قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / از بلع تا دفع مواد غذایی در دستگاه گوارش چگونه است؟
تجزیه ی مواد در بدن انسان
تجزیه ی مواد در بدن انسان

از بلع تا دفع مواد غذایی در دستگاه گوارش چگونه است؟

از بلع تا دفع مواد غذایی در دستگاه گوارش چگونه است؟

تجزیه ی مواد در بدن انسان:

موادغذایی، عمدتاً از آب و ۳ ماده ی اصلی یعنی پروتئین، کربوهیدرات و چربی تشکیل میشوند و این مواد، همان چیزهایی هستند که بدن برای بقای خود نیاز دارد. قبل از آنکه این مواد قابل استفاده شوند، باید مولکول های بزرگ آنها در دستگاه گوارشی به واحدهای کوچک قابل جذب به وسیله ی بدن تجزیه شوند. جذب، در روده ی کوچک (شامل اثنیعشر، ژژونوم و ایلئوم) و کولون صورت می گیرد. ویتامین ها و مواد معدنی نیز که مواد ضروری اصلی بدن هستند که از مولکولهای کوچکی تشکیل می شوند، بدون نیاز به تجزیه ی ابتدایی مورد جذب قرار می گیرند.%d8%a7%d8%ac%d8%b2%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%da%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b4%db%8c-%da%86%d9%87-%d9%85%db%8c%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af-1

در دهان، آنزیمهای بزاق نشاسته را که نوعی کربوهیدرات است به قندهای ساده تجزیه می کند. شیرهای معده ترشح شده به وسیله  غدد موجود در دیواره ی معده حاوی اسید و آنزیم های گوارش است. اسید معده، باکتریهای موجود در غذا را از بین میبرد و آنزیمها، به تجزیه ی پروتئین و تبدیل آنها به اسیدهای آمینه کمک می کنند. سلول های اختصاصی معده، مخاط (موکوس) ترشح می کنند که موجب پیشگیری از هضم معده به وسیله ی اسید معده می شود. در اثنی عشر، صفرا، ذرات چربی را به ذرات کوچکتر تقسیم می کند و شیره ی لوزالمعده حاوی آنزیمهای مبدل چربی به اسیدهای چرب، گلیسرول و بیکربنات سدیم است که اسید معده را خنثی می کنند.

در ژژونوم، آنزیمهای لوزالمعده که به وسیله  دیواره  ژژونوم تولید می شوند، تجزیه کربوهیدرات، پروتئین و چربی را کامل می کنند. عمل اصلی ایلئوم، جذب مواد غذایی است؛ صفرا نیز در ایلئوم جذب می شود و به وسیله ی رگهای خونی به کبد باز میگردد. مواد غذایی جذب شده در کبد فرآوری و در آن، ذخیره یا به قسمت های دیگر بدن منتشر می شوند. بعضی چربیها قبل از ورود به گردش خون از طریق رگهای لنفاوی عبور می کنند. در کولون با جذب آب مواد زاید، تشکیل مدفوع که قسمت اعظم آن، فیبر است تکمیل می شود. باکتریهای موجود در کولون، بعضی از ویتامین ها را تولید می کنند که سپس جذب می شوند. مدفوع تشکیل شده در کولون، در راست روده (رکتوم)، جمع و سپس از راه مقعد دفع می شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *