آیا واژینیت بیماری برگشت پذیر است؟ آیا به همسر نیز سرایت میکند؟ ممکن است دختربچه ها هم دچار آن شوند؟


آیا واژینیت بیماری برگشت پذیر است؟ آیا به همسر نیز سرایت میکند؟  ممکن است دختربچه ها هم دچار آن شوند؟

آیا واژینیت بیماری برگشت پذیر است؟ آیا به همسر نیز سرایت می کند؟ 

  بله، بسیاری از واژینیت ها گرایش به برگشت دارند و از همین رو درمان باید طی زمانی طولانی پی گیری شود. بهبودی سریع نباید موجب گردد که فرد مبتلا درمان را زودتر از موقع قطع کند.  به طور معمول قبل و یا بعد از عادت ماهانه و نیز در ماه های اخر دوران بارداری واژینیت باز میگردد. متأسفانه میکرب و باکتری این بیماری موجب عفونت مخاط آلت همسر نیز می شود.  در مورد مردان، درمان موضعی صورت نمی گیرد و بیمار کپسول یا قرص مورد نظر پزشک را مصرف می کند. با مداوای همزمان زن و شوهر، جلوی عفونت مجدد گرفته خواهد شد.  در دختران ۲ تا ۱۶ ساله التهاب فرج و واژن ممکن است بر اثر عفونت و عدم رعایت نظافت و بهداشت موضعی رخ  بدهد

علائم :

هر خانمي نماي خاصي از ترشح طبيعي مهبل براي خودش دارد و تغيير در آن بايستي شخص را متوجه واژينيت کند . ولي نبايستي شخصاً تشخيص واژينيت را بگذاريد چون ممکن است علامتي از يک بيماري بسيار جدي و خطرناک مثل سوزاک باشد .

تستها و تشخيص :

در هنگام معاينه پزشک شرح حال شما را بررسي مي کند . سپس نياز به معاينه مهبل و اندامهاي تناسلي شما بوده و پس از آن از ترشحات مهبل شما نمونه جمع آوري کرده و جهت بررسي ميکروسکوپي به آزمايشگاه مي فرستند . به خاطر داشته باشيد ۲ روز قبل از معاينه دوش واژن يا اسپري مهبل و هر درمان مهبلي بايستي قطع شده و هيچگونه دستکاري طي دو روز نبايستي انجام پذيرد .

 انواع واژينيت

سه نوع واژينيت خانم ها را درگير مي کند :۱ – قارچي : افزايش رشد قارجها در مهبل به علت تغييرات هورموني يا قند خون بالا يا کاهش مقاومت در مقابل بيماري اتفاق مي افتد که علائم آن شامل :الف – سوزش و خارش حتي هنگام ادرار کردن يا مقاربتب – ترشحات سفيد متراکمج – بوي خفيفبوده و درمان آن شامل کرمها يا شيافهاي مهبلي ضدقارج مي باشد .۲ – تريکوموناسي : تريکومونا نوعي انگل تک ياخته اي که از طريق مقاربت جنسي از شخصي به شخص ديگر منتقل مي شود علائم آن شامل :الف – خارش و سوزش و تورم شديد مهبلب – ترشحات کف آلود خاکستري يا زرد – سبزج – بوي نامطبوع ماهيد – درد حين ادرار کردن يا مقاربت جنسيبوده و براي درمان آن نياز به تجويز آنتي بيوتيک خوراکي وجود دارد . اغلب بيماران با يک دوز دارو درمان مي شوند . همسر شخص مبتلا هم بايستي درمان شود و تا درمان وي بايستي از مقاربت اجتناب شود چون باعث آلودگي مجدد مي شود .۳- باکتريايي : که باعث واژينوز باکتريايي مي شوند که ناشي از رشد شديد باکتريها در مهبل مي باشد که مي تواند با علت ناشناخته باشد يا از طريق مقاربت جنسي انتقال يابد . علائم آن شامل :۱ – خارش ، سوزش و تورم مهبل۲ – ترشحات آبکي خاکستري۳ – بوي نامطبوع ماهي۴ – درد حين ادرار کردن يا مقاربتدرمان آن شامل آنتي بيوتيک خوراکي يا روشهاي ديگر مي باشد. همسر بيمار هم بايستي همزمان درمان شود . تا پايان درمان از مقاربت اجتناب شود .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد