قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا پرمویی (هیرسوتیسم) راه درمان دارد؟
آیا پرمویی (هیرسوتیسم) راه درمان دارد؟
آیا پرمویی (هیرسوتیسم) راه درمان دارد؟

آیا پرمویی (هیرسوتیسم) راه درمان دارد؟

آیا پرمویی (هیرسوتیسم) راه درمان دارد؟

پرمویی (هیرسوتیسم)

پرمویی (hirsutism) عبارت است از رشد موهای انتهایی در خانمها تحت تأثیر آندروژن ها (که هورمون های مردانه هستند) در مناطقی از بدن که رشد موهای جنس مذکر در زمان بلوغ به عنوان یکی از خصوصیات جنسی ثانویه صورت میگیرد. یکی از این مناطق، ناحیه صورت است که در پرمویی، به صورت غیرطبیعی به صورت ریش و سبیل در خانمهای جوان دیده میشود قفسه سینه، پایین شکم، پشت و اندام ها نیز ممکن است دچار پرمویی شوند. تغییرات فردی، ژنتیکی و نژادی در ریشه مو و پذیرش آن نقش مهمی دارند. درجاتی از پرمویی، پس از یائسگی بسیار شایع است. ممکن است پرمویی نشانه ای از عدم تعادل هورمونی یا بیماری غدد درون ریز باشد. در بعضی موارد، پرمویی در اثر بالا بودن میزان هورمون های مردانه به دلیل وجود نشانگان (سندرم) تخمدان دارای کیستهای متعدد (تخمدان پلی کیستیک) یا هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی ایجاد میشود.

 درمان پرمویی

در مواردی که علت طبی برای پرمویی یافت نمی شود میتوان موهای ناخواسته را سفید کرد یا از تراشیدن، کرم های برطرف کننده موهای زاید، موم (واکس)، قرار دادن عسل به اضافه نوارچسب های مخصوص برای کندن موها و الکترولیز (برداشتن موهای زاید با جریان الکتریکی) استفاده نمود.

ریشه موهای نابجا 

عبارت است از رشد بیش از حد مو در نقاطی که به طور معمولی پوشیده از مو نیستند. این نوع رشد مو اغلب در اثر مصرف بعضی داروها (مثل سیکلوسپورین، ماینوکسیدیل و دیازوکساید) ایجاد می شود. نوع با علت ناشناخته ممکن است در هر نژادی ایجاد شود ولی در نژاد آسیایی شایع تر است. ممکن است موهای ناحیه پیشانی و ابروها پر پشت تر از معمول باشند. افزایش موضعی رشد مو در سطح بازکننده بازوها (هایپرتریکوز آرنج) در کودکان و بزرگسالان غیر معمولی نیست.

  • درمان
  • عدم مصرف داروهای عامل بیماری،
  • برطرف کردن موهای زاید مطابق آنچه که در مبحث درمان پرمویی ذکر شد.

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *