قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا می دانستید حساسیت به نور درمان دارد؟
حساسیت به نور
حساسیت به نور

آیا می دانستید حساسیت به نور درمان دارد؟

آیا می دانستید حساسیت به نور درمان دارد؟

حساسیت به نور چیست؟

این بیماری در سنین بالا ۵۰ سال بیشتر شایع است. هنگام انسداد ورید شبکیه (ورید مسدود در شبکیه حساس به نور چشم) به طور معمول یک لخته  خونی در ورید ایجاد میشود که از تخلیه  خون شبکیه جلوگیری میکند. این وضعیت ممکن است موجب ترکیدن ورید مسدود شده شود. یا افزایش فشار داخل چشم باعث خونریزی در شبکیه گردد. ممکن است  انسداد یک وریو کوچک علائمی ایجاد نکند ولی اگر یک ورید بزرگ گرفتار شود در طی چند ساعت بینایی خراب میشود. انسداد ورید شبکیه بیشتر افراد سالمند که دارای عروق نازک و آترواسکروزی ھستند را گرفتار می کند. همچنین در افراد مبتلا به آب سیاه، فشار خون بالا و بیماریهالخته ساز بیشتر دیده میشود. انسداد یک ورید کوچک در طی معاینات منظم چشم توسط افتالموسکویی تشخیص داده میشود اما اگر به طور ناگهانی بینایی شما بدتر شد سریعاً به پزشک مراجعه کنید. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما درمان علت زمینه ای می تواند بروز بیماری را متوقف کند. بینایی شما ممکن است بهبود یابد ولی ندرتاً به حالت طبیعی برمیگردد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
ناگهان چشمان به نور چراغ حساس شده و ناراحتی بیش از یک ساعت ادامه دارد.
درد یا فشار در چشمان احساس شده یا هاله‌ای رنگی به دور چراغ‌ها دیده می‌شود.
حساسیت چشمان به نور مرتباً زیاد شده یا این حساسیت مانع انجام کارها روزانه شده است.

حساسیت به نور نشانه چیست؟

ناراحتی موقتی در تطابق چشم با نور شدید چیز طبیعی است. مثلاً وقتی از سالن تاریک سینما بیرون می‌آئید، نور آفتاب بعد‌ازظهر چشمانتان را می‌آزارد. اما اگر نور عادی روز ناراحتتان کرده و دست را سایبان چشم می‌کنید، چشم شما به نور حساس شده است.
در بیشتر موارد، حساسیت به نور خود چیز مهمی نیست. سرماخوردگی، عفونت سینوس، حتی ذره‌ای غبار می‌‌تواند اعصاب منتهی به چشم را تحریک کرده و پیام چشم درد به مغز بفرستد که باعث حساسیت آن به نور عادی می‌شود.
برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، ضد حساسیت‌ها، و داروها دیگر هم می‌‌توانند حساسیت موقتی به نور ایجاد کنند. عفونت چشم هم عامل دیگری برای این ناراحتی است.
اگر نور روشن یک روز آفتابی یا اتاق پر نور همیشه شما را می‌آزارد، این نشان می‌دهد که چشمان حساس به آفتاب دارید، درست مثل کسانی که پوست حساس به آفتاب دارند. یا اگر برای جلوگیری از زیان پرتوهافرابنفش خورشید به زدن عینک آفتابی عادت کرده‌اید، حالا چشمانتان نسبت به نور درخشان عدم تحمل نشان می‌دهد. این نوع حساسیت‌ها خطری ندارند.
عدم تحمل نور درخشان از عوارض پیری هم می‌تواند باشد. در افراد مسن‌تر از ۴۰ سال ناراحت‌شدن چشم در اثر بازتاب نور مثلاً از روی شیشه یا آب دریا یا برف چیز شایع است. این به‌خاطر پیر‌شدن عدسی چشم است که ضخیم‌تر یا کدرتر شده و نور را پراکنده کرده و شدیدتر نشان می‌دهد.
علت کمتر شایع دیگر تخریب سلول‌ها حساس به نور است که در حالت عادی تطابق چشم به نور را آسان می‌کنند. این ناراحتی در میان سالخوردگان شایع‌تر است. همچنین حساسیت به نور می‌تواند یکی از علائم اولیه آب سیاه چشم باشد، گرچه در این حالت معمولاً با اختلال و درد همراه است.

 درمان حساسیت به نور:

هر نوع حساسیت ناگهانی چشم باید هرچه زودتر به پزشک نشان داده شود. چون اگر مثلاً علت آن آب سیاه چشم باشد، هرچه زودتر درمان را شروع کنید، چشم سلامت خود را بیشتر حفظ خواهد کرد. اگر در تطابق چشم از نور روشن به نور کم، مثلاً هنگام رانندگی، مشکل دارید، ممکن است علامت اخطاری برای تخریب سلول‌های حساس چشم باشد. متأسفانه،بیشتر انواع این گرفتاری به‌خوبی درمان نمی‌شوند و ممکن است به عدم دید مستقیم منجر گردند. اما اگر فقط حساسیت زیادی چشم به نور دارید، نکات زیر را رعایت کنید.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *