانرژی معالجه کرد و دارو مقوی قلب و معده مفید است، غم و اندوه وناآرامی برای آنها زیانآور است. قبل از غذا دوش گرفتن و شستن سر با آب گرم مفید است، ازغذا خشک و یبوست آور بایستی پرهیز کرد، موی سر و بدن را بایستی کوتاه کرد و در تقویت بدن کوشید. لباس تمیز، بوی خوش، محیط پاکیزه، اطعام لطیف و چرب کردن بدن با روغن بادام شیرین و یا روغن بنفشه مؤثر است. دم کرده افتیمون و دادن ماءالجبین بسیار نافع است. اگر ماده بیماریزا در سر تمکین یافته باشد بایستی سه عمل زیر را انجام داد. کم کردن و تحلیل ماده شستشوی سر با دارو گرم تقویت عمومی و قلب.

مالیخولیا دموی

علائممالیخولیا دموی

اختلاط ذهن، خنده زیاد، سرخی صورت و چشمها، پرخونی عروق، سنگینی سر، تندی نفس، تمایل بدن به سرخی و قرمزی.

درمان مالیخولیا دموی

از بیمارانی که خون زیاد دارند و هماتوکریت آنها بالا است و فشار خونشان نیز زیاداست، اول بایستی خون گرفته شود سپس از دستور زیر استفاده نمایند.گل بنفشه ۱۵ گرم -عناب ۲۵ گرم-گل نیلوفر ۵ گرم- سه پستان ۰ ۲ دانه -گل گاوزبان ۱۰ گرمهمه را نیم کوب کرده ۷ روز پس از جوشانیدن صبح و عصر میل نمایند. پس از تمام شدن دستورات بالا شربت بنفشه یا شربت افتیمون" به مدت ۷ روز استفاده نمایند. در این مدت گل بنفشه، گل نیلوفر، برگ کاهو، جو، پوست خشخاش از هرکدام مقداری کافی در یک با ظرف بزرگ جوشانده و بیمار را در آب آن به خوابانند یعنی به طریق حمام دارویی به کار برند. از کلم، گوشت بز، بادنجان، عدس، باقلا، و غذای شور بپرهیزند. اگر بیمار مبتلا به بی خوابی است با دارو حمام دارویی بالا سرشویه نمایند. هفته ای دو روز از داروی اطریفل صغیر با فرمول زیر استفاده کنند (روزی ۳ قاشق مرباخوری میل نمایند).

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد