قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / اجسام چرب پوستی چیست؟
اجسام چرب پوستی
اجسام چرب پوستی

اجسام چرب پوستی چیست؟

اجسام چرب پوستی چیست

پوست و ضمائم آن به چربی مخلوطی (از دسته لیپوئیدها) آغشتگیدارند و آن مخلوط ماده  شبیه به موم عسل می باشد. شیمی جدید توانسته است که چربی های خنثی و چربیهای غیرقابل صابون شدن و همچنین اسیدهای چرب آزاد «کلسترول» و صابونهای آنرا جداسازد. عمده چربیها از سلولهای «روپوست» میباشند و دیدیم که تحول شاخی شدن سلولها از دو پدیده می باشد یکی ایجاد «کراتین» و دیگری مواد چربی.

مواد دیگر به واسطه ترشح غدد چربی پدیده آمده اند این ماده به تنهائی موها را چرب می کند و با مواد دیگر باعث نفوذ ناپذیری پوست میگردد. «کلسترول» ماده اصلی بسیاری از چربیهای پوستی است که در اگزمای «سبورئیک» و «پسوریازیس» کم می شود و در «ملانو درمیت ها» ویتیلیگو و اگزمای مزمن اضافه میگردد. کارهای تازه نشان داده اند که کلسترول در آکنه و «سبوره» تغییری نمیکند. کلسترول وظیفه ای بزرگ در زندگی پوست دارد نرمش پوست و تنظیم جذب و تبخیر آب به عهده آن است برخی نیز برآنند که «کلسترول» مانند همسنگ گیاهش «ارگوسترول» می تواند تبدیل به ویتامین (D) گردد بشرطی که زیر اثر اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد.

پوست به مواد آبی تقریباً اجازه گذشتن نمی دهد ولی برعکس مواد چربی و موادی که با این مواد چربی مخلوط باشند از آن عبور میکنند. «لانولین» که دارای مقدار زیادی «کلسترول» است به خوبی از آن عبور می کند و میتوان داروهای زیادی را با آن ممزوج ساخت و به پوست وارد کرد. با وجودیکه این بخش مختصر بیان شد ولی اهمیت چربیهای پوستی آشکار گردید و ما را بدین نکته واقف میکند که اگر پوست، چربی زیادی جمع کرده باشد تمیز کردن آن نباید شدید باشد. اشخاص خواجه هیچگاه دچار آکنه نمی شوند و بروز آکنه یا جوش جوانی چند روز قبل از عادتماهانه متداول است لیکن علت آن دقیقاً معلوم نیست.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *