از بیماری های زبان چه می دانید …؟؟؟


از بیماری های زبان چه می دانید …؟؟؟

از بیماری های زبان چه می دانید ...؟؟؟

زبان باردار

هنگامی‌که زبان سفید رنگ و چسبناک باشد، نشان دهنده نوعی عفونت در زبان است.

برفک دهانی

برفک دهانی ایجاد کننده تکه‌ سفید و پنیرمانند روی زبان و دهان است. این عفونت غالبا در نوزادان، افراد مسن، افرادی‌ که پروتز دندان کرده‌اند و افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، دیده می‌شود. افراد دیابتی و مصرف‌کنندگان دارو استروئیدی از قبیل بیماران آسمی یا ریوی نیز می‌توانند دچار برفک دهانی گردند.

زبان قرمز و دردناک

زبان سالم، صورتی رنگ است، اما اگر رنگ زبان، قرمز روشن یا تیره باشد، نشان‌دهنده بیماری زبان و  یکی از مشکلات زیر است: کمبود ویتامین B3 یا نیاسین (بیماری پلاگر) کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 کم خونی

زرد شدن زبان

زردی زبان، نشان‌دهنده نوعی عفونت قارچی یا باکتریایی در دهان می‌باشد. یکی دیگر از علل زردی زبان، ریفلاکس (برگشت اسید معده) است، زیرا ممکن است اسید، فلور باکتریایی دهان را به هم بزند.

زبان مو دار

روی زبان پوشیده از پرز رشته‌ای است. این پرزها از کراتین ساخته شده‌اند. کراتین همان پروتیئن تشکیل دهنده مو می‌باشد. شما در حالت عادی، این پرزها را حس نمی‌کنید، اما در شرایط خاصی، این پرزها بلندتر می‌شود. چندین عامل وجود دارد که باعث طویل شدن پرز زبان می‌شود، عفونت باکتریایی، بیماری ایدز، نوشیدن زیاد قهوه، مصرف کنندگان آنتی بیوتیک، دیابت و یا داشتن دهانی خشک و شیمی‌درمانی

زبان ناهموار

گاهی برخی پرز روی زبان ملتهب، قرمز و زخم می‌شوند. این التهاب دهانی، بی ضررتر از آفت و زخم‌ دهانی می‌باشد، اما اگر این التهابات قرمز و یا سفید شوند، دردناک و حساس گردند و از بین نروند، می‌توان به سرطان دهان شک کرد. از علل به وجود آورنده آن می‌توان به کم خونی و کمبود ویتامین B12 اشاره کرد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد