از بیضه و کیسه بیضه چه می دانید ….؟؟


 از بیضه و کیسه بیضه چه می دانید ….؟؟

 از بیضه و کیسه بیضه چه می دانید ....؟؟

 بیضه ها عبارتند از دو غده مردانه که مسؤول تولید اسپرم و هورمون هایی هستند که صفات جنسی مردانه را ایجاد می کنند و مشکلات پزشکی مردان نیز عموماً مربوط به بیضه ها، التهاب کیسه بیضه و وجود توده های گوناگون است که تشخیص آنها کاملا ضروری و حیاتی می باشد.

دمای بیضه

بیضه‌ها زیر آلت جنسی قرار دارند.دمای بیضه‌ها در حدود ۳ درجه از دمای عمومی بدن(۳۷) پایین‌تر است. در روی کیسه خایه ماهیچه‌های صاف قرار دارند که به صورت غیرارادی عمل می‌کنند و هنگامی که دمای خایه‌ها از حد معمول پایین‌تر برود، منقبض می‌شوند و باعث می‌شوند تا خایه‌ها به زیر شکم نزدیک شوند و گرم‌تر شوند.وقتی هم که دمای خایه‌ها از حد معمول بالاتر برود، این ماهیچه‌ها منبسط می‌شوند و خایه‌ها از شکم فاصله می‌گیرند تا خنک‌تر شوند و شرایط برای اسپرم‌سازی مهیا شود.خایه بخش عمده‌ای از هورمون‌های جنسی مردانه مانند تستوسترون را نیز ترشح می‌کند.

ساخت اسپرم

هر بیضه حاوی لوله‌های سمینیفر است که اسپرم می‌سازند. اسپرم در اپیدیدیم (یک لوله پیچ‌درپیچ که پشت هر بیضه قرار دارد)، نگهداری می‌شود. یک لوله دیگر به نام وازدفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می‌کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می‌شود.سه غده (یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات)، مایعاتی را ترشح می‌کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را بر عهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می‌دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظ آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می‌کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر وازدفران به طرف پیشابراه و خارج از آلت تناسلی می‌رانند

کیسه بیضه 

کیسه بیضه، یک کیسه در زیر آلت تناسلی مرد است. کیسه بیضه دارای برآمدگی های کوچک است، و در صورتیکه شما به دوران بلوغ رسیده باشید روی آن مو نمو کرده است. در کیسه بیضه دو توپ وجود دارد که آنرا بیضه ها می نامند. این عادی است که بزرگیشان از یکدیگر فرق کند.در این توپهای داخل کیسه بیضه، اسپرم تولید می شود. آنها در یک لوله دراز و نازک در عقب کیسه بیضه جمع می شوند. این لوله تا کیسه مثانه امتداد دارد و با لوله ای که ادرار از آن بیرون می شود، وصل شده است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد