آیا میدانستید ریه فشار خون دارد؟


آیا میدانستید ریه فشار خون دارد؟

آیا میدانستید ریه فشار خون دارد؟

 فشار خون ریوی چیست؟

فشار خون ریوی بیماری است که در طی آن عروق ریوی (عروقی که خون را از قلب به ریه ها می برند) تنگ، مسدود یا آسیب دیده می شوند، به طوریکه نمی توانند خون بیشتری را عبور دهند. در نتیجه فشار زیادی به قلب وارد می شود، چون قلب باید کار بیشتری برای حرکت خون انجام دهد. جریان خون از عروق تنگ باعث افزایش فشار خون می شود و در نتیجه فشار خون در عروق ریوی بالا می رود. فشار خون ریوی یکی از مشکلات جدی است.

علائم فشار خون ریوی چیست؟

فشار خون ریوی در مرحله اولیه علایمی ندارد. هنگامی که بیماری پیشرفت کرد، علایم بدتر می شوند و می تواند شامل علایم زیر باشد:تنگی نفس همراه یا بدون انجام فعالیتخستگیسرگیجهدرد یا احساس فشار در قفسه سینهضربان قلب سریعتورم پا و شکمعلایم فشارخون ریوی معمولاً باعث محدودیت در ورزش و انجام فعالیت ها می شود

افزایش فشار خون ریوی

افزایش فشار خون زیاد در رگ خونی تغذیه کننده  ریه ها می باشند. خون در داخل ریه هابه وسیله قلب معمولاً با فشار پایین تر نسبت به سایر بدن پمپ میشود، در فشار خون ریوی فشار خون در سرخرگ ریوی به طور غیرعادی بالا می باشد، در نتیجه سمت راست قلب که خون را به داخل ریه ها پمپ می کند بایستی برای ثابت نگاه داشتن میزان عبور آن در سرخرگ قلب عمل پمپ کردن را با نیروی بیشتری انجام دهد این موضوع باعث بزرگ شدن دیواره  ماهیچه  در سمت راست قلب میگردد.

علت افزایش فشار خون ریوی

حالات مختلف قلب و ریه ممکن است باعث این بیماری گردند، برای مثال در بیماری انسدادی مزمن ریوی، مقاومت در برابر جریان خون در ریه ها به سبب صدمه  وارده به بافت  ریه ایجاد میگردد. در بیماری تخریب کننده  بافت  ریه مانند فیبروز کیسه هوایی ریه، رگ خونی در ریه ها ممکن است خون در ریه هاخراب شده و عبور خون را دچار مشکل کنند، لخته خون در ریه ها می توانند عبور خون را مسدود کرده و باعث فشار خون ریوی گردند. تنگ شدن دریچه  میترالی در قلب مانع از خروج خون از ریه ها می شود و باعث فشار برگشتی و فشار خون ریوی میگردد. در بعضی اختلالات مادرزاد قلبی، قلب مقدار خون را بیشتر از حد طبیعی به داخل ریه ها پمپ میکند و به همین دلیل فشار خون بالا میرود، به ندرت توقف تنفس در خواب منجر به فشار خون ریوی میگردد معمولاً عامل مشخص  برای بیماری وجود نداشته و به همین علت به نام فشار خون ریوی اولیه شناخته می شود. این بیماری معمولاً در افراد بالا چهل سال شایع است.

علائم افزایش فشار خون ریوی

بسیاری از افرادکه دچار فشار خون ریوی می شوند قبلاً علائم دراز مدت بیماری قلبی و یا ریوی داشته اند، علائم اضافی مربوط به فشار خون ریوی ممکن است عبارت باشند از: تنگی نفس که در هنگام فعالیت بدتر خواهد شد. همچنین هنگام خستگی، وقتی که بیماری پیشرفت کند تنگی نفس حتی در هنگام استراحت به شدت زیاد میشود، درمیکند ممکن است از کار افتاده و باعث ادم (تورم بر اثر جمع شدن مایعات) به خصوص در اطراف مچ پاها گردد.

اقدامات مؤثر در افزایش فشار خون

اگر دچار اختلال قلبی یا ریوی طولانی مدت هستید و علائم شما به طور ناگهان بدتر شد، پزشک ممکن است به فشار خون ریوی مشکوک اقداماتی انجام دهد. انجام نوار و اکو قلبی نیز ممکن است برای یافتن علائم بیماری قلبی و همچنین آزمایشات کارآیی ریوی برای ارزیابی صدمه به ریه ها صورت پذیرد. اگر تشخیص کماکان قطعی نباشدعملی به نام کانتر قلبی که شامل عبور دادن لوله ای از طریق یک سیاهرگ در دست یا پا تا سمت راست قلب برای اندازه گیری فشار آنجا می باشد را می توان انجام داد. اگر شما دچار فشار خون ریوی شده اید درمان بایستی در ابتدا بر روی عامل ایجاد بیماری متمرکز گردد، اگر شما بر اثر اختلالاتی مانند بیماری انسداد مزمن ریوی دچار کمبود اکسیژن باشید پزشک ممکن است اکسیژن درمانی طولانی مدت در منزل را برایتان تجویز کند، اگر رگ خون ریه ها بر اثر ممانعت کننده از لخته شدن خون استفاده شود و یا در صورت لزوم انداختن زالو پیشنهاد شود، شما همچنین می توانید از دارو برای گشاد کردن رگ ریه و پایین آوردن فشار آن ها استفاده کنید، اگر مشکل قلبی به وجود آمده برای کاهش مایعات اضافی ممکن استبرا شما داروادرارآور نیز تجویز گردد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد