قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا میدانستید گیاه دارویی توتون برای رماتیسم مناسب است؟
توتون
توتون

آیا میدانستید گیاه دارویی توتون برای رماتیسم مناسب است؟

 آیا میدانستید  گیاه دارویی توتون برای رماتیسم مناسب است؟

توتون چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی توتون است . توتون نباکو یا توتون گیاهی است از خانواده  Solanaceae، علفی و یک ساله دارای ساقه خشتی یا نرم به بلندی یک و نیم تا دو متر، گل های آن خوشه  است که به طور گروهی در انتها شاخه  گل دهنده به رنگ قرمز یا قرمز مایل به سفید ظاهر می شود. برگآن ساده، اغلب کامل و کرکدار است که پس از رسیدن از یک قشر نازک صمغ چسبناک و معطر پوشیده می شود. میوه آن معمولاً دارای دو دریچه است ولی گونه N.quadrivalvis دارای چهار دریچه می باشد و در آن میوه ها دانه  ریز و فراوانی قرار دارد. این گیاه بومی مناطق مختلف آمریکا مرکزی، بولیوی و پرو می باشد و در کوبا، مجارستان، آمریکاشمالی، ترکیه و ایران و مناطق زیادی از کشورهای جهان کاشته می شود، در ایران در مناطق مختلف کاشته می شود، از جمله در مشرق خراسان، جنوب شرقی بلوچستان، کلات، کاشان، اصفهان، فارس، مناطق کردستان و در غرب، شمال، شمال غرب و مناطق مرکزی ایران نظیر بروجرد و اراک، کاشته می شود.
نام  دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:تنباکو

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص  توتون :

یک مثقال خشک آن را بکوبید و هشت قسمت کنید و هر روز صبح ناشتا یک قسمت از آن را با کمی آب بخورید. آسم یا تنگی نفس را درمان می کند. اگر زیر نظر پزشک مصرف شود بهتر است.

ضماد آن برای رفع ناراحتی  مفاصل، رماتیسم، بی حسی اعضا، سردرد نیمه سر و در موارد مارگزیدگی مؤثر می باشد.

از شیره  آن برای پاک کردن زخم  چرکین و رفع جراحت های پر از کرم استفاده می شود.

تازه  آن را بکوبید و ضماد کنید. برای معالجه  جوش و کورک نافع است، دمل را می رساند، درد را تسکین می دهد، اگر روی شکم بچه ها ضماد شود، نفخ شکم را درمان خواهد کرد و بو تعفن مدفوع را کمتر می کند.طبق نظر پزشک یک تا پنج گرم از خشک آن را در 250 گرم اب مقطر جوش ریخته دم کنید وبعد ازخنک شدن صاف کرده با آب آن تنقیه نمایید. جانور و انگل ها را نابود می کند، برای قولنج ایلاوس و کزاز مؤثر می باشد.

گرد خشک آن را در بینی بریزید. عطسه آور است و برای خشک کردن نزله دماغی سرد و تر مفید می باشد.

سوخته  آن را روی دندان بگذارید. درد آن را ساکت می کند و اگر روی لثه ها ضماد کنید، لثه را تقویت می کند.

آن را بکوبید و با روغن گل سرخ مخلوط کرده ضماد کنید. برای درمان جرب جراحت دارو، جلوگیری از خونریزی زخم  تازه و خشک کردن زخم کهنه مفید است.

دود آن برای رفع فساد و هوا آلوده به میکروب نافع است، برای تسکین درد دندان رطوبتی، سرفه  رطوبتی و تنگی نفس اثر مفید دارد.

خاکستر سوخته آن را با روغن گل سرخ خمیر کرده ضماد کنید. از خونریزی جلوگیری می کند، گال را درمان می نماید

خوردن کمی آب قلیان که زرد شده باشد برای استسقا اثر مفید دارد.

تنباکو یا توتون سمی است، برای اشخاص گرم مزاج مضر است و برای دماغ آن ها اثر نامطلوب دارد، عطش آور و خشک کننده می باشد و شکم را بند می آورد، خفقان، پرتی حواس و غلظت خون ایجاد می کند، مصرف زیاد از حد مجاز آن مسمومیت ایجاد می کند و باعث قی، اسهال، سیخ شدن و گرفتگی عضلات، سختی تنفس و سرانجام باعث فلج ریوی و مرگ می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *