قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / از بیماری امیلوئدوز چه میدانید…
بیماری امیلوئدوز
بیماری امیلوئدوز

از بیماری امیلوئدوز چه میدانید…

از بیماری امیلوئدوز چه میدانید…

گروهی از اختلالات مربوط تجمع غیر عادی پروتئین در اعضای داخلی بدن می باشد

سن :  در افراد مسن شایعتر است

جنس: در مردان دور برابر شایعتر است

ژنتیک: در بعضی موارد بیماری بصورت ارثی دیده می شود.

نحوهٔ زندگی: عامل مهمی نیست.

چندین حالت نادر تحت عنوان آمیلوئیدوز زمانی ایجاد می شوند که رسوبات پروتئین های غیر طبیعی به نام آمیلوئید در اعضای بدن جمع می شود و در عملکرد آنها اختلال ایجاد می کند. اشکال متنوعی از آمیلوئیدوز وجود دارد که هر کدام با انواع متفاوتی از آمیلوئید بوجود می آیند. این بیماری بطور عمده افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد. در مردان نسبت به زنان دو برابر شایعتر است. آمیلوئیدوز ممکن است در نتیجهٔ یک ژن معیوب بوجود آید و یا علت مشخصی نداشته باشد. در این موارد به آن آمیلوئیدوز اولیه می گویند. شایعترین شکل این بیماری حالتی است که آمیلوئیدوز عارضهٔ بیماری دیگری می باشد که آمیلوئیدوز ثانویه نامیده می شود. اختلالات مرتبط با این بیماری عبارتند از:

اختلال التهابی مانند ارتریت روماتئید ، عفونتهای  طولانی مدت و سرطان مغز ، استخوان (مولیپل میلوما )

نشانه های آن کدامند؟

اینکه کدام اعضاء یا بافتها مبتلا شده باشند نشانه های گوناگونی ظاهر می گردد. اعضای مبتلا مانند قلب، کلیه ها، کبد و اعصاب اغلب بزرگ شده و عملکردنارسایی مزمن کبد یا تخریب عصبی ممکن است از این بیماری متبح شوند.

چه کارهایی باید انجام شوند؟

آمیلوئیدوز با نمونه برداری از بافت مبتلا تشخیص داده می شود و رسوباتپروتئین زیر میکروسکوپ دیده می شود. در موارد آمیلوئیدوز ثانویه درمان ممکن است بیماری را متوقف کرده یا حتی کاملا انرا از بین ببرد. با این وجود امیلوئیدوز وابسته به مولتیپل میلوما سریعا پیشرفت می کند و پیش اگهی بدیدارد. برای درمان نوع اولیه بیماری، ممکن است داروهای تصعیف کننده بیست

ایمنی یا داروهایی که در درمان سرطانها بیشتر استفاده میشوند، تجویز گردند. اگر امیلوئیدوز باعث نارسایی سکی عضو شده باشد، پیوند ان عضو، درمان انتخابیاست. اما اگر بیماری کنترل نشده باشد عضو جایگزین شده نیز مبتلا می گردد. 

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *