قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ارزش غذایی کدو حلوایی و تخم آن!
کدو حلوایی
کدو حلوایی

ارزش غذایی کدو حلوایی و تخم آن!

ارزش غذایی کدو حلوایی و تخم آن!

گیاه کدو حلوایی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کدو حلوایی است گیاهی است از خانواده ی کدو Cucurbitaceae، یک ساله، علفی و خزنده که انواع مختلف دارد و میوه ی آن بسته به نوع کدو، شکل می گیرد. برگهای آن قلبی، پهن، با دمبرگ بلند، پوشیده از کرک زبر و گل های آن زردرنگ میباشد که به صورت گل ماده و گل نر روی یک پایه قرار دارند. ریشه اش باریک و بلند، کمی شیرین و سکرآور است. کدو در اغلب مناطق کشور کاشته می شود.

طبیعت آن: سرد و تر است.

ترکیب شیمیایی: در یک صد گرم قسمت قابل خوردن کدو حلوایی به طور خام مواد زیر وجود دارد:

آب ۹۱ گرم – پروتئین ۱ گرم – چربی ۰/۱ گرم – مواد قندی و هیدراتهای کربن ۵/۴ گرم – خاکستر ۰/۸ گرم – کلسیم ۲۱ میلی گرم – فسفر ۴۴ میلی گرم – آهن ۰/۸ میلی گرم – سدیم ۱ گرم – پتاسیم ۳۴۰ میلی گرم – تیامین ۰/۰۵ گرم – رایبوفلاوین ۰/۱۱ میلی گرم – نیاسین ۰/۶ گرم.

ویتامینها: A ۱۶۰۰ واحد بین المللی و C ۹ میلی گرم در آن وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه کدو حلوایی در طب سنتی: قرع – قرح – یقطین.

خواص کدو حلوایی

داروی گیاهی پیشگیری سرطان

۱- اگر آن را بخورید، انسداد مجاری را باز می کند، مدر است، برای رفع یرقان مفید می باشد، برای پیشگیری از انواع سرطان مفید است و خطر ابتلا به سرطان ریه، نای، معده، مثانه، حنجره و پروستاترا کاهش میدهد.

داروی گیاهی التهاب کبد

۲- اگر بدون شکر پخته و خورده شود، قدرت حافظه را زیاد میکند، خنک کننده است، عطش را تسکین میدهد، برای افراد گرم مزاج و صفراوی غذایی مناسبی است، گرمی و التهاب کبد گرم را فرو می نشاند.

۳- مربای کدو بدن را تقویت کرده و ضعف بدن را زایل میکند، لاغری غیرطبیعی را مرتفع میسازد و قدرت و نشاط فراوان به انسان میدهد.

درمان گیاهی سردرد گرم

۴- آن را بپزید، بعد با فشار آب آن را بگیرید و ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم از آب آن را با عسل مخلوط کرده بخورید. ملین و مسهل معتدل است و اگر آب آن را با تمرهندی و شکر مخلوط کنید و بخورید، مسهل صفرای سوخته و پاک کننده  رودهها و کلیه است و برای تسکین تب های گرم نافع میباشد، برای تسکین حرارت دماغ، وسواسی، جنون و سردردهای گرم نافع است.

درمان گیاهی تب

۵- آن را با آب بهٔ یا آبغوره یا آب انار یا سرکه در روغن بادام شیرین یا روغن زیتون بپزید و بخورید. خون ساز است و برای افراد گرم مزاج و صفراوی و تب های گرم بسیار شفابخش می باشد.

درمان گیاهی اسهال

۶. آن را سرخ کنید و بخورید. اسهال را بند می آورد.

درمان گیاهی زخم سوختگی

۷- گوشت کدوی تازه و خام را ضماد کنید. زخم سوختگی را درمان می کند.

درمان گیاهی گوش درد

۸. مقداری کدو حلوایی کاملاً پخته شده رالهٔ کنید و به صورت بمالید و پس از نیم ساعت بشویید. پوست صورت را زیبا می کند. ۹- آب خام آن را با روغن گل سرخ مخلوط کرده و درگوش بچکانید. برای رفع درد گوش نافع است.

۱۰- کدوی پخته شده را روی قسمتهای معده و نحرارت والتهاب أنها می باشد

درمان گیاهی ورم چشم

– آن را بکوبید و بر پیشانی اطفال ضماد کنید. ورم گرم سر و پیشانی و همچنین سردرد گرم، خشکی دماغ و بی خوابی او را درمان می کند و اگر آن را بر چشم ضماد کنید، برای رفع ورم گرم چشم مفید است.

داروی گیاهی بی خوابی

۱۲- سر را با آب کدو بشویید و از آن هم بخورید. برای تسکین سردرد گرم و خواب آوردن مفید است.

درمان گیاهی دندان درد

۱۳- اگر آب کدو را در دهان قرقره و مزمزه کنید، درد دندان گرم را تسکین میدهد.

درمان گیاهی سرسام

۱۴- چند قطره آب کدوی خام را با چند قطره شیر انسان مخلوط کرده و در گوش و بینی بچکانید. برای رفع سرسام، هذیان، ورم های گرم و بی خوبی مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *