قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا میدانستد از توت فرنگی میتوانید برای درمان دیابت استفاده کنید؟
میوه توت فرنگی
میوه توت فرنگی

آیا میدانستد از توت فرنگی میتوانید برای درمان دیابت استفاده کنید؟

آیا میدانستد از توت فرنگی میتوانید برای درمان دیابت استفاده کنید؟

 توت فرنگی چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی توت فرنگی است  گیاهی است از خانواده  Rosaceae چند ساله و ساقه آن در عین حال که ساقه ای هوایی است ولی مانند ساقه  زیرزمینی عمل می کند به این ترتیب که در نقاط مختلف ساقه که روی زمین و خاک گسترده می شود پایه هایی ریشه دار ایجاد شده و در خاک می رود و از آن نقطه به بعد منشا گیاه و بوته جدید مستقلی تولید می گردد و از همان محل گره برگ ها ان به صورت گروهی برگ که دمبرگ ها همه به یک نقطه  پایین وصل شده اند می روید، ساقه ها یک یا چند گل سفید می دهند. میوه  آن مرکب شبیه توت ولی  بزرگ تر و نرم است و طعم آن اول ترش بعد کم کم ترش و شیرین و موقعی که خوب رسیده شود شیرین می گردد.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:چیلک ۔ چیالک

 ترکیب شیمیایی: در هر یک صد گرم مواد خام توت فرنگی مواد زیر وجود دارد.

آب ۸۹/۹ گرم – مواد چرب، ۰/۵ گرم – مواد قند ۸/۴ گرم – کلسیم ۱۲ میلی گرم – فسفر ۲۱ میلی گرم – پتاسیم ۱۶۴ میلی گرم – مواد آلبومینوئیدی – پلادرگونیدین – گالاکتوزید – سلولز – ید- برم – آهن – آهک – سیلیس – سدیم – منیزیم – مالیک اسید – سیتریک اسید – وینیک اسید – لاکتیک اسید – اسید اوکسالیک – اسید سالیسیلیک

ویتامین های: A ۶۰ واحد بین المللی – C ۵۹ میلی گرم در میوه ی توت فرنگی وجود دارد.

توت فرنگی در برابر دیابت:

  • مصرف توت‌فرنگی‌ که سرشار از ترکیبی به نام فیستین است، از بروز برخی عوارض دیابت نوع 1 ، تا حد زیادی پیشگیری می‌کند.
  • یکی از سالم‌ترین میوه‌ها محسوب شده که می‌توانند از بروز بیماری‌ها کلیوی ناشی از دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 و نیز برخی سرطان‌ها پیشگیری کنند.

    توت‌فرنگی‌ها سرشار از ترکیب خاصی به نام فیستین هستند که در بلوبری‌ها نیز موجودند.

 میوه توت فرنگی ازسرطان پیشگیری می کند:

هر روز سیصد تا پانصد گرم آن را بخورید. مسمومیت را برطرف می سازد، برای افراد ضعیف مفید است، می توانید برای پیش گیری از سرطان و تصلب شرایین مصرف کنید، نقرس و رماتیسم و درد مفاصل را درمان می کند

صبح ناشتا نیم کیلو از آن را بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید. اعصاب را تقویت می کند، درد کبد را تسکین می دهد، سنگ کلیه را برطرف ساخته، انگل ها روده را از بین می برد.

اگر زن چند ساعت قبل از آمیزش توت فرنگی بخورد پسردار می شود.

هر روز ۱۲۵ گرم آن را در نیم لیتر شیر و کمی شکر مخلوط کرده و بخورید. فشار خون را درمان می کند.

روزی ۲۵۰ گرم کمپوت آن را بخورید، خنک و مقوی است، سوء هاضمه که از ضعیفی و کمبنیگی و کمبود ویتامین در بدن باشد را درمان می کند.

آنها را خوب له کنید و در آب بریزید و بخورید. تب ها التهابی را تسکین می ده.

هر روز آب آن را روی پوست صورت بمالید و پس از بیست دقیقه صورت را با گلاب بشویید، یا ان را شب به  صورت بمالید و صبح با آب جعفری فرنگی تازه صورت را با گلاب بشویید. درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت را را برطرف می سازد.

فواید بی نظیر توت فرنگی برای پوست:

توت فرنگی به دلیل داشتن اسیدها میوه یکی از مهمترین گیاهانی است که در زمره وسایل آرایشی کاربرد دارد و از قدیم به این منظور استفاده می شده است. برای توجیه این اثرات بهتر است ابتدا خلاصه در باره اسیدهای میوه شرح داده شود تا علت این استفاده به طور علمی روشن گردد.

توت فرنگی دارای مقدار زیادی اسید سالیسیلیک است که می تواند پوست شما را از شر سلول های مرده خلاص کندو در نتیجه باعث صافی پوست و کوچک شدن منافذ پوستی می شود و رنگ چهره را باز می کند. این میوه یک لایه بردار خیلی ملایم است که می تواند تمام کثیفی ها و ناخالصی ها را از روی پوست بردارد و در نتیجه اگر روی پوست شما التهاب یا قرمزی وجود داشته باشد آن را از بین می برد و در نتیجه توت فرنگی می تواند یک ماسک پاک کننده عالی برای تمیز کردن و نرم کردن صورت شما باشد.

ترکیب شیمیایی: یک الاجی تانن – نمک ها پتاسیم – موسیالاژ

 فواید برگ توت فرنگی:

آن را به نسبت بیست تا سی در هزار بجوشانید و هر صبح و شب. هر بار یک قاشق سوپ خوری میل کنید، مدر است و برای درمان استسقا، یرقان، سنگ کلیه و اسهال خونی مفید می باشد.

سی گرم آن را همراه با ریشه اش در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. فشار خون و نقرس و رماتیسم را درمان می کند.

آن را با ریشه  شیرین بیان به اندازه  مساوی بجوشانید و آب آن را بنوشید. آسم یا تنگی نفس را درمان می کند.

قرقره آب جوشانده آن (پنجاه گرم در یک لیتر آب) برای رفع آنژین و نگه داشتن آن در دهان برای رفع کف کردن دهان مفید است.

خواص توت فرنگی:

بیست گرم از آن را در یک لیتر آب سه ساعت ملائم بجوشانید بعد آب آن را صاف کرده با عسل شیرین نموده روزی دو تا سه فنجان از آن را به نوبت بنوشید. بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را درمان می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *