قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا میدانستید که گیاه دارویی تربد برای افرادی که صرع دارند مفید است؟
تربد
تربد

آیا میدانستید که گیاه دارویی تربد برای افرادی که صرع دارند مفید است؟

 آیا میدانستید که گیاه دارویی تربد برای افرادی که صرع دارند مفید است؟

تربد چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی تربد است  بیخ یا ریشه زیرزمینی گیاهی است از خانواده  پیچک صحرایی Convolvulaceae، که گیاه آن چند ساله است با ساقه  بالا رونده و پیچیده مانند عشقه. برگ  آن به شکل قلب مانند برگ عشقه و پوشیده از کرک می باشد.گل  آن آبی کبود است که در انتهاساقه  گل دهنده ظاهر می شود. ساقه  زیرزمینی آن به شکل قطعاتی استوانه  به قطر حدودانگشت و به طول ۱۲- ۱۰ سانتی متر در بازار عرضه می شود، سطح آن ناصاف و دارای پستی و بلندی و یا پیچیده و دارای شیارهای طولی نامنظم می باشد، رنگ قسمت بیرونی آن تیره و کمی مایل به قرمز و مغز آن پس از شکستن سفید و و روشن است و سوراخ های متعدد کوچکی در مقطع آن دیده می شود که پر از ماده  صمغی به شکل قطرات کوچک زردرنگ می باشد و از نظر طعم ابتدا بی بو و بی طعم است ولی پس از چند لحظه طعم تهوع آوری پیدا می کند. نوع مرغوب آن مجوف، سبک و شکننده است و به سهولت ساییده و نرم می شود و رنگ داخلی آن سفید می باشد. این گیاه در هندوستان، سیلان و مالزی می روید، وجود این گیاه در ایران تا به حال گزارش نشده است ولی در برخی کتب قدیم طب سنتی آمده است که در مناطق خراسان دیده شده است. فعلاً تربد از هند به بازار دارویی ایران وارد می شود.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:ترید – ترید – تریپوتا،

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: مواد جالاپین و تور پتن -گلوکوزید تور پتین – صمغ رزین شبیه رزین جالاپ – جالا پیکا اسید – ایپومیک اسید – تامپی کولیک اسید – والریانیک اسید.

خواص تربد:

اگر هر روز دوازده گرم از آن را نیم کوب کرده بخورید، تب بر، مدر، کمی ملین و مسهل است، در موارد مارگزیدگی و عقربگزیدگی مؤثر می باشد، داروی خوبی برای تسکین دردمفاصل، نقرس ورماتیسم است، مسهل بلغم و رطوبت  رقیق است و برای اخراج کمی از صفرا و اخلاط سوخته نیز مفید می باشد.

دوازده گرم از آن را نیم کوب کرده، با زنجبیل کوبیده مخلوط کنید و بخورید. مسهل بلغم غلیظ است و برای پاک کردن بلغم و رطوبت رحم و معده مفید می باشد، برای درمان بیماری  فلج، ناراحتی های اعصاب، سرفه  ناشی از رطوبت معده و درمان سیاتیک نافع است.

بیست گرم از آن را با زنجبیل و نبات در یک لیتر آب بپزید و گرم گرم و کم کم به مرور بخورید. برای درمان سرفه رطوبتی و تنگی نفس سرد و تر بسیار مفید می باشد.

دوازده گرم از آن را با تخم کتان و روغن بادام شیرین مخلوط کرده بخورید. برای قطع سرفه  مزمن وتسکین درد سینه مفید می باشد.

اگر ۱۲ گرم از آن را با کوبیده  پوست هلیله  کابلی مخلوط کنید و بخورید، برای درمان مالیخولیا و جنون و صرع مفید می باشد.برای گرم مزاجان مضر است.

 خواص  ساقه و سرشاخه  تربد :

ساقه و سرشاخه تازه  آن را له کرده بعد گرم کنید و پس از وضع حمل برای معالجه  کولیک و هم چنین برای بازسازی نسوج به پشت زنان ببیندازید، مؤثر می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *