قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا مفهوم شیمی درمانی یعنی قطع امید از راههای درمانی دیگر؟!
شیمی درمانی
شیمی درمانی

آیا مفهوم شیمی درمانی یعنی قطع امید از راههای درمانی دیگر؟!

آیا مفهوم شیمی درمانی یعنی قطع امید از راههای درمانی دیگر؟!

مردم از شنیدن کلمه شیمی درمانی وحشت دارند و بر این باورند که هر فردی که شیمی درمانی می شود، دارای یک بیماری سرطانی و لاعلاج میباشد و به زودی با زندگی خود وداع خواهد کرد در حالیکه اینگونه نیست. منظور از شیمی درمانی یعنی استفاده از برخی داروهای شیمیایی برای درمان هر نوع بیماری میباشد و این کلمه در مقایسه با .پرتودرمانی و اشعه درمانی بیان می شود یکی از راههای درمان بیشتر انواع سرطانها نیز استفاده از برخی داروها است که در اصطلاح پزشکی به آن شیمی درمانی اطلاق .می شود در شیمی درمانی سعی می شود که بدون آزردن میزبان و بافتهای مجاور، عضو بیمار یا میکروبی را با داروهای اختصاصی نابود و مهار کرد. امروزه با توجه به شیوع بالای سرطان از بهترین راههای درمانی شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی میباشند. اولین بار شیمی درمانی بین المللی سرطان در سال ۱۹۵۵ شروع شد. در آن زمان تنها یک داروی ضد سرطان بنام «نیتروژن موستارد» وجود داشت ولی امروزه هزاران داروی مؤثر و جدید کشف شده است.

عوارض شیمی درمانی

تهوع، استفراق، سرکوب مغز استخوان، اختلالات خونی، عوارض پوستی و متابولیک، عوارض عصبی، گوارشی و عفونی، ریزش مو، تغییرات عادت ماهیانه در زنان و قطع قاعدگی، اختلالات و کاهش اسپرم در مردان، زخم و عفونت زبان و دهان. داروهای ضد سرطانی باید دارای شرایط زیر باشند:

۱- سلولهای سرطانی باید به دارو حساس باشند.

۲ – دارو باید به سلولی بدخیم برسد.

۳- برای آنکه دارو مؤثر باشد تنها در مرحله سیکل سلولی تجویز شود. ار ۴ – سلولهای سرطانی باید قبل از ایجاد مقاومت داروئی از بین بروند)

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *