قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا هورمونها را می شناسید؟
هورمونها
هورمونها

آیا هورمونها را می شناسید؟

 آیا هورمونها را می شناسید…؟

هورمون چیست ؟

هورمونها مواد شیمیایی هستند که موجب فعل و انفعالات درون بدن می شوند. در تمام مدت ، فعالیت بیوشیمیایی درون سلولی ما را هماهنگ می کنند. در حالی که ژنها نقش اصلی را ایفا میکنند، هورمون ها باعث تغییرات روزانه هستند و در واقع آنچه که در دستگاه بدن ما رخ می دهد را مشخص می کند اعضا متفاوتی هورمونها را تولید می کنند از تخمدانها و غدد فوق کلیوی گرفته تاسلول معمولی چربی، هورمونها انواع مختلف دارند و از طریق خون در بدن حرکت می کنند و به طور مداوم سلول را تغذیه می کنند. متخصصین غدد درونریز معتقدند که هنوز هورمون  بسیار زیادی را باید شناخت و درباره مواد وابسته  که جزء هورمونها نیستند ولی اثر متقابلی نسبت به هورمونها دارند آگاهی پیدا کرد. هورمونها در بدن به عنوان پیام بر شیمیایی عمل میکنند و از طریق تحریک، موجب تغییراتی در سلول می شوند و فرایند سوخت و ساز را در بدن هماهنگ می کنند شما با کنترل هورمونها میتوانید هارمونی موسیقی زندگیتان را به دست آورید و یا بگذارید هر کدام از اندامها و غدد ساز خود را بزنند و شما را به زحمت بیندازند.

 

مشکلات هورمونی

هورمونها مانند بقیه اندام  بدن از غذایی که می خوریم به وجود آمده اند. برای تولید نام هورمون مورد نیاز، باید مواد غذایی تشکیل دهنده آنها را به میزان کافی دریافت کنیم آنزیم ها و دیگر مواد را که بر تولید و سوخت و ساز و عملکرد آنها مؤثرند، بسازیم.

تغذیه مدرن با آنچه که خالق هستی در طراحی خود برای بدن و کارکرد آن در نظر گرفته است خیلی تفاوت دارد.

با این که ممالک ثروتمند جهان در معرض قحطی نیستند و معتقدند که غذاخوبی میخورند، ولی متأسفانه سیاست و کنترل سرمایه داری و صنعتی بر تولید و فرایند غذایی منجر به کاهش تدریجی ارزش غذایی شده است.

رژیم غذایی غربی مملو از غذابی ارزش و آشغال و کم ارزش مانند: نان سفید، برنج سفید، شکر سفید و سرخ کردنی ها، غذا صنعتی و کارخانه است که با نوشیدنی  مورد علاقه جوامع غربی (قهوه، چای و نوشابه گازدار) فرو داده میشود این نوع رژیم غذایی باعث نرسیدن مواد مغذی و مهم و مورد نیاز به هورمون هاست و نابودکننده مواد مفید می باشد.

برای مردان فراز و نشیب مداوم و چرخه  لقاح و سقط وجود ندارد. تجربه زندگی با تعادل و نوسانات هورمونی فقط منحصر به زنان است.

درمان مشکلات هورمونی

هورمونها شبکه منسجم را تشکیل می دهند که تغییر در مقدار یکی از آنها برکل شبکه اثر میگذارد. از علائم جسمانی موقع خونریزی ماهیانه تا تغییرات موقع تخمک گذاری، همه و همه بر کل بدن تأثیرات فراوان میگذارد.غذاها مسلماً بر روی هورمون ها مؤثر هستند و آنها را به واکنش  مختلفی وامی دارند.

بنابراین از غذا محرک (مانند قهوه، چای، نوشابه) اجتناب کنید و از غذای مقوی (مانند: عسل، بادام، نان کامل سبوس دار) استفاده کنید.

همیشه خصوصاً در مواقع خاص و بحرانی از یاد خدا غافل نشوید، دعا کردن را فراموش نکنید. با استراحت بیشتر و غذای بهتر با نوسانات هورمونی کنار بیایید.

به علائم ناشی از عدم تعادل هورمونی خصوصاً اختلالات پیش از قاعدگی مانند: سر درد، اضطراب، دموی مزاج بودن، افسردگی، خستگی، خواب آلودگی، تحریک پذیری، ازدیاد وزن، پشت درد، اشتهای مفرط، تورم شکم، تنش، سرخی چشم، تب یونجه، آسم، جوش حساس شدن پستانها، درد مفاصل، سنگینی پاها، ورم مچ ها، توجه نمایید و سعی کنید در موانع ناراحتی با توجه به علائم بالا تصمیم بگیرید و واکنش نشان دهید.

همسر، والدین و نزدیکان خود را با موضوع هورمونها آشنا کنید. اگر خارج از منزل کار می کنید طوری برنامه ریزی کنید که هورمونها فعالیت شغلی شما را تحت تأثیر قرار ندهند.به مربیان، مدیران و والدین محترم توصیه می شود با توجه به مسئله تغییرات هورمونی با دانش آموزان، کارمندان و فرزندان خود، برخورد کنند.

انواع هورمون 

هورمون استروئیدی:

این هورمون ها دارای هسته هستند که از کلسترول مشتق می شوند. هورمون  قشر فوق کلیه (کورتیزول و آلدوسترون)، هورمون تخمدان ها (استروژن و پروژسترون)، هورمون بیضه ها (تستوسترون) و هورمون جفت (استروژن و پروژسترون)- به طورکلی هورمون غدد تولید مثل- و متابولیت های فعال ویتامین D جزو این دسته اند.

هورمون پپتیدی:

هورمونی که بین سه تا 199 آمینواسید دارند در این گروه قرار می گیرند. مثل هورمون رشد، انسولین، هورمون ضد ادراری و … .هورمون  آمینی (به این گروه مشتقات اسیدآمینه تیروزین هم می گویند):در این گروه هورمون  تیروئیدی و هورمون  کاته کولامینی (یعنی اپی نفرین و نوراپی نفرین که از بخش مرکزی فوق کلیه ترشح می شوند) قرار دارند.

هورمون پروستانوئیدی:

هورمون پروستانوئیدیاین گروه تحت عنوان پروستاگلاندین  شناخته می شوند و از اسیدچرب غیراشباع ساخته می شوند.

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *