قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا وسواس، رابطه ای با احساس گناه دارد؟
وسواس
وسواس

آیا وسواس، رابطه ای با احساس گناه دارد؟

آیا وسواس، رابطه ای با احساس گناه دارد؟

در مورد وسواس و رابطهٔ آن با احساس گناه، پافشاری بسیاری به عمل آمده است. تاحدی که منشاً وسواس را عده ای احساس گناه ذکر کرده اند. احساس گناه در برابر یک عمل خلاف اخلاق و یا خلاف شرع و بعد برای تطهیر خود از گناه، فرد وسواسی تن به اعمالی می دهد که صورت عذر تراشی دارد. آنها که گمان دارند روحشان به علت گناهی و یا امر غیر منتظره ای و کلاً در اعمال ناپسندی آلوده شده است، جهت فرار از کشمکش های روانی به تطهیر خود می پردازند. او با شستشو های مکرر می خواهد نشان دهد اصرار به پاکی خود دارد و از این راه خود را از ملامتگر درون «نفس لوامه » می خواهد رها کند.

عذاب  وجدانی  یا  احساس گناهی که فرد وسواس را رنج میدهد ناشی از چیست ؟

ناشی از حقی است که از خود، خانواده و مردم ضایع می کند و فاصله ای است که هر روز با خدا پیدا می کنند هم چنین عذاب وجدان ، ناشی از یکی از ویژگی های اختلال شخصیت وسواس می باشد. معمولاً چنین افرادی از وجدان بالایی برخوردارند

آیا از طریق مذهب می شود وسواس را درمان کرد؟

معمولاً دستورات مذهبی برای درمان وسواس، هشدار، ترساندن از عواقب کارهایشان و پاسخگو بودن آنان در صحنهٔ قیامت در برابر پروردگار است. از ائمهٔ معصومین احادیث بسیاری برای فراد وسواس داریم، از جمله اینکه چه قدر آنان از دین و مذهب دورند و چون کنار شیطان قرار می گیرند، دچار عذاب الهی خواهند شد.این مطالب و احادیث برای کسانی که دچار وسواس نشده اند یا در استانه گرفتاریهستند، بسیار مفید و سازنده است.

ولی کسی که گرفتار دیو وسواس شده است و نمی تواندحریف افکار مزاحم شود، با خواندن یا شنیدن چنین مطالبی چیزی جز ترس و هراس عایدش نمی شود. با توجه به اینکه فردوسواسی خود به حد کافی ترسوست و می ترسد، دیگر نیاز به نرساندن بیش از حد او نیست. ولی می توان گفت، شاید این مطالب هشداری باشد برای کسانی که هنوز پی به مشکل خود نبرده، آن را نشناخته و آگاهی از عواقب آن ندارند. این هشدار می تواند عاملبرانگیختن انگیزهٔ درمان در ایشان شود.

باید اضافه کرد اگر چه یک فرد ممکن است ناشی از تمرکز به آموزه هایمذهبی، گرفتار وسواسی شود و مسیر وسواس را طی کند، اما راه برگشت ازطریق مذهب نیست.

شناخت درمانی رایج ترین روش روز دنیاست که به مذهب از جمله اسلام نیز نزدیک است.اگر اسلام و قرآن طرفدار نور و راه روشن است، شناخت درمانی بهترین وسیله برای کمک به نورانی بودن است. بنابراین افراد مذهبی که دچار وسواس شده اند، به دلیل برداشت غلط از مذهب گرفتار آمده اند نه به دلیل استفاده صحیح مذهب.

به طور خلاصه می توان گفت به دلیل تحریف های شناختی، فرد وسواس، دچار اختلال شناختی شده و پس از رفع تحریف های شناختی، توانایی درک مذهب را خواهد داشت. بنابراین نقطهٔ تعارض و گلوگاه برای درمان وسواس، به ویژه در آغاز کار، استفاده از آموزه های مذهبی نیست

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *