خانه / مغز و سیستم اعصاب / آیا مالیخولیا درمان دارد؟
مالیخولیا در سوداوی مزاج ها
مالیخولیا در سوداوی مزاج ها

آیا مالیخولیا درمان دارد؟

 آیا مالیخولیا درمان دارد؟

 • مالیخولیا در سوداوی مزاج ها: مالیخولیا در کسانی که مزاج سوداوی دارند حالت سخت بیماری را ظاهر می سازد. از قبیل و هم، گریه و زاری شدید، خیالات و افکار بد، حب وحدت (کسی را شدیداً دوست داشتن یا به چیزیی شدیداً علاقه مند شدن) و ضعف بدن.
 •  به منظور درمان، اول از بازوی چپ خون گیری کنید و هر روز ۳ گرم افسنطین را با ۲ گرم افتیمون شامی، دم کرده و آب صاف شده ی آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید. همچنین همه روزه از کمپوت سیب درختی یا عرق صندل یا عرق بیدمشک یا عرق گاوزبان استفاده کنید.
 • • اول از بازوی چپ خون بگیرید و ریشه ی کاسنی، گل گاوزبان و پوست هلیله ی کابلی، از هر کدام ۵ گرم، راهر روز مخلوط کرده و بجوشانید. بعد در آب صاف کرده ی آن، ۱۰ گرم ترنجبین حل کنید و بنوشید. روزی سهمرتبه شیر بز را جوشانده و هنگام برداشتن از آتش مقداری سکنجبین در آن بریزید و بنوشید. هر صبح، ظهر و شب به حمام بروید و با آب ولرم سر و بدن را شستشو دهید. در طول روز به عیش و خوشگذرانی و خنده و تفریح بپردازید. گل نیلوفر و تخم بالنگو از هر کدام ۵ گرم، گل گاوزبان ۱۰ گرم، گل بنفشه ۱۵ گرم، و۲۰۰گرم گل قند عسلی همه را مخلوط و نرم بسایید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید و یا می توانید با آب سرد و شکر مخلوط کرده میل کنید. (از خوردن غذاهای گرم پرهیز شود.)
 • مالیخولیا در صفراوی مزاجها: ابتدا رفع صفرا کنید و سپس به عنوان درمان شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۵ گرم، بسفایج، بادرنجبویه، گل گاوزبان، ابریشم مقرض، پوست هلیله ی زرد، هلیله ی سیاه و پوست هلیله ی کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی ۱۵ گرم، و مصطکی رومی ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط کنید، هر صبح، ظهر و شب یک قاشق شربت خوری از آن را میل نمایید. ه تخم گشنیز، ابریشم مقرضی، تخم فرنجمشک و بهمن سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو ۲۰ گرم، گل گاوزبان ۳۰ گرم و صندل سفید ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلو عسل بدون موم مخلوط کرده، هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل نمایید. ضمناً اگر هر روز از شربت نیلوفر، تمرهندی، آلوچه براقانی، ترنجبین و شیرخشت استفاده شود در بهبود بیماری مؤثر خواهد بود.
 • مالیخولیا در مزاجهای گرم : کسانی که مزاج گرم دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید طباشیرهندی، صندل سفید، عود، قرنفل، ریوند چینی و تخم گشنیز ازهر کدام ۱۰ گرم، گل محمدی، گل گاوزبان و بادرنجبویه از هر کدام ۲۰ گرم، تخم خرفه ۳۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایند. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را با یک لیوان شربت سیبوی آب کمپوت سیپ درختی مخلوط کرده و میل نمایند.
 • مالیخولیا در مزاج های سرد: کسانی که مزاج سرد و رطوبتی دارند و دچار مالیخولیا شده اند باید پرسیاوشان و افتیمون شامی از هر کدام ۱۰ گرم، بسپایج و رازیانه از هر کدام ۲۰ گرم، سنا مکی، پوست هلیله ی کابلی و گل بنفشه از هر کدام ۳۰ گرم، ریشه ی کاسنی، عناب مشهدی، سه پستان و آلوچه ی براقانی از هر کدام ۲۰ عدد به حالت نیم کوب درآورده و پس از مخلوط کردن هر صبح و شب یک قاشق غذاخوری از آن را جوشانده و آب صاف کردهای آن را بنوشند. اگر مالیخولیا با تندی نبضی، گرمی و حرارت بدن همراه نباشد می توان سنبل الطیب، میخک سازج هندی، جند بیداستر و دار فلفل از هرکدام ۱۰ گرم، زنجبیل، درونج عقربی، زرمباد، مروارید، کهربا  و بسد از هر کدام ۲۰ گرم، بهمن سرخ و بهمن سفید از هر کدام ۴۰ گرم را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید، سپس با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط شود. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل شود.
 • مالیخولیا ناشی از وخامت کامل مغز: این نوع بیماری از بدترین نوع مالیخولیا است و بیشتر در نزد کسانی که رقیق الفکر هستند و شبانه روز به حل مشکلات و مسائل غامضای مشغولند، دیده میشود. حالت بیداری کامل در شب، افکار زیاد و مخشوش از علامات این بیماری است. و راه رفتن در آفتاب به مدت زیاد، خوردن خوراکی های گرم و چرب، بیش از حد، خوردن خوراکی هایی که باعث تحریکات مغزی میگردد مانند تره، پیاز و سیر نیز باعث تشدید این بیماری میگردد. در اثر این مرض بیمار ضعیف و لاغرشده و نبض او نیز ضعیف و دچار اختلال میگردد. سر و صورت بیمار از سایر اعضاء بدن لاغرتر و پژمرده تر می شود. این بیماران حالت وسواسی شدید پیدا میکنند و به جایی و یا شیئی خیره میشوند.
 •  خون گیری از بازوی چپ و همچنین حجامت در افرادی که مبتلا به فشارخون هستند و افراد چاقی که در دوران یائسگی به سر می برند، بهترین راه شروع درمان می باشد.
 •  هم چنین شستن سروصورت با آب جوشانده ی بنفشه یا گل نیلوفر یا برگ کاهو یا تخم کدو، و خوردن روزی ۲ مرتبه هر بار یک قاشق روغن بادام شیرین به عنوان کمک درمان مؤثر خواهد بود. از فعالیت های جنسی و انجام کارهای سخت و سنگین عملی یا فکری نیز باید پرهیز شود و در حفظ سلامت بقیه اعضای بدن کوشش شود، که اگر یکی از اعضای بدن دچار بیماری شود آن نیز باعث تشدید مرض خواهد شد.
 •  اما بهتر است بدانید  استشمام بوهای خوش مانند گلاب وغیرہ ھم مفید خواھل ہود، ه به عنوان درمان گل گاوزبان، تخم گشنیز و صندل سفید از هر کدام ۱۰ گرم، تخم بالنگو و فرنجمشک از هر کدام ۳۰ گرم، و ۴۰ گرم بهمن سفید را با هم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. بعد با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم ترکیب کنید و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل نمایید.
 •  آب سیب درختی را صاف کرده و آب به رسیده  و شیرین و خام صاف شده و آب امرود صاف شده، عرق بیدمشک، عرق گاوزبان، عرق صندل و گلاب از هر کدام یک شیشه مخلوط کرده، و سپس یک کیلو نبات در آن انداخته، روی آتش با حرارت ملایم بجوشانید تا قوام آید. سپس در جای خنک نگهداری کنید و هر صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری از آن میل نمایید.شاه تره و تخم گشنیز از هر کدام ۱۰ گره پوستهلیله ی زرد و آمله ی مقشر، گل گاوزبان، بادرنجبویه و بسفایج از هر کدام ۲۰ گرم، هلیله ی سیاه، پوست هلیله ی کابلی و اسطوخدوس هندی از هر کدام ۳۰ گرم. مصطکی ۶۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلوگرم عسل بدون موم مخلوط کنید، هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشقشربت خوری پر از آن میل شود.
telegram

همچنین ببینید

سل ستون مهره

سل ستون مهره را چگونه درمان کنیم…؟؟

 سل ستون مهره را چگونه درمان کنیم…؟؟   درگیری سلی مهره های گردنی نادرتر از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *