قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / آیا مالیخولیا درمان دارد؟
مالیخولیا در سوداوی مزاج ها
مالیخولیا در سوداوی مزاج ها

آیا مالیخولیا درمان دارد؟

 آیا مالیخولیا درمان دارد؟

 • مالیخولیا در سوداوی مزاج ها: مالیخولیا در کسانی که مزاج سوداوی دارند حالت سخت بیماری را ظاهر می سازد. از قبیل و هم، گریه و زاری شدید، خیالات و افکار بد، حب وحدت (کسی را شدیداً دوست داشتن یا به چیزیی شدیداً علاقه مند شدن) و ضعف بدن.
 •  به منظور درمان، اول از بازوی چپ خون گیری کنید و هر روز ۳ گرم افسنطین را با ۲ گرم افتیمون شامی، دم کرده و آب صاف شده ی آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید. همچنین همه روزه از کمپوت سیب درختی یا عرق صندل یا عرق بیدمشک یا عرق گاوزبان استفاده کنید.
 • • اول از بازوی چپ خون بگیرید و ریشه ی کاسنی، گل گاوزبان و پوست هلیله ی کابلی، از هر کدام ۵ گرم، راهر روز مخلوط کرده و بجوشانید. بعد در آب صاف کرده ی آن، ۱۰ گرم ترنجبین حل کنید و بنوشید. روزی سهمرتبه شیر بز را جوشانده و هنگام برداشتن از آتش مقداری سکنجبین در آن بریزید و بنوشید. هر صبح، ظهر و شب به حمام بروید و با آب ولرم سر و بدن را شستشو دهید. در طول روز به عیش و خوشگذرانی و خنده و تفریح بپردازید. گل نیلوفر و تخم بالنگو از هر کدام ۵ گرم، گل گاوزبان ۱۰ گرم، گل بنفشه ۱۵ گرم، و۲۰۰گرم گل قند عسلی همه را مخلوط و نرم بسایید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید و یا می توانید با آب سرد و شکر مخلوط کرده میل کنید. (از خوردن غذاهای گرم پرهیز شود.)
 • مالیخولیا در صفراوی مزاجها: ابتدا رفع صفرا کنید و سپس به عنوان درمان شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۵ گرم، بسفایج، بادرنجبویه، گل گاوزبان، ابریشم مقرض، پوست هلیله ی زرد، هلیله ی سیاه و پوست هلیله ی کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی ۱۵ گرم، و مصطکی رومی ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط کنید، هر صبح، ظهر و شب یک قاشق شربت خوری از آن را میل نمایید. ه تخم گشنیز، ابریشم مقرضی، تخم فرنجمشک و بهمن سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو ۲۰ گرم، گل گاوزبان ۳۰ گرم و صندل سفید ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلو عسل بدون موم مخلوط کرده، هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل نمایید. ضمناً اگر هر روز از شربت نیلوفر، تمرهندی، آلوچه براقانی، ترنجبین و شیرخشت استفاده شود در بهبود بیماری مؤثر خواهد بود.
 • مالیخولیا در مزاجهای گرم : کسانی که مزاج گرم دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید طباشیرهندی، صندل سفید، عود، قرنفل، ریوند چینی و تخم گشنیز ازهر کدام ۱۰ گرم، گل محمدی، گل گاوزبان و بادرنجبویه از هر کدام ۲۰ گرم، تخم خرفه ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایند. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را با یک لیوان شربت سیبوی آب کمپوت سیپ درختی مخلوط کرده و میل نمایند.
 • مالیخولیا در مزاج های سرد: کسانی که مزاج سرد و رطوبتی دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید پرسیاوشان و افتیمون شامی از هر کدام ۱۰ گرم، بسپایج و رازیانه از هر کدام ۲۰ گرم، سنا مکی، پوست هلیله ی کابلی و گل بنفشه از هر کدام ۳۰ گرم، ریشه ی کاسنی، عناب مشهدی، سه پستان و آلوچه ی براقانی از هر کدام ۲۰ عدد به حالت نیم کوب درآورده و پس از مخلوط کردن هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری از آن را جوشانده و آب صاف کردهای آن را بنوشند. اگر مالیخولیا با تندی نبضی، گرمی و حرارت بدن همراه نباشد می توان سنبل الطیب، میخک سازج هندی، جند بیداستر و دار فلفل از هرکدام ۱۰ گرم، زنجبیل، درونج عقربی، زرمباد، مروارید، کهربا  و بسد از هر کدام ۲۰ گرم، بهمن سرخ و بهمن سفید از هر کدام ۴۰ گرم را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید، سپس با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط شود. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل شود.
 • مالیخولیا ناشی از وخامت کامل مغز: این نوع بیماری از بدترین نوع مالیخولیا است و بیشتر در نزد کسانی که رقیق الفکر هستند و شبانه روز به حل مشکلات و مسائل غامضای مشغولند، دیده میشود. حالت بیداری کامل در شب، افکار زیاد و مخشوش از علامات این بیماری است. و راه رفتن در آفتاب به مدت زیاد، خوردن خوراکی های گرم و چرب، بیش از حد، خوردن خوراکی هایی که باعث تحریکات مغزی میگردد مانند تره، پیاز و سیر نیز باعث تشدید این بیماری میگردد. در اثر این مرض بیمار ضعیف و لاغرشده و نبض او نیز ضعیف و دچار اختلال میگردد. سر و صورت بیمار از سایر اعضاء بدن لاغرتر و پژمرده تر می شود. این بیماران حالت وسواسی شدید پیدا میکنند و به جایی و یا شیئی خیره میشوند.
 •  خون گیری از بازوی چپ و همچنین حجامت در افرادی که مبتلا به فشارخون هستند و افراد چاقی که در دوران یائسگی به سر می برند، بهترین راه شروع درمان می باشد.
 •  هم چنین شستن سروصورت با آب جوشانده ی بنفشه یا گل نیلوفر یا برگ کاهو یا تخم کدو، و خوردن روزی ۲ مرتبه هر بار یک قاشق روغن بادام شیرین به عنوان کمک درمان مؤثر خواهد بود. از فعالیت های جنسی و انجام کارهای سخت و سنگین عملی یا فکری نیز باید پرهیز شود و در حفظ سلامت بقیه اعضای بدن کوشش شود، که اگر یکی از اعضای بدن دچار بیماری شود آن نیز باعث تشدید مرض خواهد شد.
 •  اما بهتر است بدانید  استشمام بوهای خوش مانند گلاب وغیرہ ھم مفید خواھل ہود، ه به عنوان درمان گل گاوزبان، تخم گشنیز و صندل سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو و فرنجمشک از هر کدام ۳۰ گرم، و ۴۰ گرم بهمن سفید را با هم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم ترکیب کنید و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل نمایید.
 •  آب سیب درختی را صاف کرده و آب به رسیده  و شیرین و خام صاف شده و آب امرود صاف شده، عرق بیدمشک، عرق گاوزبان، عرق صندل و گلاب از هر کدام یک شیشه مخلوط کرده، و سپس یک کیلو نبات در آن انداخته، روی آتش با حرارت ملایم بجوشانید تا قوام آید. سپس در جای خنک نگهداری کنید و هر صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری از آن میل نمایید.شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۱۰ گره پوستهلیله ی زرد و آمله ی مقشر، گل گاوزبان، بادرنجبویه و بسفایج از هر کدام ۲۰ گرم، هلیله ی سیاه، پوست هلیله ی کابلی و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۳۰ گرم. مصطکی ۶۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلوگرم عسل بدون موم مخلوط کنید، هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشقشربت خوری پر از آن میل شود.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *