قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / آیا میدانید دیالیز چیست؟
دیالیز چیست؟
دیالیز چیست؟

آیا میدانید دیالیز چیست؟

آیا میدانید دیالیز چیست؟

دیالیز 

یکی از راه های مهم در رفع ناراحتی کلیه هادیالیز است. در نارسایی کلیه امکان تسویه خون و دفع مواد زاید وجود ندارد، این مواد زاید در کوتاهترین مدت سمی می شوند و ادامه  حیات را به خطر می اندازند و این کار توسط دیالیز انجام می شود.

دو نوع روش دیالیز هست: یکی همودیالیز یا دیالیز خونی و دیگری دیالیز صفاقی یا دیالیز شکمی، در همودیالیز (دیالیز خونی) شخصی با دستگاه مخصوص دیالیز میشود. بین شریان سیاهرگها و سرخرگ فیستولی قرار می دهند که می توان آن را در دست یا پا گذاشت. این فیستولی مانند صدای زنبور در مویرگه ها صدا می کند که این صدا خوب کار کردن فیستول را نشان می دهد. اگر این صدا قطع شود به معنی آن است که فیستول از کار افتاده و در قسمت دیگری از بدن باید این عمل انجام شود. فرد دیالیزی را به وسیله  سرنگهای مخصوص به دستگاه وصل می کنند و به وسیله  یک غشای مصنوعی که لوله ایاست باریک و در آن بافت های مصنوعی دارد که کار کلیه را انجام می دهد، مواد زاید را از خون می گیرد. این افراد در حدود ۸ تا ۱۲ ساعت به دیالیز در هفته نیاز دارند که در چند نوبت انجام می شود.

عوارض همودیالیز از این قرار هستند: عفونت، حمله  قلبی، انسداد عروقیخونی و سکته  مغزی.

در دیالیز صفاقی (دیالیز شکمی) طی عملجراحی لوله باریک و لاستیکی از جنس سیلیکون داخل شکم قرار میگیرد و محلول دیالیز (با ترکیب خاصی) از راه این لوله به داخل شکم وارد می شود. مواد زاید از طریق جریان خون و از ورای پرده  صفاقی که حفره  شکم را پوشانده، منتشر می شوند و محلول دیالیز برداشت می شود. این محلول از داخل شکم توسط همان لوله  باریک تخلیه می شود و این عمل را ۳ یا ۴ بار در طولی روز انجام می دهند و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه نیز طول می کشد. غالباً این نوع دیالیز را در منزل می توان انجام داد و خود فرد دیالیزی این کار را انجام می دهد. عوارض آن این است که اگر بهداشت به طور صحیح رعایت نشود، فرد دچار انسداد روده ها، سوراخ شدن روده، انسداد لوله باریک داخل شکم، التهاب صفاق یا آبسه و عفونت می شود که این عوارضجبران ناپذیر هستند

این افراد به مراقبت های خاصی احتیاج دارند. در همودیالیز فرد دیالیزی نمی تواند از بیشترغذاها، این که بنیه  خود را از دست ندهد و ضعیف نشود باید طی رژیم صحیح که پزشک مدد کار به او میدهد پیش رود تا این که این بنیه را به دست آورد. از فیستول باید درست مراقبت شود و ورزش هایی که مخصوص آن است انجام دهند تا آن را از کار نیندازد. اما در دیالیز صفاقی فرد باید بهداشت فردی را درست رعایت کند و مرتب روی صفاقی را با گاز استریلی بپوشاند که باعث .عفونت یا التهاب صفاق نشود دیگر سبزیجات و میوه جات استفاده کند، چون در این دیالیز نیازی به پرهیز نیست و شخص می تواند هرچه راه را مسدود می کنند و از تزریقی هپارین و در صورت درد و ناراحتی از داروی ودان کمایسین استفاده میشود که این تزریق در همان محلولی که داروی صفاقی است انجام میگیرد و بعد از ۱۵ دقیقه محلول را خارج می کنند، اگر این کدری زیاد طول بکشد باید دفعات دیالیز را بیشتر کنند تا محلول صاف و شفاف شود. در بیشتر مواقع این کار را خود شخص دیالیزی طی آموزشی که توسط پزشک یا پرستار در مرکز پزشکی میبیند انجام میدهد، منزل شخصی اتاقی ساخته می شود یا وجود دارد که در آن یک پایه  سرم، صندلی، میز و وسایل لازم برای دیالیز و دستشویی و مواد شوینده قرار میگیرند و شخصی یا اشخاصی که در این اتاق هستند باید جلوی دهان خود را بپوشانند تا میکروب دهان آنها وارد اتاق نشود، همچنین ایناتاقی باید همیشه استریل باشد.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *