قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا پیرچشمی درمان دارد؟
درمان پیرچشمی چیست؟
درمان پیرچشمی چیست؟

آیا پیرچشمی درمان دارد؟

آیا پیرچشمی درمان دارد؟

پیرچشمی عبارت است از کاهش تدریجی تمرکز بر روی اشیاء نزدیک. پیرچشمی معمولاً در بالای چهل سال ایجاد می شود. بدین گونه که بعد از چهل سالگی بیشتر افراد متوجه اشکال در خواندن خطوط ریز می شوند که آغاز پیرچشمی است. فرد دارای بینایی طبیعی قادر است اشیا نزدیک را به وضوح ببیند. زیرا عدسی انعطاف پذیر چشم، شکل خود را تغییر داده و هنگام تمرکز بر روی اشیاء نزدیک منحنی تر و کلفت تر می شود. عدسی ضخیم شده شعاع های نور حاصل از اشیاء نزدیک را به شکل دقیقی بر روی شبکیه ی حساس به نور در پشت چشم متمرکز می کند که اینفرآیند تطابق نام دارد.

با افزایش سن ، عدسی خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست داده، قدرت تطابق کاهش یافته و در نهایت شعاع های نور اشیاء نزدیک را به خوبی بر روی شبکیه متمرکز نمی کند. بنابراین اشیاء در چشم ما تار به نظر میرسند.

علاوم آن کدامند : علائم معمول پیر چشمی عبارتند از:

علائم پیر چشمی: 

  •  نیاز به نگه داشتن روزنامه و کتاب ها به فاصله یک بازو، جهت مطالعه.
  •  اشکال در تمرکز بر اشیاء نزدیک در نور کم.
  •  نیاز به در آوردن عینک برای دیدن اشیاء نزدیک در افراد نزدیک بین،
  • اگر هر یک از علائم فوق را دارید حتماً با پزشک مشاوره کنید.

درمان پیرچشمی چیست؟

پیرچشمی را می توان با تجویز عینک های محدب که شعاع های نور اشیاء نزدیک را بر دوربین، نزدیک بین یا آستیگمات باشید ممکن است عینک های ویژه ای برایتان تجویز شود که درقسمت های مختلف ، عدسی دارای قدرت  متفاوتی باشند  به عنوان مثال عینک های دارای دو عدسی،دارای یک عدسی فوقانی برای تصحیح دید دور و یک عدسی پایینی برای تصحیح پیرچشمی می باشند. عدسی های پیشرفته ای که قدرت متمرکز کننده ی آن ها از بالا به پایین به تدریج تغییر میکند نیز در دسترسی است. پیرچشمی را گاه می توان با لنزهای تماسی درمان کرد ولی برای خواندن، عینک مورد نیاز است. پیرچشمی با افزایش سن بدتر شده و ممکن است هرچند سال نیاز به تعویض عینک با شیشهای جدیدتری داشته باشید. برای انجام آزمون های بینایی پزشک خود را به طور منظم ملاقات کنید. این وضعیت در نهایت در حدود سن شصت سالگی که در آن زمان قدرت تمرکز طبیعی چشم به حداقل خود میرسد، تثبیت می شود. در این مرحله بیشترین کار تمرکز توسط عینک انجام می شود نه توسط خود چشم.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *