قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا می دانید نزله گوش چگونه ایجاد می شود ؟
نزله گوش
نزله گوش

آیا می دانید نزله گوش چگونه ایجاد می شود ؟

آیا می دانید نزله گوش چگونه ایجاد می شود ؟

نزله گوش چگونه است؟

لیمو بخوردهید و چند مرتبه در روز مقداری آب لیمو بنوشید

یشگیری و درمان زکام و نزله:

قبل از آنکه به مبحث درمان نزله و زکام از دیدگاه طب سنتی ایران بپردازیم نکات بسیار مهمی از شیوه زندگی و تغذیه در فصل پائیز بیان می گردد که به عنوان مقدمه بحث اصلی ضروری می نماید. با توجه به آنکه فصل پائیز از لحاظ طبیعت سرد و خشک است (و همچنین است خلط سودا) لذا در فصل پائیز سودای بدن بالا می رود. افزایش خلط سودا در بدن همراه با خشکی و  تیرگی پوست، احساس سردی انتها بدن، احساس غم و اندوه و بسیاری حالات عصبی دیگر همراه می‌باشد.
از دیدگاه طب سنتی ایران با توجه به سردی و خشکی این فصل و غلبه سودا و گاهی نیز افزایش صفرا تولید خون کمتر خواهد بود، لذا کسانی که در معرض کم خونی هستند باید در این فصل مراقب باشند. نوع هوای پائیزی نیز از نظر شیوع بیماریها و تامین سلامتی حائز اهمیت است. اگر در فصل پائیز باران ببارد، شرایط جو و تاثیر آن بر مزاج آدمیان مناسب تر است. اگر پائیز بدون بارش و خشک باشد بدترین تاثیرات مزاجی را بر جا خواهد گذاشت. تدابیری کلی که باید مراعات شود از موضوعات اساسی است که لازم است به آن توجه گردد. لازم است که از مواد غذایی یا شرایط محیطی که مجفف یا خشک کننده باشد، پرهیز نمود. ارتباط جنسی در این فصل باید محدود تر شود و بجز پرهیز از خشکی پرهیز از سرما نیز ضرورت دارد، لذا آشامیدن آب سرد و خوابیدن در مکانهای سرد یا برهنه نمودن سر بخصوص در هوا سرد می تواند بسیار مضر باشد. مروری بر تدابیر حفظ سلامت در این فصل می‌تواند برای همه افراد خصوصاً کودکان و سالمندان مفید باشد. در فصل پائیز از غذاها با طبیعت گرم و تر (بهاری) مثل گوشت گوسفند، گوشت بره، میگو، انجیر، انگور، خرما، کشمش، بادام، کنجد و ارده بیشتر استفاده کنید. با طلوع خورشید از خواب بیدار شوید تا از انرژی و حرارت کافی از نور و گرما خورشید در روزهاکوتاه پائیزی بیشترین استفاده را بکنید.
از غذاها با طبیعت سرد و خشک (مانند ترشیجات، انواع میوه ها ترش، قهوه، گشنیز، ذرت، عدس، ماش و باقلا) پرهیز کنید. همچنین لازم است که از میوه های سرد و مرطوب خودداری گردد. زیرا قوت هضم ضعیف می باشد و تناول این نوع از میوه ها موجب فساد هاضمه است. با توجه به طبیعت ویژه پائیز استحمام یک روز در میان در تعدادی از منابع توصیه شده است. مشخص است که آب مورد استفاده ضرورتاً باید نیم گرم باشد و قصد از استحمام افزایش رطوبت بدن ( ترطیب ) می باشد و به جهت تقویت روح و مغز استفاده از بوها خوش اما ملائم نیز مفید فایده است. بعد از استحمام پوستتان را با روغن بادام شیرین یا روغن حیوانی و محلی روغن مالی کنید، خصوصاً اگر دارای پوست خشک هستید. هر روز یا یک روز در میان 20 دقیقه ورزش سبک انجام دهید (حتی در آپارتمانتان). لباس مناسب فصل پائیز که بدنتان را از بادها پائیزی بپوشاند به تن کنید. همان طور که باد خزان برای درختان و طبیعت میراننده است و موجب برگ ریزان و به خواب رفتن درختان می‌شود و برای انسان که جزئی از نظام طبیعت است اثرات منفی دارد

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *