قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا چاقی همان افزایش وزن است …؟؟؟
چاقی
چاقی

آیا چاقی همان افزایش وزن است …؟؟؟

آیا چاقی همان افزایش وزن است …؟؟؟

 

چاقی چیست ؟

 

چاقی (obesity) به وضعیتی گفته می شود که در آن، تجمع چربی به حدی می رسد که بر سلامتی بدن تأثیر منفی میگذارد.

معمولاً چاقی به صورت افزایش ضریب (شاخص) توده بدن (body mass index; BMI) و رسیدن آن به ۳۰ کیلوگرم بر مترمربع قد یا بالاتر تعریف می شود.

 

تفاوت افزایش وزن  و چاقی 

 

افزایش وزن بدن با چاقی تفاوت دارد. افزایش وزن بدن، عبارت است از بیشتر بودن شاخص توده بدن ( (BMI) از 25کیلوگرم بر مترمربع قد

چاقی و افزایش وزن با بیماری مختلفی مانند بیماری قلبی عروقی، دیابت شیرین (مرض قند) نوع ۲، قطع تنفس انسدادی هنگام خواب

(obstructive sleep apnea بعضی از انواع سرطان و پوکی استخوان (استئوآرتریت)، در ارتباط هستند.

در نتیجه، چاقی میتواند امید به زندگی را در فرد کاهش دهد. 

 

درمان چاقی

 

درمان چاقی، رعایت رژیم غذایی و انجام تمرین های ورزشی است و در صورت عدم موفقیت این روش ها می توان از داروهای ضد چاقی و عمل های جراحی کاهش دهنده وزن (جراحی باریاتریک؛ استفاده نمود.

شاخص (ضریب) توده بدن (body maSS index: BMI) عددی است که از تقسیم وزن بدن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب مترمربع) در سیستم متریک، یا تقسیم حاصل ضرب وزن (بر حسب پوند) در عدد ثابت ۷۰۳ بر مجذور قد (بر حسب اینچ مربع) به دست می آید (هر پوند = ۰/۴۵۴ کیلوگرم و هر اینچ = ۲/۵۴ سانتیمتر).

 

بیماری همراه با چاقی

 

بروز بیماری عروق کروز قلب، دیابت نوع ۲ و قطع تنفس هنگام خواب (Sleep apnea) از عوارضی هستند که نیاز به آغاز اقدام، یا انجام فوری درمان چاقی را نشان میدهند. استعمال دخانیات، ازدیاد فشار خون، افزایش سن و وجود سابقه فامیلی، عوامل خطر دیگری هستند که همراه با چاقی، لزوم درمان را مطرح می نمایند.

 

اثر چاقی بر سلامتی 

 

چاقی یکی از علل اصلی قابل پیشگیری مرگ در سراسر جهان به شمار می آید.

کمترین درصد موارد مرگ در افراد دارای BMI بین ۲۱ تا ۲۴ و غیرسیگاری و نیز افراد سیگاری با BMI بین ۲۴ تا ۲۷ دیده می شود و با بروز تغییرات در هر دو جهت، افزایش پیدا می کند. چاقی، خطر مرگ را در افرادی که قبلاً سیگار می کشیدند یا در حال حاضر به استعمال دخانیات ادامه می دهند و نیز در اشخاصی که هرگز سیگار نکشیده اند افزایش میدهد.

شاخص توده بدن (BMI) بالای ۳۲ با دو برابر افزایش مرگ و میر همراه است.

عملکرد نامنظم اشتها موجب بیماری مانند پرخوری روانی (بولیمی؛bulimianerVOSa) می شود.

این بیماری، نوعی اختلال در غذا خوردن است که با پرخوری و به دنبال آن، رفتار موسوم به «پاکسازی مزاج» (purging) شناخته می شود. در نوع شایع تر بیماری که در بیش از ۷۵٪ مبتلایان دیده میشود استفراغ عمدی، گرسنگی، استفاده از مسهل، تنقیه، دارو مدر و انجام ورزش به مقدار زیاد وجود دارند.

بیمار مقدار زیادی غذا میخورد و کنترل بر این مقدار ندارد و نمی تواند جلوی پرخوری خود را بگیرد و در عین حال با رفتار جبرانی عود کننده، مانند ایجاد استفراغ عمدی، استفاده مفرط از مسهل، دارو ادرار آور، گرسنه ماندن و انجام زیاد ورزش سعی در جلوگیری از افزایش وزن خود دارد. این نشانه  حداقل هفته ای دوبار دیده میشوند و لااقل ۳ ماه طول میکشند و در طول دوره بی اشتهایی عصبی (anorexianerVOSa) وجود ندارند.

بیماری پرخوری عصبی اغلب در ۱۳ تا ۲۰ سالگی دیده می شود و تشخیص آن در مقایسه با بی اشتهایی عصبی دشوارتر است زیرا وزن مبتلایان به آن معمولا در حد میانگین وزن متوسط یا کمی بالاتر از آن حفظ می شود.

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *