از آخرین هفته های بارداری تا زایمان


از آخرین هفته های بارداری تا زایمان

از آخرین هفته های بارداری تا زایمان

 

فرزند شما برای تولد آماده می شود

در ۲۸ هفتگی، طول بچه ی شما احتمالا در حدود ۳۵ سانتیمتر (۱۴ اینچ) و وزن او در حدود ۱ / ۱۳۵ گرم (۲ / ۵ پوند) است. ولی تا آخر سه ماهه ی سوم - در ۴۰ هفتگی، زمان زایمان شما - طول او در حدود ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) و وزنش در حدود ۲ / ۷۰۰ تا ۳ / ۶۰۰ گرم (۸ تا ۶ پوند).

- گاهی اوقات کمی بیشتر و گاهی اوقات کمی کمتر است. جنین در سه ماهه سوم، بیشترین رشد خود را می کند؛ چربی اضافه می کند، و به رشد اندام های مختلف، مخصوصا سیستم اعصاب مرکزی ادامه می دهد. دستها و پاها تپل تر، و پوست کلفت تر و نرم می شود.

در طول سه ماهه سوم

 فرزند شما نسبت به عفونت ها و عوارض نامطلوب داروها کمتر آسیب پذیر است، ولی برخی از این عوامل هنوز می تواند بر رشد او تأثیر بگذارد. معمولا دو ماه آخر، به آماده شدن برای انتقال به دنیای خارج از رحم سپری می شود؟ تغییرات نسبت به قبل کمتر بارز است، ولی رشد و تکاملی که در این زمان صورت می گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

به طور کلی از ۲۸ تا ۳۴ هفتگی، سر جنین در پایین قرار می گیرد (که وضعیت سر نامیده میشود)، مانند شکل ۱-۷. به این طریق، سرین و پاها (که جاگیرترین قسمت های بدن اوست)، در جادارترین قسمت رحم - بالای آن قرار می گیرد. در حدود ۴ درصد از بارداری های تک جنینی، ممکن است سرین بچه پایین (وضعیت ته) یا در عرض رحم (وضعیت عرضی) قرار گیرد. (به بخش «تشخیص عللی برای نگرانی» رجوع کنید که بعدا در این فصل برای اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت ته، توضیح داده میشود.)


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد