قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ائمه و بزرگان درمورد عسل و خواص آن چه می گویند ..؟؟
عسل
عسل

ائمه و بزرگان درمورد عسل و خواص آن چه می گویند ..؟؟

 ائمه و بزرگان درمورد عسل و خواص آن چه می گویند ..؟؟

 

رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید:

کسی که در هر ماه سه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند متعال در قرآن کریم درباره عسل فرموده است از بیماری زیاد مصونمی ماند.

م.کالینین (m-kalinine) می نویسد:

مردم مانند جویندگان طلا و الماسند، آنچه را ارزشمندتر و نشانه هوشمندی است فراهم می آورند، بر می گزینند و دهها سال به آن می پردازند. در طی صدها سال ملتها در طبیعت مقادیر زیادی دارو کشف کرده  اند که احتمال دارد در آزمایش زمان تاب نیاورده و به بوتهٔ فراموشی سپرده شوند.

ولی انگبین(عسل)زنبوران عسل، در این آزمایش همواره سودمند بوده و مسلماً در آن یک داروی عالی برای درمان درد بی شمار وجود دارد.

وجه تسمه زیادی هم در مورد زنبورعسل وجود دارد همانطوریکه رسول اکرم(ص) می فرماید مومن مانند زنبور عسل است: اگر با او کنار بیایی و همکاری کنی او هم سودمند است.

اگر از او اندرزی بپرسی او برای تو سود بخش است. اگر در کنار او بنشینی برای تو سودآور است همه چیز او سودمند است چون همه چیز زنبور عسل (عسل، گرده، ژله رویال و…) سودمند است.

متخصصین علم زنبور شناسی می گویند:

علت اینکه ملکه  زنبورعسل در ۲۴ ساعت می تواند در حدود ۲۰۰۰ تخم بگذارد و مدت ۳ تا ۵ سال زندگی کند (در حالی که عمر زنبور دیگر ۴۵ تا ۶۰ روز است) این است که ملکه غذا مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند. این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

دکتر موهر گفته است زنبورعسل امکان درمان بسیاری از بیماریها رافراهم می سازد و بهترین دوست کوچولوی آدمی در دنیا است.از خواص شفابخش دیگر عسل آن است که هر دارویی که با عسل مخلوط شود و یا همراه آن مصرف گردد (اعم از داروهای گیاهی و شیمیایی) خواص شفابخش آن چندین برابر می شوداز این رو امروزه در صنایع داروسازی از عسل برای پوشش دارو تلخ مزه و بسیاری از دارو دیگر مخصوصاً شربت سینه استفاده می شود.

فیثاغورس در آثار پزشکی خود تایید می کند که عسل دارای خواص پزشکی قابل ملاحظه و بسیار متنوع است. وی و پیروانش از شیوه  غذایی منحصر به گیاه و عسل پیروی می کردند.

در زوریخ (سوئیس) در یک درمانگاه اختصاصی که بیش از پنجاه سال است به وسیله دکتر بیر شربنر تاسیس شده بیماری گوناگونی را با روش دقیق گیاه خواری همراه با عسل درمان می کنند. به عقیده  بنیانگذارانش، آدمی برای داشتن تندرستی کامل از هر چیزی باید خوراکی طبیعی مرکب از سبزی تازه و میوه ها، فرآورده لبنی و به جای قند از عسل استفاده نماید.

اینک در علم پزشکی تشخیص داده اند که انگور داروی بیماری کبد، پوره  سیب داروی بیماری معده و کومیس (شیر تخمیر یافته  مادیان، الاغ و گاو) داروی سل است. در صورتی که این فراورده ها را با عسل بخورند اثرشان تشدید می شود.

امروزه در طب سنتی و گیاهی عسل به خاطرخواص و طعم استثنایی خود از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و می تواند به تنهایی یا همراه با سایر گیاهان دارویی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این روش معمولاً از عسل برای شیرین کردن (جوشانده، دم کرده،خیسانده گیاهی) مخلوط با عصاره و پوره  میوه ها، سبزیها، همراه با پودر (سائیده گیاهان) و به طور کلی در تهیه پمادها، ضمادها و همچنین سایر مصارف بهداشتی و طبی استفاده می شود. ائمه معصومین نیز در اینمورد بسیار تاکید کرده اند.

حضرت امام علی النقی (ع) در درمان بیماری نوبه (مالاریا) چنین میفرماید:

در روز نوبه فالوده ای از عسل و زعفران به بیمار بخورانید، سعی کنید زعفران در آن فالوده بسیار باشد ولی احتیاط کنید که بیمار درآن روز غذای دیگری نخورد.

گیاه درمانی در حال حاضر به علت تاثیر ملایم گیاهان دارویی در مقایسه با دارو شیمیایی، مورد توجه فزاینده ای قرار دارد. امروزه گیاه درمانی از حالت تجربی ابتدایی و از پوسته جادویی و اسرارآمیز خود درآمده و مؤثر بودن آن از نظر بالینی و علمی به اثبات رسیده است. در صورتی که شیوه مصرف صحیح گیاهان را بدانیم بسیار مؤثر خواهد بود.

در روش گیاه درمانی با عسل باید نوع بیماری مخصوصاً بیماری حاد ومزمن دقیقأ تشخیص داده شود و بعد جهت معالجه آن اقدام گردد و اینکار فقط به عهده پزشک معالج می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *