قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / از برگ چنار برای درمان زانو درد استفاده کنید….
درخت چنار
درخت چنار

از برگ چنار برای درمان زانو درد استفاده کنید….

از برگ چنار برای درمان زانو درد استفاده کنید….

 درخت چنار چیست؟

نام ها دیگر : صنار – جوهر – عیلام -ارسی – دلپ – چنال

گیاهی است از خانواده  Platanaceae، درختی است عظیم الجثه، بسیار زیبا با عمر زیاد، چوب سخت دارد و بلند آن به سی تا چهل متر می رسد. برگ ها آن ساده و پنجه ای متناوب است. گل های نر و ماده آن جدا، به صورت شاتون کروی شکل هستند و هر دو نوع گل روی یک درخت وجود دارند. میوه  آن مرکب از چند فندقه می باشد که خاردار و مُدور است و معمولاً هر سه یا چهار میوه به یک دنباله وصل هستند که در بهار پس از رسیدن پخش می شوند. پوست ساقه و تنه  درخت نازک،خاکستری مایل به سبز یا سفید است. این درخت در اسیا صغیر و خاورمیانه و اروپا پراکنده است، در ایران پایه ها خودروی آن در کوه ها بختیاری تا سردشت و در کجور، دره  هراز، رودبار، خوی، همدان، هرسین، لرستان در شهبازان، سپیددشت، بیشه گوتوند، در باغ تخت شیراز، غار شاپور در کازرون، کوه نصر در کرمان، راجر قم، تربت جام و ارتفاعات بین لوشان و عمارلو دیده می شود، پیشه ها طبیعی آن در فاصله  کتول تا دامغان مشاهده شده است.

 خواص  برگ چنار

طبیعت آن: سرد و تر است.

ترکیب شیمیایی: ماده  شیمیایی دی. آلانتوان در آن وجود دارد.

تازه  آن را بکوبید و ضماد کنید. برای درمان سوختگی از آتش مفید است.

تازه  آن را بپزید، بعد بکوبید و ضماد کنید. ورم پلک چشم، بیرون ریختن آب از چشم، دردزانو و ورم زانو و ورم ها حار و بلغمی را درمان می کند.

افراد بلغمی مزاج بهتر است آن را مصرف نکنند، غباری که به برگ چنار می نشیند برای قصبه  ریه، گوش، صدا و چشم مضر است و باید مراقبت شود که به حلق، گوش، چشم و ریه نرسد، به باغ داران، کشاورزان و کسانی که اطراف محل زندگی شان درخت چنار وجود دارد توصیه می شود که برگ ها ریخته شده پادرخت ها را جمع آوری کنند تا غبار برگها خشک ناراحتی ایجاد نکند.

خواص  عرق برگ چنار

آن را بخورید. جالی است و سرفه و آسم را درمان می کند، ضعف و درد قلب در افراد گرم مزاج را درمان می کند.

خواص میوه چنار

طبیعت آن: سرد و خشک است.

آن را در سرکه بجوشانید و آن سرکه را کم کم بخورید. برای رفع سمیت گزیدگی جانوران سمی مؤثر است.

خواص پوست درخت چنار

طبیعت آن: سرد و خشک است.

پوست تازه  آن را در سرکه بپزید و آن سرکه را در دهان مزه مزه کنید. درد دندان را تسکین می دهد و اگر خورده شود اسهال ساده و خونی و فتق را درمان می کند.

پاشیدن گرد خشک آن برای خشک کردن جراحت ها، زخم ها و سوختگی از آتش نافع است.

آن را بسوزانید و به صورت پودر درآورید، بعد با آب به مخلوط کرده و بر موضع بمالید. ۳۰ الی ۴۵ دقیقه بماند بعد بشویید و پس از خشک کردن با روغن زیتون محل را چرب کنید. ضعف قدرت حرکت از رماتیسم را درمان می کند و درد مفاصل را تسکین می دهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *