آیا ممکن است هپاتیت سراغ شماهم بیاید؟


آیا ممکن است هپاتیت سراغ شماهم بیاید؟

آیا ممکن است هپاتیت سراغ شماهم بیاید؟

چه کسانی در خطر هپاتیت هستند؟

گرچه هیچ راهی وجود ندارد که پیشگویی کنیم که چه کسی دچار هپاتیت می شود، اما بعضی از افراد مثل جوانان با توجه به رفتارهای شان بیشتر در خطر ابتلا به هپاتیت قرار قرار خواهند گرفت ، این رفتارها که ممکن است در بعضی جوانها دیده شود، عبارتند از: استفاده از مواد مخدر تزریقی، فعالیت جنسی با شرکای جنسی مختلف، سوراخ کردن قسمتهایی از بدن برای قرار دادن حلقه های زینتی، انجام خالکوبی بر روی بدن، لذا از آنجایی که خالکوبی اغلب باعث خونریزی می شود و در آن از سوزن هایی که به خوبی استریلیزه نمی شوند استفاده می گردد، انتقال هپاتیت از این طریق نسبتا شایع می باشد.download-17

در واقع در تحقیقی که در دانشگاه جنوب غربی تگزاس به عمل آمده است نشان داده شده که افراد جوانی که خالکوبی کرده اند ۹ برابر بیشتر از کسانی که این کار را نکرده اند احتمال ابتلا به هپاتیت را دارند. سوراخ کردن بدن که امروزه در جوامع غربی بین جوانان شایع شده نیز باعث افزایش خطر ابتلاء به بیماری هپاتیت شده است. متخصصین عقیده دارند که استفاده از مواد مخدر تزریقی احتمالا مستقیم ترین راه ابتلاء به هپاتیت می باشد و معتادانی که از سرنگهای مشترک برای تزریق مواد مخدر استفاده می کنند به طور مستقیم ویروس هپاتیت را وارد جریان خون شان می کنند.

در تحقیقاتی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شده است نشان داده شده که ۶۰٪ تا ۹۰٪ معتادان تزریقی در عرض فقط چند ماه به ویروس هپاتیت آلوده میشوند و سن اکثر آن افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال می باشد. گروه دیگری از افراد که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت هستند، کارکنان مراکز بهداشتی، ادارات و دفاتر میباشند که گاهی اوقات ممکن است به طور تصادفی سوزن های آلوده به دستشان فرو برود.

هر سال تقریباً حدود ۶۰۰ هزار مورد فرورفتن سوزن در کارکنان مراکز بهداشتی و غیره روی میدهد و متخصصین تخمین میزنند که احتمال ابتلاء به هپاتیت در چنین مواردی از هر ۱۰۰ مورد، سه مورد میباشد، این وضعیت حتی با پوشیدن دستکش در هنگام کار نیز به همین صورت است.تا قبل از سال ۱۹۹۲ میلادی در بیمارستان ها ممکن بود که خون افراد آلوده را به عنوان انتقال خون استفاده کنند و باعث شوند افراد جدیدی به هپاتیت مبتلا گردند، اما از سال ۱۹۹۲ که روشی برای کشف خون های آلوده کشف شد، این خطر از بین رفته است. نوزادانی که از مادر مبتلا به هپاتیت به دنیا میایند، اغلب وقتی که خون آن ها با خون مادرشان مخلوط میگردد دچار این بیماری می شوند. از آنجایی که سیستم ایمنی این نوزادان نمیداند که ویروس هپاتیت متعلق به بدن آنها نیست، اجازه میدهد که این ویروس بدون روبرو شدن با هیچ مشکلی در بدن آنها تکثیر یابد، در نتیجه حدود ۹۰٪ احتمال دارد که این نوزادان به هپاتیت مزمن مبتلا شوند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد