قالب وردپرس درنا توس
خانه / آیا پوست و ریشه زرشک خواص درمانی دارد؟
پوست ریشه درخت زرشک
پوست ریشه درخت زرشک

آیا پوست و ریشه زرشک خواص درمانی دارد؟

آیا پوست و ریشه زرشک خواص درمانی دارد؟

در پوست ریشهٔ زرشک تعداد قابل ملاحظه ای مادهٔ شیمیایی به نام بربرین وجود دارد که از الکالوئیدها می باشد و دارای خاصیت ضدعفونت است. تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که میکروارگانیسم های عفونت زا از جمله Staphylococci ، Streptococci و هم چنین میکروب های عامل اسهال به نام های SalmOnella ، Shigella و عامل وبا به نامVibrio choleraeو عامل اسهال خونی به نام Endamoeba hystolytica و عامل ژیاردیازیس به نام  Giardialambelia و عامل عفونت مجاری ادرار Escherichi coliو عامل عفونت قارچی موضع تناسلی زن Candidaalbicans را از بین می برد.

و در حقیقت آنتی بیوتیک مؤثری است. به علاوه الکالوئید بربرین از طریق جنگیدن با عوامل عفونت موجب تحریک و تقویت سیستم دفاعی بدن نیز می شود و تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که این ماده، فعالیت ماکروفاژها یعنی گلبول های سفید میکرب خوار را افزایش می دهد. در آلمان مرسوم است از پوست ریشهٔ زرشک برای درمان ناراحتی های چشم استفاده می شود و داروئی که براساس مادهٔ بربرین تهیه شده به نام Ophthiole برای درمان حساسیت های چشم از جمله برای ورم های پلک و ورم ملتحمه مصرف می شود.

در پوست ریشهٔ زرشک مواد شیمیایی دیگری وجود دارد که برای کاهش فشار خون مفید است و موجب باز کردن رگهای خونی می شود و در روسیه معمول است که از آن برای کاهش فشار خون بالا استفاده می شود.

مقدار مصرف پوست ریشه زرشک

برای تهیهٔ جوشاندهٔ پوست ریشهٔ زرشک، نصف قاشق مرباخوری گرد پوست خشک ریشهٔ زرشک را در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت با شعلهٔ ملایم می جوشانند و پس از خنک شدن روزی یک لیوان می خورند. طعم آن خیلی تلخ است و ممکن است با عسل و یا نوشابه گیاهی یا عرق گیاهی مشابه ی میل شود. این دارو به کودکان زیر دو سال نباید داده شود.

درافراد بزرگتر از ۶۵ سال از مقدار کم شروع و به تدریج زیاد شود. در مورد ناراحتی چشم از کمپرس جوشاندهٔ فوق به کمک یک پارچه تمیز استفاده شود. توجه شود مصرف مقدار زیاد و افزون بر حد مجاز از این دارو ممکن است موجب تهوع، تشنج، پایین آمدن شدید فشار خون، افسردگی، کاهش ضربان قلب و تنفس شود. بنابراین، اشخاص مبتلا به بیماری های قلبی و ناراحتی های مزمن تنفسی باید در مصرف آن احتیاط کرده، زیر نظر پزشک مقدار کمی از این ماده مصرف کنند و هم چنین چون مادهٔ بربرین ممکن است موجب تحریک رحم شود، بنابراین زنان باردار نباید از ان استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *