قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / آیا کیست پستان درمان گیاهی دارد..؟
کیست پستان
کیست پستان

آیا کیست پستان درمان گیاهی دارد..؟

آیا کیست پستان درمان گیاهی دارد..؟

کیست پستان چیست ؟

کیست پستان لبول  متورم شده  هستند که با افزایش سن فرد ایجاد می شوند و بیشتر در خانم  ۳۰ تا ۶۰ ساله مشاهده میشود. این کیست ها در سالهای قبل از یائسگی بیشتر دیده میشوند. ما هنوز نمیدانیم به چه علتی این کیستها ایجاد میشوند، اما کیست ها فقط یک انسداد مجاری تخلیه کننده نمی باشند، اکثر کیست ها توده  صاف و متحرک هستند. بعضی از آنها آنقدر بزرگ هستند که می توان آنها را به آسانی مشاهده کرد و می توانند دردناک نیز باشند. معمولاً شناسایی کیست ها با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی راحت می باشند.

پزشکان با وارد کردن یک سوزن باریک در پستان (بدون تزریق ماده ی بی حس کننده) و کشیدن مایع از داخل کیست با استفاده از یک سرنگ باعث ناپدید شدن کیست میشوند، مایعی که در کیست ها وجود دارد ممکن است زرد، سبز یا آبی تیره باشد. اگر مایعی که از کیست خارج می شود خون آلود باشد این مایع برای انجام آزمایشاتی به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد، زیرا به ندرت، ممکن است یک سرطان در دیواره کیست وجود داشته باشد. کیستی که دارای مایع خون آلود هستند معمولاً با عمل جراحی برداشته می شوند.

از هر ۶ خانمی که به کیست دچار می شوند، ۳ تای آنها هرگز کیست دیگری نخواهند داشت، ۲ نفر از این ۶ نفر خانم، در طی زندگیشان بین سه تا پنج کیستدر طی زندگی اش خواهد داشت. خبر خوب این است که لزومی ندارد در هر بار کیست را تخلیه کنید، به شرطی که پزشک بداند به غیراز کیست مشکل دیگر وجود ندارد. خانم هایی که یک یا چند کیست دارند نسبت به بقیه خانم ها در خطر بیشتری برای ابتلاء به سرطان پستان نیستند (این خطر بسیار ناچیز است).

علل کیست پستان:

هر یک از سینه‌‌ها حاوی لوب‌هایی از بافت غده‌ است. لوب‌‌ها به لوبول‌‌ کوچک تقسیم می‌‌شوند که در تولید شیر هنگام شیردهی نقش دارند. مجاری کوچک، حرکت شیر به نوک پستان را برعهده دارند. بافت‌‌ پستان از بافت چربی و بافت پیوندی ساخته شده است. کیست پستان زمانی بروز می‌‌کند که رشد بیش از حد غدد و بافت همبند روی دهد که به تغییرات فیبروکیستیک مشهور است. در این هنگام تجمع مایع در این مجاری باعث تولید کیست در این نواحی می‌‌گردد. علت کیست پستان ناشناخته مانده است. برخی از شواهد نشان می‌‌دهد که استروژن اضافی در بدن برخی خانم‌ها می‌‌تواند بافت پستان را تحریک نماید و موجب بروز کیست پستان گردد.

انواع کیست‌ پستان:

کیست‌های میکروسکوپی: این کیست‌ها بسیار کوچک هستند اما بوسیله آزمون‌‌ تصویری مانند ماموگرافی و سونوگرافی دیده می‌‌شود.
کیست‌های ماکروسکوپی: به اندازه کافی بزرگ احساس می‌‌شود و می‌‌تواند قطرش به حدود 5/2 تا 5 سانتیمتر هم برسد. کیست‌ بزرگ سینه می‌‌تواند با فشار بر بافت پستان موجب درد سینه یا ناراحتی گردد.

 رژیم غذایی

کاهش مصرف غذا چرب و غذاهای سرخ شده در روغن. مصرف چربی به 30 درصد از کل کالری روزانه محدود شود. 10 درصد تا 15 درصد از کل کالری باید به شکل چربی‌های اشباع نشده، مانند روغن زیتون، روغن بذرک، روغن کانولا و روغن کلزا باشد. باید آگاه باشیم که تنها چربی‌‌های اشباع نشده است که دارای کلسترول پایین است. (مصرف کمتر از 300 میلی گرم کلسترول در روز به افراد مبتلا توصیه می‌‌شود.)
کاهش مصرف نمک که شامل کاهش مواد غذایی که بالقوه حاوی سدیم بالا هستند مانند غذاهای آماده و نیمه آماده، کنسرو تن ماهی، خیارشور، چیپس و پفک هم می‌‌شود.
محدود کردن مصرف آسپرین
مصرف مکمل‌‌ ویتامینی B6 تا 200 میلی‌گرم در روز
مصرف روغن پامچال شب (2 تا 4 گرم در روز)
رژیم غذایی حاوی فیبر بالا مانند غلات سبوس‌دار، سبزیجات، حبوبات، میوه‌‌
کاهش مصرف محصولات لبنی ولی برای پیشگیری از پوکی استخوان می‌‌توان از یک مکمل کلسیم کمک گرفت.
ویتامین هر روز بایستی از طریق مکمل دریافت شود. دریافت برخی از ویتامین‌‌ و مواد معدنی مفید گزارش شده است به عنوان مثال مصرف ویتامین E و ویتامین A از ویتامین‌ محلول در چربی و ویتامین‌‌ خانواده B از گروه ویتامین‌ محلول در آب توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین تغذیه توصیه می‌‌شود. علاوه بر آن املاحی مانند سلنیوم هم برای این منظور مفید است.

درمان گیاهی کیست پستان:

بیمار هر صبح ناشتا یک لیوان از شربت پاکسازی کننده قوی خون(=منضج خونی) مثل ترکیب خاکشیر + ترنجبین+شیر خشت + آبلیمو را هنگام نماز صبح میل کند.

ظهر و شب هر بار یک لیوان ادرار آور قوی ، مثل ترکیب دم کرده کاکل ذرت و دم گیلاس با کمی عسل میل نماید.

تنقیه مقعد هر شب یا یک شب در میان با یک استکان از دم کرده صاف شده بلغور جوی کامل به منظور جمع آوری و فرو ریزش نزله  کلی بدن به روده  و تخلیه آن از طریق مدفوع به خارج از بدن به منظور حذف نزله  و جلوگیری از دسترسی بافتهای پستانی به نزله  مضر کیست ساز.

و بالاخره هر شب یک فنجان از فراسیون را بسته به سردی و گرمی طبع بیمار با مصلح آن یعنی کمی کتیرا میل کند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *