قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا میدانید آستیگماتیسم چیست؟
آستیگماتیسم
آستیگماتیسم

آیا میدانید آستیگماتیسم چیست؟

آیا میدانید آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم عبارت است از اختلالی که در اثر انحناغیرطبیعی قرنیه شفاف، جلو چشم ایجاد می شود. در افراد مبتلا به آستیگماتیسم قرنیه ی شفاف جلو چشم به صورت غیرطبیعی انحنا داشته و شعاع ها نور را در قسمت های مختلف به میزان تمام شعاع ها را بر روی شبکیه  حساس به نور در پشت چشم متمرکز کند لذا بینایی مختل میشود. آستیگماتیسم به صورت خانوادگی نیز دیده میشود و معمولاً به همراه دوربینی یا نزدیک بینی می باشد.

علل آستیگماتیسم:

شایع ترین شکل آستیگماتیسم از هنگام تولد وجود دارد که علت، انحنا خفیف قرنیه در هر دو چشم است. قرنیه به جا  این که مانند توپفوتبال گرد باشد به شکل توپ راگبی درآمده یک انحنا پرشیب در یک جهت و یک انحنا کم شیب در جهت دیگر دارد. که در طول زندگی بدتر می شود. گاهی آستیگماتیسم به علت اختلالات چشمی مانند کراتوکونوس یا آسیبها که باعث ایجاد زخم قرنیه می شوند رخ میدهد.

علائم آستیگماتیسم:

اکثر افراد به میزان اندکی آستیگماتیسم دارند. اگر فقط به میزان کمی آستیگماتیسم داشته باشید ممکن است متوجه خطا بینایی خود نشوید. اگر آستیگماتیسم شدیدتر باشد ممکن است به مسایل بینایی شدیدتری منجر شود. آستیگماتیسم به روش ها گوناگونی بینایی را مختل میکند.

• تار دیدن حروف چاپی کوچک که موجب اشکال در خواندن می شود.

• عدم توانایی در دیدن واضح اجسام دور و نزدیک.

اگر شما در دیدن واضح اجسام در هر فاصله ای مشکل دارید باید در اولین فرصت برای آزمون بینایی به چشم پزشک مراجعه کنید.

درمان آستیگماتیسم:

در افراد مبتلا به استیگماتیسم معمولاً بینایی را می توان با عینک هایی که عدسی ها ویژه ای برای جبران شکل غیرطبیعی قرنیه دارند اصلاح کرد. لنزها تماسی سخت معمولاً مؤثرند زیرا باعث صاف شدن سطح قرنیه میشوند. لنزهاتماسی نرم مرسوم، شکل قرنیه را به خود گرفته و معمولاً فقط آستیگماتیسم خفیف را اصلاح میکنند. اگرچه، عدسی هاتماسی نرمی به نام عدسی ها توریک وجود دارند که برای اصلاح این اختلال طراحی شده اند. در برخی افراد ممکن است آستیگماتیسم را به صورت دایمی با لیزر که شکل قرنیه را تغییر می دهد و اسکار بسیار کمی برجا می گذارد درمان کرد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *