از بیماری ترس بی اساس ( فوبیا ) چه می دانید ….؟؟


از بیماری ترس بی اساس  ( فوبیا ) چه می دانید ….؟؟

 از بیماری ترس بی اساس  ( فوبیا ) چه می دانید ....؟؟

 یک ترس غیر منطقی و دائمی از جسم یا موقعیتی که در واقع هیچ خطری برای فرد در بر ندارد. نمونه های آن ترس از ارتفاع، ترس از مکان بسته، ترس از تاریکی یا موش و ترس از قرار گرفتن در اجتماع می باشند. ترس غیر منطقی و بی اساس می تواند خود بعنوان یک بیماری مستقل روانی به حساب آید یا می تواند به عنوان بیماری ثانویه بدنبال اختلالاتی نظیر افسردگی یا اضطراب در نظر گرفته شود. از نظر تئوری ترس بی اساس ریشه در یک تجربهٔ طولانی و نامطلوب در دوران کودکی از یک موضع یا جسم دارد. هر چند ممکن است بیمار آن موضوع را اصلاً به خاطر نیاورد.  همهٔ انواع فوبیا در زنان شایعتر از مردان است. فوبیا می تواند به سه صورت در فرد ظاهر شود:  الف - فرد تنها از موضوعی واهمه دارد ب - به هنگام مواجهه با موضوع علائم کلینیکی نظیر تپش قلب پیدا می کند ج - فرد از موضوع بسیار هراسناک بوده و از نزدیک شدن و یا مواجهه با آن پرهیز میکند. درمان بیماران تا حدی دشوار است و نیاز به روانکاوی و روان درمانی دارد.  یکی از روش های موفق قرار دادن فرد در برابر عامل ترسناک و اطمینان دادن به وی از بابت بی خطر بودن آن عامل است. حمایت دوستان و افراد خانواده از بیمار بسیار مفید میباشد.ترس شدید یا بیمارگونه که در روانشناسی به هَراس، هراس‌زدگی (به انگلیسی: phobia)، فوبی یا فوبیا شهرت دارد عبارت است از نوعی بیمارگونه و پایدار از ترس در فرد که باعث اختلال در زندگی روزمره وی می‌شود. بر خلاف ترس معمولی که واکنشی زودگذر و طبیعی به یک عامل خطرناک خارجی است، هراس بیشتر ترس از قرار گرفتن در یک موقعیت خطرناک است مانند ترس از پرواز یا ماشین‌سواری. در برخی موارد، فرد هرگز در تماس با چیزی که از آن می‌ترسد نبوده‌است  .هراس‌زدگی، ترس نامعقول و شدید از یک موضوع، یک موقعیت یا یک شی است. در واقع با اینکه فرد می‌داند ترسش نامعقول است ولی توانایی کنترل آن را ندارد و اگر در معرض آنچه که از آن «هراس» دارد، قرار بگیرد موجی از اضطراب، ترس شدید و حتی وحشت‌زدگی بر او چیره می‌شود و این تجربه چنان برایش ناخوشایند است که سعی می‌کند همیشه از آن مورد «هراس آور» دوری کند.در میان اختلال اضطراب، «فوبیاها» از همه شایع ترند. سالانه ۷٫۸ ٪ از بزرگ‌سالان آمریکایی از یکی از انواع هراس‌زدگی رنج می‌برند و هراس‌های بیمارگونه، شایع‌ترین اختلال روانشناختی در میان زنان و دومین اختلال شایع در میان مردان سنین بالای ۲۵ سال است.ترس یک واکنش طبیعی بشر هنگام مواجهه با خطر است که هدف محافظتی دارد. هنگام مواجهه با خطر، دستگاه عصبی سمپاتیک با ترشح آدرنالین آمادگی «مبارزه یا فرار» را ایجاد می‌سازد. آدرنالین موجب افزایش ضربان قلب و جریان خون در عضلات بدن می‌شود و در نتیجه فرد می‌تواند در شرایط اضطراری بهتر عکس العمل نشان دهد. همچنین میزان قند خون نیز بالا می‌رود. در چنین شرایطی، جسم و روح آماده عمل است. پس در موقعیت‌های خطرناک، ترس، طبیعی و حتی مفید است. اما فوبیا، ترس بیمارگونه یی است که به شدت مبالغه آمیز و حتی توهمی است.

علت

علت واقعی این اختلال ناشناخته‌است. علت احتمالی آن عبارتست از یک واکنش یادگرفته شده (ساخته شده در ذهن) مثلاً ناشی از تماس با فرد دیگری دارای ترس مشابه، یا داشتن تجربه یک ترس اولیه که همراه با یک شیئی یا موقعیت خاص بوده‌است. یکی از عللی که میتواند عامل ترس موهومی باشد تجربه ای در دوران کودکی است.ترسی که در ضمیر ناهشیار شخص پنهان است.

درمان

درمان با داروهای ضداضطراب مانند بنزودیازپین‌ها، بتا بلاکرها  SSRIs و مهارکننده‌های مونو آمینو اکسیداز (MAOIs)، سایر داروها مانند بوسپیرون، روان‌درمانی، هیپنوتیزم و خانواده‌درمانی است. روان درمانی به یکی از چهار شیوه حساسیت‌زدایی منظم، غرقه‌سازی، سرمشق‌گیری و تنش کاربردی انجام می‌گیرد. همچنین می توان از نوروفیدبک و بیوفیدبک نیز در درمان غیر دارویی هراس به عنوان روش مکمل دارو درمانی یا در موارد مقاوم به درمان دارویی استفاده کرد

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد