قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / آیا می دانستید کوتولگی درمان دارد ؟!
کوتولگی
کوتولگی

آیا می دانستید کوتولگی درمان دارد ؟!

آیا می دانستید کوتولگی درمان دارد ؟!

کوتولگی چیست ؟

کوتولگی (Dwarfism) یکی از اختلالات رشد در جانداران است. کوتوله در انسان به فرد بالغی گفته می شود که قدش کوتاه‌تر از ۱۴۷ سانتی‌متر باشد.

علائم کوتولگی:

شگفت‌انگیزترین واقعیت دربارۀ اتا این است که او تنها ۱۵ سانتی‌متر قد دارد. این باعث شد افراد بسیار متقاعد شوند که این اسکلت باقی‌مانده یک نوزاد نابالغ، یا یک جنین است که (شاید به خاطر مرگ مادر) زودتر از زمان زایمان به دنیا آمده است. اما آزمایش بر  استخوان و حالت فیزیکی آن‌ نشان داد که این موجود در هنگام مرگ بین ۶ تا ۸ سال سن داشته، یعنی آدمی پانزده سانتی‌متر هشت سال بر  زمین زیسته است. اما قد اتا تنها موردی نبود که دانشمندان را شگفت زده کرده بود. انسان دارای ۱۲ استخوان دنده است درحالی‌که این موجود تنها ۱۰ دنده داشت. از طرفی جمجمه‌ این ارگانیسم نیز دارای چند نشانه‌ از اوکسی‌سفالی است که باعث شکل مخروطی آن شده است. بررسی‌ها با اشعه ایکس، کت اسکن و نمونه‌گیری ژنتیکی همه فرض مربوط به اینکه اتا موجودی فرازمینی یا حتی گونه دیگری از نخستی‌هاست را باطل کرد. بررسی‌ بعدی جنین نبودن اتا را قطعی ساخت. او دارای دندان بوده است و استخوان‌هایش کاملاً رشد کرده و  قلب و شش‌ها هنوز درون قفسه سینه‌اش مشاهده می‌شود.

علل کوتولگی :

کم بودن ترشح هورمون رشد ، آکندروپلازی (نوعی اختلال ژنتیکی ).

سایر علل مانند کم‌کاری تیروئید ، استئوژنز ایمپرفکتا ، سندرم Noonan ، نشانگان ترنر ، موکوپلی‌ساکاریوز و سایر بیماری ذخیره ای ، هیپوکندروپلازیا و دیاستروفیک دیسپلازیا .

درمان کوتولگی:

در سال 1994 ژن عامل بروز آکندروپلازی که نوعی از کوتولگی است شناسایی شد و پس از آن مرتباً محققان در تلاش بودند تا درمانی برای این اختلال بیابند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» و به نقل از france tv info، از سال 2014 تحقیقی روی کودکان 5 تا 13 ساله مبتلا به این اختلال آغاز شده است که به نظر امیدبخش می‌رسد. در آکندروپلازی ژن FGFR3 دچار جهش می‌شود و به دنبال آن ترشح پروتیین‌ فعال جلوی رشد و نمو طبیعی فرد را می‌گیرند.

درمان جدید سبب متوقف شدن فعالیت پروتیین‌ می‌شود که به صورت غیر طبیعی فعال شده‌اند. بررسی‌ انجام شده روی موش‌ها نشان داده تزریق روزانه ملکول BMN-111 کمک می‌کند موش‌ها در عرض 20 روز 10 درصد قد بکشند.

در حال حاضر 26 کودک تحت درمان با این دارو قرار گرفته‌اند و تا کنون رشد قدی آنها به نسبت خوب بوده است. تحقیقات تا 2 سال آینده ادامه خواهد داشت.

درمان این گونه بیماران در صورت تشخیص و درمان مدتها قبل از سن بلوغ موفقیت آمیزمی باشد.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *