قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا میدانستید گیاه دارویی تودری ورم حنجره را کاهش می دهد؟
تودری
تودری

آیا میدانستید گیاه دارویی تودری ورم حنجره را کاهش می دهد؟

آیا میدانستید گیاه دارویی تودری ورم حنجره را کاهش می دهد؟

تودری چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی تودری است . تودری گیاهی است از تیرہ یا شب ہو و از خانواده  Cruciferae، یک ساله و کوچک. برگ  دراز ساقه ای خیلی کوتاه با بریدگی  عمیق و خیلی نامنظم و گل  کوچک زرد دارد که در انتهای شاخه ظاهر می شوند. ساقه آن تقریباً قرمز رنگ می باشد، میوه  آن خورجین و به شکل غلاف است که قسمت پایین غلاف متورم و قسمت بالا آن نازک می باشد، دانه  آن خیلی از عدس کوچک تر و مانند آن پهن و گردو سه قسمت است، سرخ، زرد، سفید، غلاف میوه ها کوتاه و در کنار ساقه به طور عمودی و موازی و چسبیده به ساقه قرار دارد. این گیاه در اروپا و آسیا می روید، در ایران در مناطق شمالی در گیلان، ارتفاعات منجیل، ایسپیلی ییلاقی، مازندران در ماسه زار بابلسر، لرستان در شهبازان و اصفهان دیده می شود.
نام  دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: مار درخت – درینه – خم خم -قدومه -قدومه شیرازی – توذریج – بذر الخمخم – بذرالهوه – قصیصه – تودری سرخ و سفید – فلفل چپری – گیاه آوازخوان ها- خاکشیر درشت

طبیعت آن: گرم و تر است.

خواص تخم تودری :

ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و در طول روز به مرور آب و دانه را با هم بخورید. اشتهاآور، مبهی و منعظ است، رنگ چهره را سرخ می کند، صدا را صاف کرده، سرفه خونی و خشک را تسکین می دهد.

کسانی که لاغری غیرطبیعی دارند، در صورتی که عامل و علت لاغری آنان بیماری خاصی نباشد، برای فربه شدن هر روز دانه آن را با شیرگاو مخلوط کنند و بخورند، سبب فربه می شود.

هر روز صبح ناشتادانه آن را با شکر در آب گرم مخلوط کنید و بخورید. مقوی، نرم کننده و صاف کننده  سینه است، درد سینه، گلو، ورم حنجره، قولنج کبدی و خارش رحم زن حامله را درمان می کند.

آن را با عسل مخلوط کنید و بخورید. برای قطع اخلاط سینه و ریه مفید است.

آن را در سرکه دم کنید، بعد بخورید. برای باز کردن اشتها و باز کردن رنگ چهره مفید است.

آن را اول بخیسانید، بعد بجوشانید، سپس در کیسه  ریخته و دور آن را خمیر بگیرید و در تنور یافر بپزید، بعد دانه مشوش شده را روزی هشت تا دوازده گرم بخورید. برای اخراج خلط غلیظ و لزج، نرم کردن سینه و ریه، تحلیل ورم سفت عقب گوش، پستان و بیضه ها و رفع ناراحتی از اثر سموم مفید است

دانه  آن را نرم بکوبید و با کمی آب  خمیر کرده روی غده  سرطانی بگذارید از پیشرفت سریع غده  سرطانی تا حدودی جلوگیری می کند، گاهی پشت گوش ورم محکم پیدا می شود، اگر روی آن گذاشته شود تحلیل خواهد رفت.

 خواص  گل تودری :

یک قاشق دسرخوری از خشک آن را در یک لیوان آب جوش دم کنید و آب آن را بنوشید. برای رفع گرفتگی صدا و صاف کردن سینه مفید است.

سی تا چهل گرم گل آن را با ده گرم ریشه شیرین بیان پوست کنده و نیم کوب شده در یک لیتر آب ان قدر بجوشانید تا یک سوم ان بخار شود، بعد آب آن را صاف کرده و پس از سرد شدن دویست گرم عسل یا ۲۵۰ گرم شکر مازندران در آن حل کنید و باز آن را در بن ماری بجوشانید تا شربت غلیظی به دست آید، هر روز سه بار و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید، صدا را صاف می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *