قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اختلال در فکر و راه درمان آن
اختلال در فکر
اختلال در فکر

اختلال در فکر و راه درمان آن

اختلال در فکر و راه درمان آن

گاهی انسان دچار ضعف فکری شده و نمی تواند درباره ی چیزی فکر کند و قدرت تفکر در هر زمینه را ازدست می دهد  این مورد بیشتر در اثر اختلال در مرکز حافظه، همچنین به علت جمع شدن مواد غیرطبیعی یا تغییر مزاج آن محل به علت جذب نامطلوب یا به علل فشار یا هر عامل دیگر که بتواند روح نفسانی را مشوش گرداند به وجود می آید. مثلاً اگر رطوبت بر بدن غلبه کند، سنگینی در وسط سر حس می شود که با اختلال فکر توأم است. لذا بر حسب علت به وجود أمده باید درمان را شروع کرد تا تعادل بدن و در نتیجه تعادل فکری برقرار شود. برای درمان می توان از داروهای مرخی (شل کننده) به عنوان مالیدنی و ضماد کردن استفاده کرد. در این بیماری ضعف یا نقص یا بطلان در قوه ی تخیل به وجود می آید. عمل تخیلات بدین طریق است که ادراک و حس مشترکی که در صورهای مختلف به دست آمده است، اگرچه از نظر غایب باشد بتواند به خاطر آورد و در انبار تخیلات تجسم نماید. آثار ضعف تخیلات بدین گونه است که بیمار کمتر خواب می بیند و در صورتی که خواب ببیند کمتر به خاطر می سپارد. اما بطلان و زایل شدن یا از دست دادن تخیلات آن است که شخص به طور کلی خواب نمی بیند و اگر هم خواب ببیند نمی تواند هیچ گونه خاطره ای از ان را به یاد اورد. این گونه افراد هنگامی که کسی را ببینند می شناسند و پس از اینکه آن شخصی از دیدگانشان پنهان شد دیگر نمی توانند او را به خاطر آورند. یا مثلاً فراموش میکنند که چه کرده یا چه کاری انجام داده اند.

به عنوان درمان می توان سنبل، قرفه، اگیر ترکی، فلفل سیاه و جوزهندی از هر کدام ۱۰ گرم، زعفران ۵ گرم و آمله ی مقشر ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده، بسیار نرم بسایید و با ۵۰۰ گرم عسل بدون موم مخلوط شود. هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید.

نوع دیگر این بیماری (اختلال در تخیلات) این است که آنچه وجود ندارد به خاطرش میرسد و به طریقی وجود آن را حس میکند. .مثلاً به فکرش میرسد که آدمی دو سر یا یک اسب که نیمی از آن آدم و نیم دیگر اسب بوده و یا کله ی شیر یا حیوان دیگری را در صندوق یا کمدش در منزل پنهان کرده است، یا میخ در غذاهایش ریخته اند و یا وجود شبح در تصورش جلوه میکند و یا به فکرش میرسد که آدمی برومند است و امثال این ها. این حالت بیشتر در مزاج های صفراوی یا مزاج های گرم شدید پدید می آید.

روش درمانی اختلال در فکر 

  •  در صورت بروز این حالات پوست هلیله ی زرد ۱۰ گرم، سه پستان ۱۵ گرم، عناب و مرزنجوش از هر کدام ۲۰ گرم، بادرنجبویه ۲۵ گرم، پودر شیرین بیان ۵۰ گرم، آلوچه ی خشک و تمرهندی از هر کدام ۲۰۰ گرم، همه را به صورت نیم کوب درآورده و به پانزده قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را شب هنگام، در یک اونیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید. هنگامی که آب آن به نصف رسید آن را صاف و شیرین کرده، قبل از غذا بنوشید. تفاله ی آن را مجددا در یک ونیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب باز هم در همان اب بجوشانید، ابش به حدود نصف که رسید، صاف و شیرین کنید و قبل از غذا بنوشید.
  •  پانصد گرم آلوچه خشک را با ۱۰۰ گرم عناب و سه پستان همه را بجوشانید و آب آن را صاف کنید بعد ۲۰ گرم شیر خشت و ۱۰۰ گرم ترنجبین در آب صاف کرده ی آن حل کرده، مجدداً صاف کنید. در جای خنک نگهداری شود و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بعد از غذا بنوشید. پس از استفاده ی همزمان از دو نسخه ی فوق که یکی قبل از غذا و دیگری پس از غذا مورد استفاده قرار میگیرد، باید اعمال زیر را نیز انجام دهید:
  •  شربت بنفشه، شربت نیلوفر، عرق بید و گلاب را با آب سرد (همه به نسبت مساوی) مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب نیم فنجان از آن را میل کنید. گل زوفا و گل بابونه ی شیرازی و گل خطمی از هر کدام ۵۰ گرم را نیم کوب و ۱۰ قسمت کنید و هر قسمت را یک روزبجوشانید و سه مرتبه در روز در آب جوشانده ی آن پاشویه کنید. سداب، گل بنفشه و مغز ناخنک از هر کدام ۳۰ گرم را با ۱۰ گرم گلی بابونه ی شیرازی نیم کوب و مخلوط کرده، سپس به ۱۰ قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را یک روز در ۲ لیوان آب بجوشانید و بعد، آب صاف کرده ی آن را با مقداری گلاب مخلوط و به سر بمالید. پس از مدتی ماندن روی سر، آن را بشویید. همچنین قرنفل و بسباسه و جوزهندی از هر کدام ۵ گرم، پودینه و مرزنجوش از هر کدام ۱۰ گرم را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید، بعد  ان ها را در یک کیسه ی پارچه ای نازک بریزید (پارچه بایستی از جنسی باشد که با کوچکترین تکان در آن تولید گرد نموده و راحت گرده ها از کیسه خارج شوند) و مرتباً در طول روز جلوی بینی گرفته، بو کنید، هر صبح، ظهر و شب بعد از هر غذا یک فنجان نوشابه ی کومبوچا بنوشید،پیروی از دستورات فوق که برای برطرف کردن اختلالات فکری تجویز شده است در بیشتر بیماریهای روحی و روانی نیز مؤثر واقع خواهد شد.
  •  می توانید ۵۰ گرم آمله مقشر را به مدت هفت روز در شیر بخیسانید و در یخچال قرار دهید، پس از خارج کردن از شیر سه روز هم در گلاب بخیسانید و در یخچال قرار دهید. بعد نرم بکوبید، سپس گل گاوزبان و تخم خرفه (از هر کدام ۵۰ گرم) و صندل سرخ، صندل سفید، بادیان و سنبل الطیب، (از هر کدام ۲۰ گرم) و تخم گشنیز، بهمن سرخ، بهمن سفید، دارچین، طباشیر ھندی، خلال نارنج، ابریشم مقرض و کھربا (ازھر کدام ۱۰ گرم) و مروارید سفته و بسد یا ریشه ی مرجان از هر کدام ۵ گرم، همه را بسیار نرم بسایید و بعد با امله ه ی کوبیده شده و ۲۰۰ گرم شربت سیب یا شربت به و یا ۲۰۰ گرم از هر دو شربت و یک کیلو عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل فرمایید.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *