قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / از بیماری دیستروفی عضلانی بیشتر بدانیم
دیستروفی عضلانی
دیستروفی عضلانی

از بیماری دیستروفی عضلانی بیشتر بدانیم

از بیماری دیستروفی عضلانی بیشتر بدانیم

دیستروفی عضلانی 

دیستروفی عضلانی گروهی از بیماریهای ژنتیکی  هستند که  در انها  عضلات ضعیف شده  و تحلیل می روند. این بیماری از موقع تولد وجود دارد به علت یک ژن غیرطبیعی ایجاد می شود. دو نوع دیستروفی عضلانی وجود دارد که اغلب پسران را مبتلامیکند. شایعترین نوع دیستروفی عضلانی دوشن است که طبق آمار از هر ۳۵۰۰ پسر یکی را مبتلا میکند و باعث ناتواناییهای جدی در اوایل کودکی می شود. یک نوع بسیار نادرتر این بیماری دیستروفی عضلانی بکر است که حدوداً از هر ۱۰۰۰۰ پسر یکی را مبتلا میکند. و باعث ناتواناییها ی جدی د راوایل کودکی می شود یک نوع بسیار نادرتر این بیماری دیستروفی عضلانی بکر است که حدودا از هر 10000 پسر یکی را مبتلا می کند شروع بکر آهسته تر است و علائم آن درکودکی دیرتر شروع می شود. سایر آشکال نادر دیستروفی عضلانی می تواند هم دختران و هم پسران را مبتلا کند.

 علت دیستروفی عضلانی

دیستروفی های دوشن و بکر هر دو به علت یک ژن غیر طبیعی که روی کروموزوم X قرار دارد ایجاد می شوند. دختران ممکن است ناقل این ژن معیوب باشند. اما معمولاً بیماری را نمی گیرند، زیرا دو کروموزوم X دارند و کروموزوم X طبیعی نقص ژن دیگری را جبران می کند.  به طور طبیعی این ژن مسئول تولید یک پروتئین به نام دیستروفین است که برای سلامت عضلات ضروری می باشد. در دیستروفی عضلانی دوشن و بکر یک ژن غیرطبیعی وجود دارد، در نتیجه  کمبود پروتئین به وجود آمده و به بافت عضلانی آسیب می رسد. در دوشن اغلب هیچ پروتئینی تولید نمی شود، با وجود این در بکر مقداری دیستروفین وجود دارد کهباعث تفاوت این دو بیماری می باشد.

علایم دیستروفی عضلانی

علائم دیستروفی عضلانی دوشن معمولاً در دوران کودکی، آن زمانی که کودک راه می افتد ظاهر می شود. دیر راه رفتن شایع است، اغلب کودکان مبتلا تا ۱۸ ماهگی راه نمی افتند و بیش از سایر کودکان زمین می خورند. علائم بیماری ممکن است تا سن ۳ تا ۵ سالگی ظاهر

نشوند، این علائم عبارتند از:

– راه رفتن شبیه مرغابی،

– مشکل داشتن در بالا رفتن از پله ها.

– مشکل داشتن در برخاستن از زمین، کودک برایبلند شدن از دستانش استفاده میکند.

– بزرگ شدن عضلات ساق پا و تحلیل عضلانی بالای پاها و بازوها

-ناتوانانی های خفیف در یادگیری

علائم پیشرفت می کنند و ممکن است کودک تا سن ۱۲ سالگی قادر به راه رفتن نباشد. علائم دیستروفی عضلانی بکر نیز این گونه هستند، اما معمولاً در کودکی یا نوجوانی دیرتر ظاهر می شوند. این بیماری آهسته تر پیشرفت می کند، خیلی از این مبتلایان می توانند تا سن ۳۰ سالگی یا دیرتر هنوز راه بروند.

تشخیص دیستروفی عضلانی

اگر مشخص شود زن حامله ناقل بیماری است، احتمالاً برای تشخیص بیماری در جنین، آزمایش قبل از تولد انجام خواهد شد. در اکثر موارد فقط زمانی که علائم ایجاد می گردد به دیستروفی عضلانی مظنون  می شوند . برای تایید تشخیص یک آزمایش خون برای یافتن ژن غیرطبیعی انجام خواهد شد، اگرنتیجه  آزمایش مثبت باشد ممکن است برای یافتن  شواهد آسیب عضلانی آزمایش بعدی خون  انجام شود که در آن قطعه کوچکی از بافت عضله تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی برداشته می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. به علاوه برای ارزیابی الکتریکی قلب (ECG) و سونوگرافی انجام می شود.

درمان گیاهی دیستروفی عضلانی

درمان دیستروفی عضلانی شامل حفظ تحرک و فعالیت با کودک مبتلا تا هر زمان ممکن می باشد یک تیم حرفه ای شامل فیزیوتراپیست، و یک پزشک و مددکار اجتماعیمیتوانند تمام خانواده را حمایت کنند، فیزیوتراپی برای حفظ قدرت اندام ها مهم است و ممکن است از قطعات حمایت کننده استفاده شود، بعضی کودکان نیاز به وسایلی مثل محافظ پا یا صندلی چرخدار دارند که به حرکت آنها کمک کند. اگر کودک دچار انحنای طرفی ستون فقرات شود ممکن است برای راست کردن ستون فقرات جراحی ضروری باشد کودکان مبتلا به دیستروفی و خانواده هایشان معمولاً نیاز به حمایت روانپزشکی دارند. برای والدین کودک مبتلایی که می خواهند فرزند دیگری داشته باشند. همچنین خواهران پسر مبتلا شده مشاوره ژنتیکی انجام میشود. دیستروفی عضلانی دوشن ممکن است قبل از سن ۲۰ سالگی کشنده باشد. دیستروفی عضلانی بکر دورنمای بهتری دارد و افراد مبتلا معمولاً تا سن ۴۰ سالگی یا بیشتر زندگی  می کنند

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *