قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا می دانید سرطان کولون چیست؟
سرطان کولون
سرطان کولون

آیا می دانید سرطان کولون چیست؟

سرطان کولون چیست؟

سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ (به انگلیسی: Colorectal cancer)  به رشد سلول‌ سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) گفته می‌شود.

علت سرطان کولون

 تقریباً همه سرطان کولون ناشی از پولیپ  آدنومائوز است. این پولیپ  تقریباً شایع هستند و رشد آهسته دارند . روند سرطانی شدن این پولیپ  معمولا حدود 5سال طول میکشد. این زمان طولانی تا سرطان شدن فرصت بسیار خوب است تا بتوانید با دخالت در این روند و تغییر شیوه زندگی از بروز این سرطان جلوگیری کنید.

علائم سرطان کولون

سرطان کولون و رکتوم معمولاً با خونریزی از مقعد تظاهر می کنند. اگر ضایعه در سمت راست باشد، تغییر در اجابت مزاج یا درد یا دفع گاز متناوب و اگر ضایعه در سمت چپ باشد خون روشن در طول مدفوع میباشد.

پیشگیری از سرطان کولون

 انجام دادن تست  غربال گری خصوصا در سنین بالا ۵۰ سال باعث پیشگیری از بروز حدود ۳۳٪ از سرطان کولون می شود. این تست میتواند پولیپ  را شناسایی و تا قبل از این که روند سرطانی شدن کامل شود آنها را از بدن خارج کرد. فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشیم. روزانه یک ساعت پیاده روی و یا نیم ساعت ورزش نسبتاً شدید، تا حدود زیادی می تواند از بروز این نوع سرطان جلوگیری کند کم کردن وعده غذایی حاوی گوشت قرمز، اگر روزانه حداقل یک وعده غذایی ما حاوی گوشت قرمز باشد ریسک ابتلا به این نوع سرطان تا ۵۰٪ بالا میرود.  مصرف کردن روزانه مولتی ویتامین حاوی اسیدفولیک، مصرف بیشتر سبزیجات، کاهش مصرف الکل و دوری از دخانیات نیز می تواند در جلوگیری از بروز این نوع سرطان به شما کمک کنند.

درمان سرطان کولون

بهترین درمان سرطان کولون جراحی است 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *