از بیماری اسکوربوت بیشتر بدانید ….؟؟


 از بیماری اسکوربوت بیشتر بدانید ….؟؟

 از بیماری اسکوربوت بیشتر بدانید ....؟؟

 

عوامل ایجاد یا تشدید کننده:

کمبود ویتامینC، عدم مسواک زدن ومالش لثه ها.

درمان:

ویتامین های C و D و P، فسفر، میوه های ترش (به ویژهکیوی، پرتقال، لیمو ترش)، مالش با «سماق خیسانده شده در آب و کمی نمک»، جویدن ترخون، مالش لثه با آبلیمو، مالش لثه با پا پوست هلیله  زرد که در آبلیمو خیسانده شده باشد، مالش لثه باروغن  زیتون تلخ، جوانه  یونجه، پیاز، آب گوجه فرنگی + آبلیمو ترش و پیاز بولاغ اوتی۔

علایم بیماری اسکوربوت

ورم‌هایی در بازوها و پاها و خستگی از علایم ابتدایی بیماری هستند. پس از مدتی، بافت غشاهای مخاطی بینی و لثه سست و اسفنجی شده و دچار خونریزی می‌شود. همچنین، لکه‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شوند. در اسکوربوت پیشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک می‌کنند، دندان‌ها شل شده و سپس می‌افتند. بیمار دیگر قادر به ایستادن نخواهد بود و سرانجام، از شدت خستگی یا عفونت می‌میرد

علت

مولکول اسید اسکوربیک در بسیاری از واکنش‌های بیوسنتز، از جمله واکنش‌های هیدروکسیلاسیون و آمیداسیون نقش دارد. در سنتز کلاژن، اسید اسکوربیک برای ایجاد ۳ رشتهٔ مارپیچی کلاژن که موجب حفظ ساختار بافت‌ها است لازم می‌باشد. این مولکول به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.به این ترتیب، گروه‌های پرولین و لیزین کلاژن توسط یک مولکول دی‌اکسیژن دچار هیدروکسیلاسیون می‌شوند، و باعث حفظ ساختار رگ‌ها می‌شوند. در واقع، تنها یک اتم اکسیژن در واکنش هیدروکسیلاسیون یک اسید آمینه شرکت می‌کند، و اتم دیگر به صورت یک رادیکال‌های آزاد باقی می‌ماند. این اتم یک اکسیدکنندهٔ (اکسیدان) قوی است، و موجب سست شدنمویرگ‌های لثه می‌شود.دو اتم هیدروژن آزاد شده توسط مولکول اسید اسکوربیک با این اتم اکسیژن واکنش داده و مولکول آب تولید می‌کنند. به این ترتیب، از بروز اسکوروی جلوگیری می‌شود.در صورت کمبود ویتامین ث، تک‌اتم اکسیژن موجب سست شدن بافت لثه و خونریزی آن می‌شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد