قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا می دانید گل مژه یا جوش پلک چیست؟
گل مژه چیست؟
گل مژه چیست؟

آیا می دانید گل مژه یا جوش پلک چیست؟

آیا می دانید گل مژه یا جوش پلک چیست؟

گل مژه چیست؟

جوش پلک یا گل مژه عبارت است از یک تورم دردناک و عفونی که در ریشه  مژه به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در کودکان شایع است. ولی در هر سنی رخ می دهد. استفاده از لنزها تماسی و استفاده از لوازم آرایشی چشم، یک عامل خطر محسوب می شود. عفونت ریشه پلک ممکن است منجر به تشکیل تورمی چرکین شود که گل مژه نامیده میشود. بیشتر گل مژه ها توسط استافیلوکوک طلایی ایجاد می شود که نوعی باکتری است و بر روی پوست بسیاری از افراد سالم یافت می شود. بالغین کمتر از کودکان مبتلا به گل، مژه می شوند. اگر از مواد آرایشی چشمی یا لنزها تماسی استفاده کنید، خطر ایجاد گل مژه افزایش می یابد. یک گل مژه در ابتدا به صورت توده ای در لبه  پلک تظاهر می کند. در طول روزها بعد پلک متورم و حساس شده و لکه ها زرد در مرکز تورم تشکیل می شوند.گل مژه یا عارضه ای که به صورت یک برامدگی یا کیسه متورم در لبه  پلک ها به وجود می آید دو نوع است. گل مژه از نوع اول، که تشکیل یک کیسه  چرکی می دهد و دوره ی آن کوتاه است. وگل مژه از نوع دوم که به علت انسداد مجاری یک یا چند عدد ترشح کننده  چربی ایجاد شده و مدت طولانی تری باقی می ماند.

گل مژه به علت عفونت

گل مژه از نوع اول یا عفونی  به علت عفونت حاد یک یا چند غده  موجود در لبه  پلک چشم و یا در زیر آن ایجاد می شود، این نوع گل مژه معمولاً به علت یک عفونت استافیلوکوکی به وجود می آید و تشکیل یک کیسه  چرکی را می دهد، اماده برای پاره شدن می شود و مقدار کمی عفونت ازآن خارج میشود، دورiی شروع و خاتمه  نشانی ها این نوع گل مژه معمولا کوتاه مدت بوده و به مدت ۲ تا ۴ روز می باشد

گل مژه به علت انسداد مجرای غدد چربی

گل مژه از نوع دوم شالازیون نام دارد. این نوع گل مژه عبارت است از تورم یا بزرگ شدگی غده  ترشح کننده  چربی که در قسمت عمیق تر پلک قرار دارد. این نوع عارضه به علت انسداد و بسته شدن مجرا غده ترشح کننده  چربی که به طور طبیعی لبه  پلک را چرب و نرم خروج مواد ترشحی از سوراخ یا دهانه  آن میگردد. معمولأ گل مژه ها پاره , تخلیه شده و بدون هیچ گونه درمانی در طی چند روز بهبود می یابند. این فرآیند را می توانید با قرار دادن پارچه ای تمیز و مرطوب، چهار بار در روز و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی چشم تسریع نمایید. برای جلوگیری از ابتلاء دیگران یا عفونت مجدد خودتان دست هایتان را بعد از تماس با پلک، عفونی بشویید و از استفاده  اشتراکی یا مجدد از وسایل شخصی مانند حوله و غیره اجتناب کنید.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *