قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / اختلال بلع و درمان آن ….
بلع
بلع

اختلال بلع و درمان آن ….

اختلال بلع چیست ؟

اختلال بلع عبارت است از مشکل در گرفتن یا برداشتن مواد غذایی، مکیدن، جویدن و بلعیدن آن. اگر شخصی نتواند ماده غذایی را بردارد و آن را به طرف دهان ببرد و لب‌هایش را کاملا ببندد تا ماده خوراکی را در دهان خود نگه‌دارد، دچار اختلال بلع است.

علت اختلال بلع

سکته مغزی، ضربه مغزی، بیماری پارکینسون، ام‌اس، آلزایمر، خشکی شدید دهان و از دست دادن دندان‌ها.

درمان اختلال بلع

اگر سیگار می کشید و مشکل بلع دارید ، حتماً برای معاینه بیشتر نزد پزشک بروید . هر اختلال بلع که به تنش ، هوا ، یا عادات شخصی مربوط نباشد ، باید به پزشک اطلاع داده شود .

آرامش داشته باشید . تنش و فشار روانی باعث مشکل شدن بلع هم می شود . هر چیزی که آرامش را به شما بازگرداند . مثل ورزش – ماساژ ، یوگا ، نفس عمیق – فشار را از روی گلویتان هم برمی دارد . کمپرس آب گرم بر روی گلو هم تا حدی ماهیچه  آن را شل می کند .

هوا را مرطوب کنید . چون بسیاری از اختلالات بلع ناشی از خشکی هواست ، مرطوب کردن هوا می تواند کمک کننده باشد . بعضی متخصصان خوردن روزانه لااقل هشت لیوان آب را هم توصیه می کنند . هوا باید ۳۵ تا ۴۰ درصد رطوبت داشته باشد . گذاشتن دستگاه در اتاق خواب مؤثر است . گرچه تأثیر هوا مرطوب گرم یا سرد هنوز مورد بحث است ، ولی هوای خنک و مرطوب برای گلو بهتر است .

برگشت اسید را درمان کنید . اگر احساس برگشت اسید معده به گلو دارید ، راه  زیادی برای کنترل آن وجود دارد ، از جمله ترک کافئین ، الکل ، شکلات و سیگار .

اقسام بلع

به طور کلی بلع بر سه قسم است: ۱- بلع دهانی، ۲بلع حلقی، ۳- بلع مری

 بلع دهان

در بلع دهانی غذای جویده شده  به وسیله  دندان ها با کمک بزاق (آب دهان) مرطوب و خمیر می گردد و هنگامی که آماده  پایین رفتن شد آن را تحویل دستگاه بلع حلقی میدهد.

 بلع حلقی

در بلع حلقی پس از آنکه غذا جویده شد ونرم و مرطوب گردید، قوه  جاذبه لقمه فضای دهان جذب و وارد حلق می نماید، حلق هم در این جا ماموریت خود را انجام داده و غذا را تحویل دستگاه مری می دهد. اما باید بدانید که در اینجا همین

قوه  جاذبه اگر از کار باز ایستد و عمل خود را نتواند انجام دهد حتی یک قطره آب هم از گلو پایین نخواهد رفت.

 بلع مری

در بلع مری بر اثر انقباضات ماهیچه  حلقوی و طولی که متناوب صورت می گیرد، به مرور و به ترتیب غذا به طرف معده رانده می شود، این حرکت تدریجی مری را حرکت دودی هم می نامند.

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *