قالب وردپرس درنا توس
خانه / اختلال دوقطبی چیست؟
اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی چیست؟

هر چند خلاصه نوشته اید اما آنچه ذکر کرده اید از نشانه های خلق دوره (سیکلوتیمیا) یعنی نوع خفیف اختلال خلقی دو قطبی است. در سیکلوتیمیا معمولاً بیمار برای چند هفته سرخوش و حراف و بذله گو و پرانرژی و پر تحرک است اما همزمان، تحریک پذیر، ولخرج، و بی ملاحظه هم می شود. برای نمونه تصمیم هایی می گیرد که در نهایت قادر به انجام انها نیست یا تعهدات مالی را میپذیرد که نمی تواند اداء کند. معمولاً به دنبال دورههای چند هفته ای خلق بالا، افسردگی و خمودگی بارزی وجود دارد که شدید نیست اما چند ماه به درازا میکشد. ممکن است همچون مورد پدر شما دورههای افسردگی در کار نباشد (یا سالها بعد ظاهر شود) این وضعیت معمولا جنبه ژنتیک دارد و در صورتیکه اخلال در زندگی ایجاد کند نیازمند مراجعه به روانپزشک و درمان با داروهای اختصاصی متعادل کننده خلق است.

اختلال دوقطبی (یا شیدایی – افسردگی) نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوائل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن اختلال دوقطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو است. تفاوت این دو اختلال در وجود دوره شیدایی است؛ در نوع یک این حالت اتفاق می‌افتد ولی در نوع دو فرم خفیف‌تری از آن که نیمه‌شیدایی است، بروز می‌کند. شروع بیماری معمولاً با دوره‌ای از افسردگی می‌باشد و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز می‌شود. در تعداد کمتری از بیماران شروع بیماری با دوره شیدایی یا نیمه-شیدایی است.
دوره‌های شیدایی از چند روز تا چند ماه به طول می‌انجامند و معمولاً شدت آنها باعث می‌شود که بیمار نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت زیاد باشد. با فروکش کردن علایم، به خصوص در اوایل سیر بیماری، معمولاً فرد به وضعیت قبل از بیماری خود برمی‌گردد و به همین دلیل بسیاری از بیماران یا خانواده‌های آنان تصور می‌کنند بیماری کاملاً ریشه کن شده و دیگر نیازی به ادامه درمان وجود ندارد. بنابراین درمان خود را قطع می‌کنند. اما قطع زودهنگام درمان خطر برگشت بیماری را بسیار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که بیماری در فاصله چند ماه عود کند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *