previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

آیا وقفه تنفسی در خواب خطرناک است؟


آیا وقفه تنفسی در خواب خطرناک است؟

آیا وقفه تنفسی در خواب خطرناک است؟

وقفه  تنفسی در حین خواب موقتی و تکرارشونده می باشد. این بیماری در کودکان و بالغین (در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی) و در مردان نیز شایع تر است. عامل ژنتیکی نیز در این مورد بی تأثیر نیست. باید بدانید که اضافه وزن، مصرف الکل و سیگار نیز از عوامل خطر می باشند. در این بیماری تنفسی در هنگام خواب برای حداقل ۱۰ ثانیه و حداقل ۵ بار در یک ساعت متوقف می شود. نوع خفیف وقفه  تنفسی در خواب علایم و عوارض کمی دارد اما حالت شدید ان ممکن است باعث کمبود اکسیژن شود که می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. این بیماری در افرادی که سیگاری یا الکلی هستند و یا دارای اضافه وزنمی باشند شایع تر است. در ارتفاعات بلند نیز گاهی این حالت بروز می کند.

وقفه  تنفسی در حین خواب می تواند به دو قسمت اصلی تقسیم شود:

وقفه  انسدادی خواب که رایج تر و دلیل آن بسته شدن مسیر هوا است.

دیگری وقفه  تنفسی مرکزی خواب که نادر بوده و به دلیل اختلال در اعصابی که تنفس را کنترل میکنند به وجود میآید. در بعضی حالات ترکیبی از هر دو حالت بیماری بروز میکند.

وقفه  تنفسی انسدادی خواب:

این وضعیت به طور اساسی در مردان بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی بروز میکند.OSA زمانی ایجاد می شود که مسیرهای بالایی هوا در سیستم تنفسی هنگام خواب بسته می شوند. به طور بسیار رایج این انسداد بر اثر است شدن بافتهای نرم حنجره و بسته شدن مسیر هوا به وجود می آید. این انسداد مانع از تنفس می شود تا زمانی که کم شدن میزان اکسیژن در خون، فرد را به واکنش واداشته و از خواب بیدار می کند و این کار با خرخر شدید و عمیق انجام می گیرد. اضافه وزن(به خصوص در اطراف ناحیه ی گردن) و یا داشتن زبان بزرگ یا دھانی کوچک نیز میتواند این حالت را به وجود آورده یا تشدید کند. در کودکان لوزه های بزرگ شده و یا آدنوئیدهای بزرگ شده اصلی ترین دلایل انسداد است که می تواند OSA را به وجود آورد.

وقفه تنفسی مرکزی خواب

در این نوع نادر از بیماری، ناحیه ای در مغز و اعصاب که تنفس را تنظیم میکند به طور عادی کار نمیکند و باعث تنفس نامنظم میگردد. دلایل این نوع بیماری عبارتند از آسیب مغزی به دلیل ضربه ی مغزی و یا سکته. علائم OSA به تدریج به وجود میآید و ممکن است همسر فرد یا اعضای خانوادهاش اولین بار به او هشدار دهند. نوع دوم بیماری OSA به طور ناگهانی بروز می کند و بسته به دلیل آن میباشد. علائم و عوارض هر دو نوع بیماری عبارتند از:

  • خواب همراه با ناراحتی
  •  عدم توانایی در خوابیدن روز
  •  حافظه ی ضعیف و عدم تمرکز سردرد در هنگام صبح
  •  خرخر کردن با صدای بلند
  •  تغییرات شخصیتی
  •  تکرر در دفع ادرار در مدت شب

در مردان ناتوانی جنسی در حالت های شدید عدم توانایی برای خوابیدن، در روز ممکن است منجر به سوانحی مانند تصادفات رانندگی شود. مصرف داروهای خواب آور و مصرف الکل می توانند علائم و عوارض را تشدید کنند. اگر این حالت درمان نشود مشکلاتی مانند ضربان قلب نامنظم و یا فشار خون ریوی به وجود می آید. احتمال خطر شدید به وجود آمدن فشار خون نیز وجود دارد. حالت شدید این بیماری ممکن است تهدیدی برایزندگی باشد.

اگر پزشک شما به این بیماری مشکوک باشد می تواند بینی و حلق را از نظر انسداد تنفس بررسی کند. شما می توانید آندوسکوپی بینی و حلق و یا انجام دهید. برای اطمینان از تشخیص بیماری ممکن است از شما خواسته شود که آزمایشات خواب را که در آن متغیرهایی مانند تنفس، سطوح اکسیژن در خون و خوابیده اید انجام دهید. آزمایشات خواب می توانند میزان و شدت بیماری را تعیین کنند. اگر شما دچار OSA خفیف هستید بایستی مصرف داروهای خواب آور و الکل را کنار بگذارید. اگر اضافه وزن دارید وزن راکم کنید (به قسمت کم کردن وزن در همین کتاب مراجعه شود). بایستی سعی کنید به پهلو بخوابید تا علایم و عوارض را کاهش دهد. اگر این حالت به سبب ارتفاع به وجود آید به محض این که بهارتفاع پایین تر برگردید برطرف می شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد