از بروز گل مژه پیشگیری کنید….


از بروز گل مژه پیشگیری کنید….

 از بروز گل مژه پیشگیری کنید....

 شکل شایع التهاب پلک خصوصاً پلک بالائی است. در پای هر شاخه مژه روی پلک یک غده مترشحه چربی (سبوم) وجود دارد.عفونت این غده با باکتریها (اغلب با باکتری استافیلوکوک) سبب التهاب غده و سپس انتشار عفونت به فولیکول، مژه می گردد. ترشح چرک از مجرا، تورم و قرمزی پلک همراه با درد از علائم آن است. با شستشوی چشم و کمپرس گرم  روی ناحیه  و بدون مصرف  انتی بیوتیک   اغلب ر فع می شود .  اگر این عارضه به صورت مکرر خود را نشان دهد باید بیماری دیابت و نیز عفونتهای ناحیه صورت و گردن در نظر گرفته شود. عدم رعایت بهداشت نیز نقش مهمی دارد.

علائم و نشانه‌ها

 
  • احساس سنگینی و درد پلک
  • ایجاد یک توده برجسته قرمز رنگ دردناک در لبه پلک
  • سوزش و خارش و اشکریزش
  • خروج موردی ترشحات چرکی از گل‌مژه،
  • تاری دید: تاری دید از عوامل معمول گل‌مژه نیست اما اگر گل‌مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.
پیشگیری از بروز گل مژهبرای پیشگیری از زدن گل مژه رعایت موارد زیر الزامی است:- شستشوی روزانه لبه پلک- رعایت بهداشت چشم- عدم مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده، شیرینی و شکلاتبهبود گل مژه- اگر برآمدگی روی پلک، فقط قرمز و حساس است، آن را به حال خود بگذارید و به آن دست نزنید.- چنان چه گل مژه ای بدنماد و دردناک است، روی پلک یک گاز استریل یا دستمال تمیز بگذارید و رویش را خیلی نرم باندپیچی کنید.- اگر گل مژه پر از چرک و دردناک شده است، از کمپرس گرم به مدت چند دقیقه، هر 2 تا 3 ساعت یک بار استفاده کنید، یعنی پارچه ای نخی و تمیز را داخل آب داغ کنید و بعد از گرفتن آب اضافی، آن را بر محل برآمدگی به آرامی قرار دهید.کمپرس یا شست وشو با آب گرم باعث گشاد شدن غدد چربی و در نتیجه خارج شدن چربی زیر لبه پلک می شود.با این کار درد تسکین می یابد و چرک های گل مژه در سر آن جمع می شود و سر باز می کند. شما باید چرک ها را پاک کنید.- استفاده از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهاب هم می توانند در بهبود آن موثر باشد.- اگر توانستید مژه را در وسط گل مژه مشاهده کنید با یک موچین، خیلی آرام آن را بیرون بکشید. اگر بیرون نیامد دیگر با آن کاری نداشته باشید و به کمپرس گرم هم چنان ادامه دهید.اگر مژه خارج شود چرک بیرون می ریزد و پلک سریع خوب می شود. چرک را با آب گرم و پارچه نخی تمیز کنید.- اگر لبه پلک را پوسته های شوره مانند گرفته باشد، به احتمال زیاد بلفاریت یا التهاب لبه پلک نیز وجود دارد و بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد