قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا ورم پلک چشم درمان دارد؟
ورم پلک چشم

آیا ورم پلک چشم درمان دارد؟

آیا ورم پلک چشم درمان دارد؟

ورم پلک چشم چیست؟

برای درمان ورم پلک چشم ۵۰ گرم برگ گردو خشک را در یک لیتر آب بجوشانید و به مرور آن آب راپشت چشم کمپرس کنید (مواظبت کنید که محلول داخل چشم نرود )

هنگامی که جسمی به چشم نزدیک می‌شود، یا ذرات تحریک‌کننده در هوا وجود دارند چشم با ایجاد واکنش‌ها سریع و قوی، پلک‌ها را می‌بندد. پلک همچنین چشم را مرطوب‌ کرده و ذرات خارجی را از چشم می‌شوید.

غدد اشکی موجود در بالا هر کره چشم، اشک را تولید می‌کنند که به وسیله پلک‌ها به صورت لایه‌ای نازک پخش می‌شود. اشک‌ها از راه مجرای بینی اشکی از چشم تخلیه می‌شوند. این مجرا دارای منفذی در گوشه داخلی هر پلک است. مجرای بینی و اشکی، اشک را به بینی منتقل می‌کند. به همین دلیل گریه کردن باعث آب‌ریزش بینی می‌شود.

پلک‌ها با ملتحمه پوشیده شده‌اند. ملتحمه پرده مخاطی شفافی است که سطح سفیدی چشم (صلبیه) را نیز می‌پوشاند.

گل مژه
گل‌مژه و شالازیون
گل‌مژه عفونت اطراف ریشه مژه است. گل‌مژه شبیه جوش یا دمل است. ممکن است در هر بار ابتلا، بیش از یک گل‌مژه ایجاد شود، یا فرد به طور مکرر به آن مبتلا گردد، چون باکتری‌ها که در ابتدا یک فولیکول مو را عفونی کرده‌اند می‌‌توانند پخش شده و سایر مژه‌ها را نیز مبتلا کنند. معمولا گل‌مژه به تدریج ایجاد می‌شود و توده قرمز دردناکی پدید می‌آورد. سرانجام، توده با چرک پر شده و می‌ترکد. با آزاد شدن چرک، درد تسکین یافته و معمولا پس از چند روز گل‌مژه ناپدید می‌شود.

شکل دیگری از ورم پلک، شالازیون نام دارد (تصویر پایین) و بر خلاف گل‌مژه، نسبتا بدون درد است. شالازیون به علت انسداد یکی از غدد کوچکی که کار تولید بخشی از لایه اشک را به عهده دارند، ایجاد می‌شود. گاهی باکتری‌ها در داخل این غدد مسدود، رشد می‌کنند. شالازیون نسبت به گل‌مژه کمی عمقی‌تر بوده و دورتر از لبه پلک ایجاد می‌شود. اغلب شالازیون‌ها تنها ناراحتی اندکی ایجاد می‌کنند، اما ممکن است بدشکل و ناخوشایند باشند.

برای درمان گل‌مژه، یک پانسمان فشاری گرم را، چهار بار در روز هر بار به مدت 10 دقیقه روی آن قرار دهید. برای تهیه این پانسمان، پارچه تمیزی را در آب گرم خیس کرده و قبل از گذاشتن روی چشم، آب آن را بگیرید.
پانسمان فشاری به تسکین درد کمک می‌کند. گل‌مژه را به منظور خارج کردن چرک، فشار ندهید. اجازه دهید خودش باز شود. سپس کاملا پلک‌تان را بشویید.
اگر گل‌مژه همچنان مقاوم باقی بماند یا به عفونت‌ها مکرر دچار شوید، احتمالا پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی یا پماد آن را برای استفاده روی پلک تجویز خواهد کرد
گل‌مژه‌ها بیش از حد مقاوم، به برش ظریف و تخلیه نیاز دارند.

شالازیون معمولا بدون درمان، در خلال یک یا دو ماه ناپدید می‌شود. به کار بردن پانسمان فشاری گرم، بهبود را تسریع می‌کند. ممکن است پزشک یک پماد آنتی‌بیوتیکی تجویز کند. اگر این روش‌ها موثر نباشد یا اگر شالازیون همچنان به رشد خود ادامه دهد، می‌توان با جراحی آن را برداشت. بعد از عمل، معمولا چشم به مدت چند ساعت با پانسمان پوشیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *