قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ازبی خوابی رنج می برید..؟؟؟ عناب بخورید ….
عناب
عناب

ازبی خوابی رنج می برید..؟؟؟ عناب بخورید ….

عناب چیست ؟

عناب (Ziziphus ) درختچه‌ است متوسط که ارتفاع آن تا ۱۰ متر نیز می‌رسد. عناب بومی مناطق گرمسیر بوده و برگ‌ کوچک سبزرنگ، بدون کرک و تخم‌مرغی شکل آن در زمستان می‌ریزد. میوهٔ زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی بسیار زیادی می‌باشد در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می‌خورد.

نام دیگر عناب

«عناب»«شیلانه»«سیلانه» و«شیلانک» ودر گیلان«اون ناف» «سیب کوهی»، «سنجد گرگان»، «طبرخون»، «دارج »و «سنجد جیلان»

ترکیبات عناب

در هسته  عناب آلکالویید وجود ندارد و روغن آن دارای اولئیک اسید، لینولئیک اسید، پالمیتیک اسید و فیتوسترول است.  عناب دارای مقدار زیادی ویتامین ث است و درصد گرم قسمت قابل خوردن خام ان در حدود ۹۹ میلی گرم ویتامین C وجود دارد.

درمان با عناب

عناب به عنوان داروی آرام کننده اعصاب، مقوی عمومی، مقوی معده، ملین، ضدسرفه و مدر به کار میرود. بی خوابی را هم از بین میبرد خواب آور است. عرق شبانه را قطع میکند و برای ضعف عمومی و به طور کلی برای احساس خستگی و ضعف شدید بسیار نافع است. از برگ ریشه و پوست درخت عناب و عرق آن برای قطع بعضی از انواع تب، تسریع رشد موی سر و تهیه  مایع شستوشوی چشم استفاده می شود. همچنین برای رفع کم اشتهایی و کمک به دستگاه گوارش مورد استفاده میشود و برای افزایش شیر و قطع خروج اخلاط خونی توأم با سرفه از ریه نافع است. عناب تازه از نظر طبیعت طبق رای حکما طب سنتی معتدل در حرارت و برودت و مایل به رطوبت و طبق نظر شیخ ابوعلی سینا کمی سرد است و از نظر خشکی و رطوبت معتدل است. و در مورد خواص آن معتقدند که از عوامل ملین و نرم کننده  سینه می باشد.

جوشانده عناب: عناب ۱۴ دانه، جو پوست گرفته ۲۵ گرم، آب مقدار کافی. عناب را خرد کرده و با جو مخلوط نمایند و بجوشانند تا شکفته شود. مقدار آب باید آنقدر باشد که پس از جوشیدن ۱۵۰۰ گرم جوشانده به دست اید ومی گذارند تهنشین شود و آب صاف روی آن را بردارند و در تب  شدید فنجان فنجان بنوشند.

 

خیس کرده  عناب: عناب ۲۰ دانه، مویز دانه گرفته ۳۰ دانه، سپستان ۳۰ دانه و سرشاخه گلدار بنفشه ۱۷ گرم. اجزای فوق را شب در نیم لیتر آب خیسانده و صبح پس از صاف کردن ۵۰ گرم شیر خشت و ۵۰ گرم ترنجبین به آن اضافه کرده، خوب حل کنند و پس از صاف کردن با قدری گلاب و عرق بیدمشک مخلوط کرده میل کنید. عرق عناب با طبیعت معتدل و مایل به رطوبی دارای تمام خواص میوه و برگ و ریشه  خود می باشد عرق عناب معتدل کننده اخلاط غلیظ و مسهل اخلاط رقیق، رفع خشونت سینه، حلق و گرفتگی صدا و سرفه  خشک و تنگی نفس، و موجب تصفیه  خون می باشد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *